Botez la 6 saptamani??

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

NOI AM BOTEZAT FETITA LA 3 SAPTAMANI ,PE 15MAI 04.ERA SI FRIG AFARA ,PLOUA ,DAR N-A AVUT NIMIC.COPIII NU SE IMBOLNAVESC LA BOTEZ.irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cipri spune:

Botezul e bine sa se faca in biserica, nu acasa, nu mai icnercati sa convingeti pe preoti sa vina acasa cu cristelnita:)
Si se poate face in orice zi a anului, insa daca este in post nu se potriveste o petrecere, iar mancarea trebuie sa fie de post.
Niciodata nu i se intampla nimic copilului la botez. Am auzit de preoti care boteaza in toiul iernii cu apa din fantana, neincalzita, si nu pateste nici un copilas nimic.
In general botezul se face intre 8 si 40 de zile,dar se poate face si inainte de 8 zile, si dupa 40. Nu e bine sa se amane insa prea mult, pt ca dupa botez copilul este luat sub ocrotirea lui Dumnezeu.
Deci la 3 saptamani e f bine. Dar cred ca Laura deja si-a botezat bebelusul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Cip,tare as vrea sa nu te superi pt intrebarile ce am sa ti le pun.Prima ar fi,daca doar dupa botez Dumnezeu ocroteste copilul?Dar ce se intampla cu cei nebotezati,eu stiu,cei din orfelinate,sau de alte religii?Nu-i iubeste,nu-i ocroteste,deci are favoriti.Nu stiu ,dar Dumnezeul meu personal are vederi mult mai largi si ne iubeste neconditionat pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

Cipri, hai ca esti culmea! Am o prietena care a plecat in Australia, are un baietel de 3 ani, vine in 2 saptamini pentru prima data de cind a plecat, parintii ei sunt innebuniti dupa Ana mea, poate pentru ca ei abia acum isi vad nepotul. Vor merge sa boteze copilul in Romania, la o manastire, pentru ca acolo nu se boteaza pina la 12 ani am inteles, nu stiu exact, asa ziceau ei. Si crezi ca toti copiii aia nu sunt ocrotiti de Dumnezeu?

Ana mea plingea inainte de botez, a plins si toata slujba, a zis taica popa "sa dea Dumnezeu sa fii la fel de ambitioasa in viata cum ai fost azi!" n-a tacut o clipa! n-a tacut nici dupa aceea, nu "s-a linistit", cum se spune. Nici macar n-a dormit ca lumea, citeva ore. Eu cred c-a fost din cauza colicilor, care n-au iertat-o pina la 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cipri spune:

Iertaciune pt intarziere!
Uf! Tocmai scrisesem raspunsurile mele si din gresala am apasat pe reset:((((
Asa ca scriu din nou:)
Anne33:
Dumnezeu ocroteste pe toti oamenii, pt ca face sa rasara soarele si peste rai si peste buni, si peste crestini si peste pagani. Insa spune Mantuitorul ca in casa Tatalui Sau multe locasuri sunt. Altfel va intelege relatia cu Dumnezeu un crestin,si altfel un pagan. Ori religia crestina este - cel putin dupa parerea mea - mult superioara altor religii. Ca tu ai un Dumnezeu personal care gandeste altfel asta e altceva. Insa eu cred ca este acelasi Dumnezeu pt toti,care este si al fiecaruia personal, dar si al tuturor. Si nu toti vor ajunge sa-l cunoasca la fel pe Dumnezeu.
Un locas ii va fi dat unui crestin care se va mantui si altul unui pagan, care nu a ajuns sa-l cunoasca la fel de profund pe Dumnezeu. Sigur ca pot fi si crestini care sa nu se mantuiasca.

Mirinda:
Catolicii boteaza copilul de mic,iar la 12 ani fac confirmarea.
Ortodocsii insa, oriunde ar fi ei, inclusiv in Australia, unde sigur este chiar si biserica romaneasca ortodoxa, boteaza copilul micut si-l mirung apoi. Se face adica si Mirungerea - Ungerea cu Sfantul Mir - corespunzatoare confirmarii de la catolici. Deci cred ca ea nu a intrebat acolo la o biserica romaneasca.
Iar Anutza ta cd ca a plans si dupa botez pt ca o fi avut colici, cum au copilasii de varsta ei,deci nu are leg cu botezul:)Poate ca si acum e mai "nabadaioasa":)
Altfel este ocrotit un crestin de catre Dumnezeu si altfel unul care nu e crestin. Desi pe toti ii ocroteste Dumnezeu, pe cel care s-a si daruit lui Hristos, devenind crestin, il ocroteste mai mult:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Catolicii au botez, prima comuniune (in jur de 6-7 ani) si apoi confirmarea (in jur de 14-15 ani)

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cipri spune:

Catolicii au botezul la prunci, deci cand se naste , comuniunea - adica prima impartasire la 6-7 ani,iar confirmarea la 13-15 ani. Cred ca Ocebine a uitat sa spunaca botezul e facut totusi la prunci si la catolici.
Ortodocsii fac toate acestea deodata cu botezul.

Mergi la inceput