Mocheta sau parchet in camera lui bb ?

Mocheta sau parchet in camera lui bb ? | Autor: fanica

Link direct la acest mesaj

Buna seara tuturor

Mai avem cateva luni pana se va naste Andrei si ne pregatim pentru venirea lui pe lume. In acest moment camera lui nu are nimic pe jos, este numai sapa frumos nivelata. Initial am dorit sa punem parchet masiv pe jos, insa acum ne gandim sa aplicam mocheta. Iar peste cativa ani sa montam parchetul.

A mai folosit cineva mocheta in camera copilului nou-nascut ? Stiu ca sunt mai multe tipuri de mocheta, ce model ati ales ? Care au fost considerentele, etc ?

Avem nevoie de feedbackul vostru

va multumim
Geta & bb + Liviu


--
Liviu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Sunteti niste norocosi! Noi nu prea am avut de ales dar daca aveam am fi spus un DA hotarat pentru mocheta din aceea cu modele pentru copii. Pe la 1 anisor el va dori sa exploreze si cred ca ati fi mult mai fericiti sa-l stiti pe mocheta(e un izolator mai bun, il vor atrage culorile si modelele, si nu va aluneca). Cand va face cativa ani e super parchetul!

Pupici!



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Sunt pentru mocheta frumos colorata si cu desene pentru copii.Noi avem parchet si covor,dar vrem sa schimbam pe mocheta.Baietelul nostru are 1 an si 10 luni .


alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

eu sunt pentru parchet, caci se curata usor; mocheta sau covorul retin praful si trebuie curatate bine mereu!

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Pentru inceput (pana la 8-9luni) e mai practic parchetul, in mocheta se aduna praf care poate cauza alergii si e mai greu de intretinut si pentru tine, ca ai sa fii super obosita primele luni. Pana apuca el sa observe modelele de pe mocheta mai e cale lunga ... si poti sa pui parchet si apoi cand incepe sa se joace pe jos, pui pe deasupra mocheta.

Carmen si bb Matei

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Noi am avut parchet pina a facut Paul cam 6 luni, dupa care a inceput sa se ridice, dupa care i-am pus covor. Pe parchet aluneca, iar la inceput nici nu era prea sigur pe el si mi se rupea inima cind il auzeam cum bubuie pe parchet. N-am gasit mocheta suficient de groasa, asa ca i-am pus covor. Ce-i drept, il curat cu peria uda in fiecare zi (avem si ciine blanos, care desi nu intra in camera la Paul, tot se aduna destul par pe covor). Cind stateam pe parchet impreuna sa ne jucam, mie imi era rece. Lui probabil ca nu, ca pampersul e destul de gros. Acum se descurca destul de bine si pe parchetul din sufragerie.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu am mocheta la bb in camera. Este super bine cu ea, nu luneca shi nu este rece. Pe parchet aluneca shi cate. Pozti alege o mocheta simpla intr-o culoare daca nu itzi permitzi sa o schimbi cand bb este mare (7- 8 ani), sau una cu desene speciale pt bb care sa se asorteze cu ce ai prin camera. Spor la aranjarea camerei pt bb shi nashtere ushoara.
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanaa spune:

Acum imi dau eu seama de ce aveam mocheta peste parchet in camera cand eram mica (evident nu era lipita, era mai mult ca un covor din colt in colt). Mi se pare cel mai practic asa. Mai tarziu se poate scoate mocheta si ramane parchetul plus ca e mai usor de curatat ca se scoate cu totul mocheta cand e cazul si e si cald la picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Si eu am mochete atat in dormitoul nostru cat si in camera baietelului.Mi se pare super, cand eram in Ro nu mi-as fi pus nici in ruptul capului. Noi am ales o mocheta galben-mustar foarte deschis, nu am avut nici o problema, nu s-a murdarit-dar nici copilul n-a vomitat decat foarte-foarte rar in prima luna. Este calduroasa,usor de intretinut, nu se zgarie ca si parchetul fatzaind toata ziua jucarii pe ea, copilul sta tot timpul pe ceva moale si placut. Am ales o mocheta mai grosuta cu periosri mai lungi.Eu o aspir saptamanal, nici nu e nevoie mai mult.Peste sapa am pus un strat de carton gros, special si abia apoi am pus mocheta.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

ideea generala este ca in camera lui BB trebuie sa fie cit mai putine obiecte care sa retina praful. Deci clar - parchet in loc de mocheta (se curata f usor cu mopul), patutul lui cu cit mai putine zorzoane, volanase, fundite si alte jucarele al caror rost nu-l vede copilasul pina la citeva luni, fara TV daca se poate. Ce trebuie musai: o tava cu apa pe calorifer.
Sa ai o nastere usoara.

Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Draga Geta,

noi am avut mocheta noua...dar se curata greu... aspiratorul nu-i suficient. Praful se depune din greu si sunt niste chestii numite acarieni care traiesc prin ea.. si o farama de lapte e un ospat. Iar tu nu vei chiar gospodina model in primele luni.
Eu as zice parchet pana umbla si apoi covor gros sau mocheta.. (stiu ca-i de-a indoaselea). Mai bine covor mare si gros cu modele pentru copii.. ca va busi de nu se poate... dar gandeste-te cum va fi cand va tarai cate o bucatica de mancare pe peste tot (pe unde nu o gasesti tu decat peste ceva timp) sau dupa ce a mancat, va sta cuminte putin de tot si de atata jaca va regurgita ceva (putin) prin mocheta. Cresc bacteriile ca-n paradis,nu?

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput