Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Am primit pliculetzul din Bayern! Fetelor, Dumnezeu sa va ajute si sa va rasplateasca!
Multe multzumiri in numele micutzei Teodora!

Ana

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxysavin spune:

Cum se mai simte Teodora? Cand mai aveti vesti despre ea?

Ruxandra si bebe Bianca, 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Imi pare nespus de rau ca am fost prinsa in alte probleme in utima saptamana si am fost nevoita sa las aceasta problema deoparte.
De luni 26/04/04 Teodora a reinceput gimnastica dar mult mai “domestic”. Tratamentul cu Risatarun l-au intrerupt momentan.
Acum cateva minute, cand am vorbit cu ei , erau in drumul spre casa. Vor reveni la Sibiu pe data de 12/07/04. Pana atunci mama ei va continua sa faca de 2 ori pe zi gimnastica de intretinere cu ea (in loc de 4 ori cum facea inainte sa i se faca rau) si cu ajutorul unui guler pentru susutinerea gatului sa incerce sa o aseze cate 15 min la un interval de 6 ore in pozitie sezand.
In ultima perioada a incercat sa o hidrateze cat mai mult cu putinta ( are o reteta noua de suc ,data de medic) si se pare ca-i merge ceva mai bine. Pierduse foarte mult si in greutate dar incepe sa-si revina.
Sper ca in acest week-end sa reusesc sa ma ocup de tot ceea ce mi-ati spus fetelor. Multumesc si inca o data mii de scuze ca nu am reusit sa va raspund.
Toate cele bune !
Vicky

Ieri 29/04/04 situatia contului era neschimbata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Astazi am reusit sa vorbesc un pic mai mult cu mama Teodorei. Era mai linistita dar si un pic suparata. Medicul de familie refuza sa-i faca Teodorei vaccinul antipoliomelitic (sper ca am inteles bine) fara acordul unui medic neurolog de la o clinica de specialitate. Vor sa aiba confirmarea ca sistemul imunitar al fetitei permite vaccinarea.
A inceput sa-i diversifice alimentatia (supa de legume, ficatei de pui, piureuri din diferite legume si zarzavaturi, suc de sfecla rosie cu diferite fructe). In greutate nu a mai crescut , este ramasa la 6,900 kg dar nici nu a mai pierdut cum incepuse sa piarda in urma cu doua saptamani.
Acum au inceput sa-i dea Milumil III pentru ca a depasit 8 luni si cereale de orez fara gluten si care sa nu contina lapte. Medicii i-au spus ca vor incerca la urmatoarea internare sa-i dea si gluten sa vada ce reactie o sa aiba (vor testa doar in spital).
Gimnastica fac de 2 ori pe zi in loc de 4 ori, le este teama sa nu o suprasolicite si sa piarda si ceea ce a achizitionat pana acum. Spera ca pana in 12 iulie (cand au urmatoarea programare) sa aiba si un diagnostic. Deocamdata ei lucreaza pentru tonusul general. Daca ar avea un diagnostic sigur ar insista pe acea latura.
Saptamana trecuta in spitalul de recuperare a venit o mamica cu o fetita care sufera de sindromul Rett. Medicii au recunoscut imediat ca fetita sufera de acest sindrom si I-au spus mamei Teodorei ca trebuie sa se bucure ca din fericire Teodora nu are acest sindrom. Mi-a parut rau sa mai aud de un alt copilas in suferinta dar m-am bucurat sa aud ca Teodora nu sufera de el.
Teodora este foarte fericita de cand s-a intors acasa. Adora plimbarile in aer liber impreuna cu sora ei Denisa.

Situatia contului este astazi 04/05/04 = LEI - 63.630.535 si EURO - 1.386,5Toate cele bune !
Vicky


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Draga Vick, eu n-am reusit sa ii trimit banii, pentru ca nu m-am intalnit cu persoana care are suma de 130 CHF de la biserica. Insa am s-o rog sa mi-i trimita intr-un plic si cand ii primesc, am sa-i trimit.
Transmite-le parintilor Teodorei multa putere si sanatate si micutzei noastre sa fie sanatoasa, sa creasca mare si sa o ajute bunul Dumnezeu.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

referitor la vaccinul polio: romania este una dintre putinele tari care inca mai face acest vaccin prin administrarea pe cale bucala. Aici acest mod de administrare este de mult timp interzis, doarece s-a constatat ca e periculos. Se face injectie ca si la celelalte. Asa ca poate ca au dreptate medicii sa nu-l faca si e bine sa nu insiste. Poate data viitoare cand vb cu vreun medic sa intrebe si de asta si daca nu ar putea face rost de o injectie.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Hei, Vick, pe 21 Mai se duce Giny in Horezu si o sa dea ea banii personal parintilor Teodorei.
cum se mai simte micutza noastra? si ce mai face? cum e rezultatul analizelor?
Toate cele bune tuturor si o zi minunata in continuare!
Ana

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Vick, ce mai face Teodora? Cum se mai simte? Ce mai e cu gimnastica si cu regimul ei? Si-a mai revenit? A mai lesinat? Care mai e situatia contului?
Toate cele bune!
Ana

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Bine v-am gasit,

De aproape o ora citesc despre acest subiect (nu am parcurs chiar toate paginile) si am ramas foarte impresionata. Ma gindesc ca voi faceti niste eforturi extraordinare si cei care ar trebui sa intervina (de la Ministerul Sanatatii) stau deoparte sau cel mult fac comisii si analizeaza. Chiar nici o parte din suma care este necesara nu pot sa o suporte ??? Dar asta este o alta problema ...
M-am gandit ca n-ar fi rau sa incercati, cele care sunteti din Bucuresti, sa o contactati pe d-na Marie-Rose Mociornita care are fundatia "Casa Sperantei". Eu am ascultat-o de cateva ori la TV si nu cred ca ar ramane nepasatoare la aceasta poveste. Am incercat sa caut pe internet adresa, nr.de telefon dar nu am gasit. Stiu ca intr-o emisiune dea lui Tuca a dat adresa de mail a fundatiei dar din pacate nu nu am notat-o.
Chiar aseara am vazut un reportaj la TV despre un copilas, care a avut probleme neurologice foarte grave, dar acum si-a revenit practic in totalitate.
Doamne ajuta si pentru Teodora.

Cu mult drag,
Pusa si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Ma iertati ca insist,dar mi se pare ca din donatii "de la om la om" toti banii se vor strange incet si mi-e teama sa nu fie prea tirziu. La emisiunea Surprize-Surprize ati incercat doar o singura data. Poate mai merita incercat.
Ma refer in primul rand la Vick, care oricum a facut foarte multe, dar care este singura ce poate sa reprezinte cazul Teodorei la emisiune (vezi cerintele de pe site-ul lor www.surprize-surprize.ro), mai ales ca exista, asa de bine facuta, pagina pe Net.

Cu mult drag,
Pusa si Raluca

Mergi la inceput