Hai sa va povestesc......

Hai sa va povestesc...... | Autor: mariailin

Link direct la acest mesaj

Hai sa va povestesc cum am nascut eu.
Am nascut natural pentru ca prin a treia luna de sarcina am visat ca am putere sa fac asta (dupa ce hotarasem sa fac cezariana de frica). In saptamana 34 parca, doctorul ne-a scos firul de la cerclaj si ne-a spus......gata de acum poti sa nasti. Oau...citisem ca pot sa nasc chiar in ziua respectiva si de frica cand am coborat de pe masa mi s-a facut rau. A trecut aproape imediat si m-am dus acasa si am inceput sa fac socoteli dupa o carte de numerologie in ce zi ar fi mai bine sa se nasca bb. Puteam sa nasc oricand intre iulie si august si eu as fi vrut sa fie leu (intre noi fie vorba nici nu stiu ce zodie e fiind nascut pe 22 iulie), oricum dupa socoteli indelungi ajunsesem la concluzia ca 22 e ziua cea mai indicata. Usor de zis.....cum sa faci sa nasti in ziua aia......ei, stie cineva? Se pare ca am avut noroc si duminica pe 21 iulie 2002 am fost la plimbare in parc cu niste prieteni......asta dupa ce 5 luni evitasem orice efort.....si a doua zi dimineata ma trezesc, ma duc la baie si ma intorc in pat. Ooops.....fac pipi pe mine......de ce nu pot sa ma tin.......abia am facut....sa fie.......ei da s-a rupt apa. Era 8.30, il trezesc pe Sorin si incepem sa ne pregatim...adica el s-a pregatit ca eu m-am dus la toaleta ca eram fleasca....da fleasca.....curgea siroaie apa asta...n-aveam unde sa ma duc pana nu se oprea.....si stiam ca nu e nici o graba pana nu incep durerile. Sunam doctorul (Bacalbasa de la Pantelimon) si numai bine era la munca. Linistiti ne urcam in masina si plecam.......nici o durere inca. La 10.30 ajungem la camera de garda, vine doctorul, facem control, formalitati....constatam dilatatia 7, incepusem sa simt contractiile. Ma enervez cand o vad pe soacra mea saraca, cu lacrimi in ochi de parca ma duceam sa ma taie.....si in sfarsit ajung in sala de travaliu unde era liniste si bine....inca nu nascuse nimeni in ziua aia. Dr. ii spune lui Sorinpe la 12 ca mai dureaza pana mai tarziu si el pleaca sa mai aranjese ce mai era de facut. Asa ca raman singura cu contractiile mele care sunt din ce in ce mai puternice.....oau da ce doare......nu-mi inchipuiam ca doare chiar asa.....incerc sa cronometrez...aiurea...cine poate sa urmareasca ceasul....bag nasul in perna, fundul sus si ma vait. Nu stiam ca nu ma pot abtine......vreau sa vina cineva sa-mi faca ceva......o injectie va rog, orice ca nu mai pot, eu vreau cezariana......adio curaj. Auuuuuu, o injectieeeeeee. Vine un algocalmin.....aiurea, apa de ploaie in afara de intepatura, care mi-a distras atentia pentru o secunda, doua, nimic semnificativ. Mama, mama imi vine sa omor pe oricine se apropie de mine....chemaaaaaati doctoruuuuuul.....vreau sa naaaaasc.
In sfarsit vine dr. si zice hopa sus.......ce usurare, o sa scap. Nu mai stiu cat e ceasul cat a durat, nu-mi mai amintesc mare lucru decat durerile, senzatia de vreau sa nasc si cat de tare am tipat. Fetelor da' am tipat nu gluma. A doua zi aveam ochii rosii de atata fortare. O asistenta parca ma apasa pe burta dar era ceva bine venit ca-mi distragea atentia. Ea vorbea cu dr. despre fratele lui geaman, ma mai intreba si pe mine cum vreau sa fie bb, ma rog discutii ca pentru ei nu era ceva deosebit ca tipam eu. Oricum nu mi-a zis nimeni nimic desi cred ca i-am innebunit. Hai Maria, inca putin....stai ca iese capul.....harst taietura pe care am simtit-o dar n-a durut.......gata, a iesit capul......stai putin....acum tare inca o data...gaaaataaaaa....abia astept sa-l vad.....ma chinui printre picioare sa-l vad.....parca e cam vanat si totusi......uraaaaa Apgar 10, nascut la 13.55 ......mama ce s-a mai umflat pipota in mine.......vreau sal vad, vreau sa-l vad.....stai sa-l curatam......
Dau sa ma dau jos.....hei, unde pleci stai sa te cos. Ii zic..."bine, da' mai repede ca trebuie sa ma duc la bb sa-i dau sa manance" (citisem ca tre' sa fac asta cat mai repede). Neonatologul spune, 3,900 kg, 53 cm si pleaca cu el....ceeeee unde e bebe.....cum il cheama.....aaaaaa il cheama Vlad, Vlad Alexandru. Ma simt cea mai tare si sunt sigura ca Sorin n-o sa protesteze ca am hotarat fara el....chiar asa, da' Sorin unde este?
Si dr. nu mai termina de cusut odata.......da' ce dureaza asa mult ca doar nu-i operatie pe inima. Ei, stai ca nu-i chiar asa....intai o cusatura interna, pe urma externa (opera de arta, conform asistentelor care mi-au facut apoi toaleta). A durat mai mult decat nasterea. Am mai stat o ora pe masa numai la cusatura.....o oraaaaaa. Si eu nu mi-am vazut bebele......mama ce dor mi-e de el...deja? nici nu l-am vazut si mi-e dor de el? In sfarsit e gata. Cobor si vreau sa plec in salon, dupa bebe.......neeeee, stai asa ca trebuie sa mai stai o ora sa se dezumfle uterul, sa faci pipi si pe urma. Ceeeeee, inca o ora......nu maaaai pooooot, vreau la bebe.
Ce sa fac, ma resemnez si stau cuminte in pat cu mainile pe burta......ce senzatie ciudata....ce burta moale-tare, dezumflata.....ciudata.
Hei, uite-l si pe Sorin.....ce mutra are......parca l-a batut cineva.....ia uite si mama, si soacra si sora-mea si piiiiizzzaaaa. Si aaaaapaaaaa. Saracu, abia venise, nici nu fusese in spital cand am nascut......ma simt de parca m-a tradat....da uit repede cand imi sopteste ca ne iubeste. I-auzi vorba "ne" iubeste. Le spun ce tare m-a durut, dar parca n-am chef de vorba. Vreau sa ajung mai repede in salon. Intre timp mai naste o femeie. Dar n-a zis nici pas, nici n-am stiut c-a nascut decat cand am vazut bebele trecand. A fost pus pe o masuta f. aproape de patul meu si a facut pipi pe mine....ia uite ce putulica ciudata are, oare asa trebuie sa fie? Nu, nu asa imi confirma doctorita. Aha, da' ia sa vad daca fac si eu pipi poate ma lasa sa ma duc la bebe. Ajung la toaleta, beah ce spital infect. reusesc sa fac ceva, ma duc repede sa le spun, ma urca in carucior si ma duc in salon......in sfarsit, o sa vina bebe.
Mama, simt ca-mi sare inima din piept de emotie....ia uite.....ce bebe mic, simt ca-mi dau lacrimile, simt ca ma inec, nu stiu cum sa-l iau in brate dar vreau sa-l iau neaparat. Ce mic si cuminte e!
Sunt tare mandra de fiul meu care acum, la un an si jumatate il striga pe taica-su de cum se trezeste!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:


Ce poveste frumoasa si intr-un ritm de-ti taie respiratia!
Sa va traiasca Vladut, sa fie sanatos si norocos!

Adrianain saptamana 37

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Intr-adevar, ce ritm.... Felicitari, sa va traiasca voinicelul ! E rac !

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Felicitari pentru nasterea rapida si fara complicatii de care ai avut parte. Sa-ti traiasca racusorul si sa va aduca numai bucurii.



Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

felicitari

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Frumoasa povestioara
Sa va traiasca Vladutz si sa avetzi multe, multe bucurii

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Felicitari si sa va traiasca flacaul.Esti o mamica curajoasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Bravo! Felicitari! Esti o mamica curajoasa! Sa va traiasca si sa va bucurati de el!

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

te felicit din toata inima...am si bazait o tara ca retarii momentele...sanatate voua !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orzu irina spune:

Sa fiti sanatosi!

irina, mama lui Alex
http://community.webshots.com/user/orzuirina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Felicitari mamica maria! sa va traiasca flacaul sa fie sanatos si sa va bucurati de el.


lilib & daria

Mergi la inceput