Cum s-a nascut Alma

Cum s-a nascut Alma | Autor: amuleta

Link direct la acest mesaj

N-as plictisi pe nimeni dar trebuie sa-mi fac de lucru in pat dupa o cezariana, altfel ma cearta barbatul ca nu stau cuminte.
Dupa George si Maria ma hotarisem sa ma opresc dar Doamne-Doamne n-a fost de acord (vorba lui George) asa ca iata-ma din nou gravida. "Esti nebuna !" zice lumea, mai putin mama si sotul care se umfla-n pene cit de "eficient" este el in perpetuarea speciei. M-am abtinut de la comentariul cu iepurii si cainii, ca nu stiu daca pe americaneste suna ca pe romana si de, stiu ca o sa-si primeasca bietul, plata in casa cu o gravida ca mine pentru 9 luni. "E fata" zic eu. "O sa vedem", zice el intelepteste si stiu ca in gindul lui spera sa fie baiat, ceea ce ma scoate din fire peste poate. "Macar sa ai curajul opiniei!", zic eu pusa pe cearta."OK, dear", zice el mingaind burtica.
Daca nu ma doare capul ma doare spatele, mi se pun circeii sau vomit. ma duc la lucru peste zi, pina cu 24 de ore inainte de a naste, de ajung de risul colegilor care se uita la mersul meu leganat si ma-ntreaba "tot n-ai nascut?". Aici, in America, lumea-ti mingaie burtica, te intreaba de zece ori pe zi daca este fata sau baiat, daca este primul copil, daca esti "excited", cind nasti... Si eu le raspund de zece ori pe zi, cu zimbetul pe buze si cu aceleasi glumite rasuflate pe care mi le-am fabricat.
George si Maria sint exilati la bunicii din Bucuresti, pentru ca mami este prea labila sa alerge ca o ratusca dupa unul de 4 ani si una de 2 ani cu personalitati puternice si care "vor un fratior".
Eram dilatata 3 cm, colul sters, copilul cu capul in jos, pregatita sa nasc indus ziua urmatoare. Anunt la lucru ca-mi iau vacanta si cind ma duc la controlul final, surpriza ! Fetita s-a hotarit sa ne trateze cu fundul ,colul este 4 cm, am contractii minore, hai sa mai asteptam ca poate se suceste din nou. In noaptea aceea incep contractii suportabile la 5 minute si eu, pacienta ascultatoare ma duc la spital dupa cum ma sfatuise doctorul, la camera de garda. "Ai contractii ? "intraba secretara si ma trimite direct la etajul 1 unde ma internez. Incep sa se perinde prin salonul meu o armata de personaje, fiecare cu un tel bine definit :mi se recolteaza singe, mi se instaleaza o perfuzie, mi se pune o sonda urinara (oribiiil !),sint inregistrata, stampilata si parafata, gata de actiune. Mi se pune monitorul fetal si se face o radiografie finala STAT din care reiese ca bebita este cu picioarele in jos, capul in sus si o mina in jurul capului(probabil un sistem de frinare ca sa se asigure ca nimeni n-o sa indrazneasca vreo nastere vaginala). Asistenta, o blondina angelica imi zice ca este caz de cezariana 100% si cheama doctorul care vine in 20 de minute, in trening si cu sapca pe cap, cam somnoros. Imi spun ca probabil a facut destule cezariene ca sa le nimereasca si-n somn si asta ma linisteste. Intre timp intra in salon un indian cu figura de Gandhi si foarte calm imi spune zimbind ca el este dr. Rao si o sa-mi faca o anestezie spinala. Sint "barbierita" stiti voi unde si transportata in sala de operatie unde este un frig de simt ca-mi ingheata...partea tocmai barbierita. Barbatul meu este acolo, dirdaind si el,imbracat cu un costum albastru un numar prea mic (deh, american bine hranit de nevasta din Romania) ,m-as putea milostivi sa-i dau liber dar nu, lasa-l sa sufere ! Nu simt nimic de la briu in jos, numai o senzatie ca cineva trage si impinge nerespectuos de corpul meu, in timp ce ma pling indianului ca nu pot respira. Mi se pine o canula cu oxigen si mi de face o injectie cu diazepam. "Asta o sa te ajute sa respiri", zice Gandhi. Ei, aiurea, doar sint medic, chiar crede el ca ma duce cu explicatia asta ? dar anxietatea dispare si ma simt dintr-o data fericita, acum inteleg de ce vor pacientii mei diazepam. Bebita mea s-a facut de rusine, adica s-a cacatit inauntru si acum trebuie s-a aspire. Tot astept sa aud primul tipat si nu-nteleg de ce nu vin. "Inca o curata de meconiu", explica Gandhi. Apoi aud un tipat si mi-o arata, taticul este emotionat, i s-au aburit ochelarii. Sint cusuta si miroase a jumari prajite de la elecrocauter."Congratulations, 9 lb 3 oz girl !" zice ginecologul si se duce sa se spele ca sa mai apuce si el ceva somn in noaptea aia. Este 3 dimineata si operatia a durat 20 de minute.
Sint preluata de o alta asistenta care sta cu mine in "recovery room" cam 2 ore, pina-ncep sa-mi misc picioarele si-mi ia tensiunea de 4 ori de ma si enerveaza. 80/40, "cam mica" zice ea si-l suna pe anestezist care prescrie fluide. Este inutil sa-i spun ca asta este tensiunea mea de "zile bune", protocolul trebuie respectat, ma port ca un pacient cuminte si supus.
Dorm grozav de bine de la morfina pe care mi-au pus-o in coloana si care trebuie ca a ajuns si la creier (ce ti-e si cu stiinta asta, domnule!) si peste citeva ore sint trezita sa mi se ia temperatura, pulsul si tensiunea 9au ei ce au cu tensiunea), mi se face toaleta locala. Ah, ce bine este, totul miroase a curat, pernele sint pufoase si daca apas pe un buton in 2 minute se iveste cineva sa ma-ntrebe care-i baiul."It's good to be in America, imi spun, nu vreau sa ma gindesc acum la cit o sa ma coste toata afacerea asta". Vecina mea de camera are un baietel, s-a plictisit si ea de stat in spital si este externata a doua zi. La TV au un canal intraspitalicesc unde mamele incepatoare(nu este cazul meu, o profesionista) sint invatate cum sa alapteze, sa puna scaunul de masina, sa se spele pe maini si alte parti...nimic nu este prea subinteles pentru a fi discutat, cel putin nu in America. Prima zi nu primesc nimic de mincare, mi se pompeaza doar fluide si sonda urinara ma enerveaza teribil. Sint incurajata sa ma misc. Misca-te matale, daca poti cu o sonda urinara, o perfuzie si o operatie care doare de mori. a doua zi mi se dau gelatina colorata, supa strecurata, cafea si suc de struguri, mi se scoate cateterul, sint invitata la dus, spalata pe picioare de o femeie de servici negresa care face salariul minim pe economie si zimbeste tot timpul, aducindu-mi aminte de scena din Biblie cu spalatul picioarelor. Are 4 copii, 10 nepoti si 3 stranepoti si ma spala pe mine pe picioare ! Doamne, ce ma impresioneaza si-i multumesc cit de frumos pot. Il pun pe sot sa cumpere 3 cutii mari de bomboane ("sa fie bune, cele mai bune". "OK, dear !")pe care le las la statia asistentelor. Bebelusul mi se aduce atunci cund sun la Nursery si le spun ca-l vreau. N-am veleitati de alaptat, m-am lecuit dupa 2 copii, mi se da formula gata preparata. Dupa 48 de ore de la nastere, la insistentele si promisiunile mele ca o sa fiu cuminte, sint externata. O asistenta de la nursery vine si-mi explica detaliat se vaccinuri si teste de singe i s-au facut Almei, cum sa am grija de buricul ei, cind sa ma duc sa-l vad pe pediatru. toate mamicile primesc cadou la iesire un scaun de masina si o cina romantica cu barbatelul, pe care o amin din cauza gazelor si a durerii. Sint condusa pina la masina intr-un carucior cu rotile si cu copilul in brate. "Asteapta pina vezi nota de plata", zic sotului, eu ,romanca cu picioarele PREA pe pamint. "OK, dear", zice el cu zimbetul pe buze uitindu-se la fetita. "Isn't she perfect !"
Sint acasa de 3 zile, ca trei eternitati si vreau inapoi la lucru ! N-am venit in America sa stau ! "Dear, daca nu esti cuminte maninci bataie" zice sotul pe o romaneasca aproape corecta. Mi se pare asa un lux sa ma odihnesc, o irosire de care numai chipul dulce al Almei ma vindeca. Mi-e dor de George si Maria, mi-e dor de mama ,tata si bunica. Fac calcule financiare despre cum o sa-mi deschid propriul cabinet in timp de o hranesc pe Alma.
Asta este varianta scurta, cu bune si rele si deasupra mierii si rahatului stau trei copilasi, un barbat, doi socrii, doi parinti, o bunica, o rata la casa si o gramada de sperante de viitor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Mai,da avem multe talente literare la DC :-)))
Fie ca bunul Dumnezeu sa te ajute,sa-ti vezi toate visele implinite!
FELICITARI,curajoaso
ALMA bun venit pe lume!
Sa fii mereu sanatoasa tun si fericita alaturi de toti cei dragi!



&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Multa sanatate, odihna liniste! Ai scris foarte frumos despre aceasta experientza! Fie ca toate sperantzele tale sa ti se indeplineasca!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Mi-a placut muuuult de toooot (mi-au dat si lacrimile, si nu stiu de ce)...
Sa-ti traisca frumoasa familie, sa fiti cu totii sanatosi si sa aveti parte de multe bucurii!

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

te felicit din toata inima...trei copii! ce iti poti dori mai mult?..stai acolo cuminte in pat sa te refaci, mai povestim pe dc,fa calcule financiare orice dar ai grija de tine...te pup si inca o data felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Mi-a placut si am ras de mi-au dat lacrimile.
Sa fiti sanatosi si sa-ti traiasca cei trei copilasi.
Un vis de mamica indeplinit.

Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Felicitari, mamica de 3x!
Sa-ti traiasca fetita, sa fiti sanatosi cu totii si sa ti se indeplineasca visele !

Cu drag,
Elena

P.S. ai scapat usor doar cu doua zile de spitalizare, in Japonia, dupa cezariana se sta minim 9 zile (de obicei,10-14 !!!)

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

Superhaios!!!
Trebuie sa fii tare fericita cu 3 copii! Am si eu doi si sper sa imi ajute Dumnezeu sa il aduc pe lume si pe al treilea!

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

La multi ani pentru Alma,de acum incolo numai realizari frumoase si de ce nu poate totusi si un fratior, ca de data aceasta a fost surioara !!!!


Ma bucur ca v-am gasit

http://rose.zero.ad.jp/kii/rio.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Foarte frumos!

Felicitari din toata inima, multi ani micutei Alma, veselie multa-multa in casa!

Julie

Mergi la inceput