Botez la 6 saptamani??

Botez la 6 saptamani?? | Autor: dienuca

Link direct la acest mesaj

Iata dilema cu care ma confrunt: sa-mi botez copilul sau nu la 6 saptamani. MAi ales ca asta ar insemna saptamana viitoare (nu sunt probleme de biserica sau restaurant). As vrea sa fac botezul inainte de poatul Pastelui, pentrui ca in timpul postului am inteles ca nu se poate. Dar este februarie. Nu este cam frig pentru el. Mi-e frica sa nu pateasca ceva, Doamne fereste! dar in acelasi timp mi-e cam tarsala sa stau cu el nebotezat pana in aprilie. Prietenii spun sa-l botezam, famili mi-a sarit in cap. Asta mic plange de mama focului, iar noi nu stim ce sa mai facem sau sa mai credem.
Orice sfat este bine venit. Oricum vreau sa o intreb si pe dna dr sa vedem ce spune si ea, daca este de acord. Ma gandesc ca in biserica este totusi rece, chiar daca apa este incalzita, iar dupa aia iesim in frig ... Nu stiu .
Voi ce ziceti?

Diana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dandanescu spune:

Eu am nascut in decembrie 2002 si in febrarie pe 8 am avut botezul.Niciodata nu ne-am gindit s-ar putea intimpla ceva la fetita din cauza frigului.Astazi are un an si o luna si e o frumoasa si sanatoasa.Sa iti mai spun ca si eu sunt nascuta tot in decembrie si ai mei parintii m-au botezat pe 7 FEBRUARIE...Am ramas tablou cind am dat de invitatia de botez a mea,dar asta s-a intimplat la mult timp dupa ce mi-am botezat fetita.Si pe bune ca sut sanatoasa{dar nu imi intreba sotul}dar daca ma supar chiar ca o ei la...sanatoasa.Am ramas cu ceva urme...de la frig.Distractie placuta si mult lapte.

Sa fiti iubiti !
Mamica Daniela si Minunea ei, Dania (Melitza)
Vezi pozele noastre aici : http://community.webshots.com/user/dandanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si noi l-am botezat pe Andrei tot cam pe la 6 saptamani. Si era tot iarna, in noiembrie. Copilul nu a patit nimic, desi mi-a fost frica de o raceala. Eu zic sa nu mai asteptati, si sa-l botezati acum.
Sa va traiasca si sa fie sanatos!

Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Sa-ti traiasca bb-ul. Sa va bucurati de el.
Cine a zis ca nu se poate boteza copilul in post??? Doamne fereste!! Eu mi-am botezat amandoi copiii in post, Ioana in postul Craciunului si Emi in postul Pastelui. Nu e bine sa faci cumatria in post, adica petrecere, dar asa o masa la scaldaciune cu cateva persoane si preotul nu e interzis.
Daca vrei sa faci petrecere mare, atunci tre' sa o faci inainte de post. Iar solutia cea mai buna este sa il botezi acasa. Vorbesti cu preotul si vine acasa cu cristelnita si cu dascalul si totul se rezolva. Eu am facut asa la Ioana si a fost perfect... Acu' depinde si ce vrei tu.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Sa-ti traiasca bebelusul, si sa aiba parte numai de bine in viata!

Si eu am botezat fetita iarna, in biserica si nu a patit nimic, nimic. Singura ta problema acum este ca daca vrei sa bitezi si sa fcai cumatrie acum inaintea postului trebuie sa te grabesti si cu invitatiile si cu pregatirile si sa vorbesti si cu preotul si nasii pentru botez, deoarece postul incepe acusica in 2 sapt. daca nu ma insel. Daca te temi foarte tale de raceala poti chema preotul acasa si ai rezolvata si problema asta.
Oricum parerea mea este ca un copil se schimba mult in bine dupa botez !
Iti doresc o alegerea buna pentru tine si bebele tau. Si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Nu se va intampla nimic datorita frigului... Eu am mers la botezul unor bebei cand era mult mai frig decat acum... Ne ieseau aburi din gura cand vorbeam in biseria, iar afara ningea de mama focului...

Si... uite ce placuta e vremea, vine primavara!
Curaj, du-te sa faci copilasul crestin, asa cum se spune. Si tu si el veti avea mai multa pace (liniste). Si eu merg peste o saptamana la botezul baietelului celei mai bune prietene, care isi punea aceleasi intrebari ca tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Noi am botezat-o la fix 6 saptamani pe 7 decembrie si era un frig de-ti clantaneau dintii, mai ales ca am botezat-o in Maramures unde e frig nu gluma. Si nu a patit nimic (noi am botezat-o la catolici ce-i drept, iar ei nu baga copilul cu totul in apa, dar nu cred ca trebuie sa iti faci probleme).

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Botezul este benefic. Nici un copil nu raceste la botez.

Stai linistita ca totul o sa fie mult mai bine decat pana acum.

Se spune ca atunci cand BB-le plange mai des "cere Botez" si este indicat sa il botezi acum decat sa astepti pana dupa Paste.


Apropo, pe mine personal m-au botezat acum 35 ani pe 2 februarie si uite ce sanatoasa sunt !!!!!

Toate cele bune !


Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Dienuca, sa-ti traiasca bebeul si sa fie sanatos!
Si noi tot l 6 sapt l-am botezat, in noiembrie anul trecut, dar nu mi-am pus niciodata problema ca ar putea pati ceva... nu stiu, poate sunt eu prea convinsa, dar nu cred ca de la Botez i se poate intampla ceva....nu mai zic ca de ametita ce eram si emotionata (ca bb mi-a plins tot timpul pina l-a bagat in apa fiindca ii era fomica si nasa a stat cu un biberon infipt la bushon) am si uitat sa-l sterg in urechiuse, dar i-am pus o caciulitza, si uite ca bebe e sanatos, slava Domnului!
Cat despre plins....nu stiu daca are chiar o legatura directa, stiu ce se spune in popor, dar si eu gandeam la fel, numai ca a plins de colici mult si dupa botez. Botezul in sine, eu l-am perceput ca pe o protectie divina, inafara simbolului crestin pe care-l reprezinta.
In post se pot face botezuri, numai ca, teoretic, mincarea de la masa ar trebui sa fie de post, ceea ce e cam ciudat pt unii, din cauza asta se fereste lumea sa faca botezuri in timpul posturilor.

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

quote:
Originally posted by bebetica

Botezul este benefic. Nici un copil nu raceste la botez.

Stai linistita ca totul o sa fie mult mai bine decat pana acum.

Se spune ca atunci cand BB-le plange mai des "cere Botez" si este indicat sa il botezi acum decat sa astepti pana dupa Paste.

Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598




si eu stiu acelasi lucru!
sa-ti traiasca bebe si petrecere frumoasa!


DORIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Dienuca
fi linistita, poti boteza copilul in Post.
Legat de taina Botezului nu exista nici o opreliste din partea Bisericii.
Eu mi-am botezat copii amandoi la 4 si la 5 saptamani , din care fetita de 5 saptamani acum pe 18 ianuarie. Nu s-a intamplat nimic...
Asa ca... da-i inainte, fa-i botezul in functie de cum crezi tu ca e bine pentru tine si pentru copilul tau.

Mergi la inceput