Botez la 6 saptamani??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Preotul poate veni si acasa cu cristelnita si ce mai e nevoie, daca nu vrei sa scoti copilul la frig.
Sa-ti traiasca si sa fie sanatos,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

Eu am botezat-o pe Ioana la 5 saptamanai si era destul de rece afara dar biserica avea incalzire centralizata asa ca a fost si cald inauntru si au folosit si apa calda.

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reby spune:

Si eu am vrut sa-l botez pe David inainte de postul Craciunului, si desi era 9 noiembrie 2003 si era cam frig afara si in biserica, a fost bine infofolit si totul a fost foarte bine.
Petrecere frumoasa si sa-ti creasca puiutul mare si sanatos,
Reby si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

subscriu la ce a spus si bebetica, asa e, boteaza copilul, indiferent de vreme si zile, nici un copil nu raceste la botez, crede acest lucru si nu-i refuza grabirea crestinarii.
sa fie sanatos si voinicut bebicul si voi sa fiti fericiti

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

Noi am botezat fetita tot la 6 saptamini,in 2002 intre Craciun si Revelion si la o manastire pe virful unui deal,unde mai pun ca era frig afara iar bisericuta se incalzea de la o singura soba.
Cit despre post,si eu stiam ca nu se boteaza,dar preotul e cel care te poate lamuri.Petrecere frumoasa!

http://community.webshots.com/user/annamariais

Teodoreiin 13 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

In post nu se fac nunti, petreceri...deci nimic care sa implice muzica, dans, bautura
Dar botez se face. Bine, nu se face petrecere; eventual faceti o masa cu mancaruri de post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Dienuca eu l-am intrebat pe preot cand a venit acasa sa ne faca molifta si mi-a zis ca este OK sa-l botez in post. Noi probabil ca o sa-l facem prin martie. 25 aprilie este cam tarziu.
Layla si Daniel Alexandru 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_tudor spune:

Iti povestim si cum am facut noi.L-am botezat pe copil acasa. Am adus acasa vasul in care-l scalda( nu stiu cum se numeste),si a venit preotul acasa cu dascalul si asa am eliminat un stres enorm.Noi am auzit si de evenimente neplacute legate de frigul de la botez.Vorbeste cu preotul si vezi daca vrea sa vina acasa. Oricum, petrecere frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Am si eu o intrebare in legatura cu subiectul:

Care este varsta minima la care un copil poate fi expus tutror chestiilor care tin de botez? (iesit afara,biserica,umblatura cu masina,lume multa in jur,eventual o ora-doua in restaurant (aerisit) ,etc) ??? EU o sa nasc in jur de 7 mai si mama mea o sa fie aici dupa nastere cam inca 3 saptamani.E ok sa facem botezul la 3 saptamani sau e mult prea devreme?

Laura si papusica din burtik (37 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Lauraa: nu stiu daca e vreo problema, mai ales ca vine caldura.
Noi l-am botezat in mai, dar avea deja 2 luni jumate(am asteptat sa treaca postul)

Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)

Mergi la inceput