Mocheta sau parchet in camera lui bb ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Clar, parchet !
Mocheta aduna o gramada de praf care nu iese de tot oricat ai aspira.
Dupa nastere n-o sa stai sa aspiri prea des in camera BB-ului.
Mie personal mi se pare muuult mai usor de intretinut parchetul laminar decat mocheta. Se curata imediat cu mop-ul, daca nu esti pe deplin satisfacut mai dai si cu o carpa umeda, cu mana.
Modelele de pe mocheta/covor sunt ultimul lucru pe care-l va observa BB nou nascut. Oricum , copilul cand incepe sa mearga tre sa fie incaltat cu ghetute cu glezna, chiar si in casa, asa ca n-o sa-i fie rece la picioruse de la parchet.
Geta, nastere usoara si bebic sanatos !


Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Mie imi placea tare mult parchetul. Cand ne-am mutat in casa in care locuim acum, peste tot era mocheta. Nu m-a incantat deloc, dar nici chef sa pun peste tot parchet nu aveam, asa ca am curatat mocheta si n-am mai schimbat-o. Mocheta din camera de zi e bej, iar in restul casei e un vernil, dar "campul de batalie" e in camera de zi. Mocheta s-a murdarit, dar cand se mai incalzeste afara o sa inchiriez o masina de curatat si o fac ca noua (sper). Asa cum spunea si DanaB, nu mi se pare greu de intretinut mocheta (la noi se murdareste din cauza ca sufrageria e impreuna cu bucataria unde e o usa pe care se poate iesi din casa, iar piticania nu stie ce-i aia sa te descalti cand intrii in casa ), si intr-adevar sub mocheta e bine sa pui un izolant (dar cred ca asta e valabil si in cazul laminatului). Eu sunt pro mocheta, cel putin in camera unde se joaca bebe, e si mai "primitoare" si mai "safe".

"Ma-ma" si cu bebe la bord de ~27 de sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

daca as fi avut posibilitatea as fi optat pt.mocheta,dar parchetul exista de mult,asa ca am pus un covor destul de gros pe care-l curat mai usor decat as fi curatat mocheta si-l pot scoate periodic la aerisit.pana acum ioana(14 luni) nu s-a impiedicat in covor niciodata!
virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Fiecare dintre cele doua are avantaje si dezavantaje. Parchetul este mai aspectuos, se curata mai usor. Mocheta poate inveseli camera (mai ales cea cu desene colorate), este mai calda, moale si nu aluneca. Solutia ideala ar fi parchet, peste care sa poata fi asezata mocheta cand bb va incepe sa "misune". Covorul este o solutie pe care, drept sa-ti spun, n-as recomanda-o... cu toate dispozitivele anti-alunecare. Eu am optat pentru mocheta, ca solutie ieftina si rapida (intr-o locuinta inchiriata)... nu mi s-a parut nici o greutate sa o aspir zilnic si sa o curat din cand in cand cu detergent de covoare. Spaima de acarieni si alte vietati... mi se pare un pic exagerata. Nu putem creste copii in mediu septic. Parerea mea.
Revenind la parchet... daca doriti parchet masiv... ar fi bine sa va grabiti... trebuie lacuit (suporti, fiind insarcinata?) si apoi lasat sa respire si sa se aeriseasca macar o luna, doua.

Succes!
Q

Mergi la inceput