Nastere la Caritas

Nastere la Caritas | Autor: oanta

Link direct la acest mesaj

Am si eu rugamintea de a mi se spune cum este nasterea la spitalul Caritas si cum sunt conditiile de cazare.
Va multumesc mult

Oana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Buna Oana,
Nu stiu cum mai este acum, eu pot sa-ti spun cum a fost acum 3.6 ani. Dr. cu care am nascut, desi nu era dr. meu, era doar medicul de garda, a fost f. dragut, saritor si m-a ajutat mult. La fel si asistentele lui (sau moase). Dupa aceea a inceput greul. Cu copilul nu s-au purtat tocmai bine. Am stat si eu si el 5 zile in spital, timp in care - desi dadeam bani la fiecare tura de asistente si ajutoare de asistente, pentru a-l schimba mai des si a avea grija de el - s-a iritat la fundulet si a facut bube pe corp si in cap (stafilococi). Copiii nu stau cu mamele in camera cum am auzit ca se intimpla la alte spitale. Stau intr-o sala speciala (cica sterilizata). Mamele ii viziteaza din 4 in 4 ore numai pentru alaptat. In restul timpului nu ai voie sa-ti vezi copilul, nu stii cit de des ii schimba pampersii, nu stii nimic despre ce se intimpla acolo. Dupa ce am iesit am aflat ca ii schimbau pampersii o data la 12 ore. Iti dai seama ce era la funduletul fiecarui copil! La copilul meu a durat 1 luna si jumatate pina s-a vindecat, avea rana la fundulet. L-am dat cu toate cremele si alifiile posibile, i-am dat pina si antibiotice. Ingrozitor! Apoi cu stafilococii alta problema. Copilul meu s-a infectat la una din bubite, care a degenerat in furuncul (pe pielea capului). Ma gindesc cu groaza inca la ce am patit in perioada aceea. Daca poti, fugi cit poti de Caritas. Daca cu mamele, dr. se poarta cit de cit bine, cu copiii nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly spune:

Oana, eu am o buna prietena care a nascut la Caritas acum 2 ani (acum nu stiu cum mai este), este un spital infect, copii nu sint ingrijiti cum trebuie cu toti banii pe care ii dai, aceeasi problema este si cu mamicile. Cind am fost in vizita la ea, era intr-o balta de singe, nici macar cerceaful nu il schimbasera, dupa o zi de la nastere (si iti repet a dat bani si in stinga si in dreapta), in plus sint gindaci, imi spunea ca dormeau cu lumina aprinsa ca sa nu se sui gindaci in pat peste ele. Si eu trebuia sa nasc tot la Caritas (de el apartin), dar cind am vazut conditiile de acolo ... Eu sint de parere sa-ti cauti un alt spital unde sa nasti, sau macar intereseaza-te care mai sint conditiile acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Draga Oana,
Nasa mea tocmai a nascut la Caritas asa ca iti pot da niste informatii cat de cat actuale. Conditiile de cazare sunt, intr-adevar, nu tocmai minunate dar ma intreb in care maternitate din Romania sunt conditii foarte bune. Medicii s-au comportat relativ bine cu Cristina (nasa mea) dar au lasat-o destul de mult sa astepte pana s-au hotarat sa-i rupa membranele artificial (a avut unele probleme). Bebelusii nu stau in camere cu mamicile si nu il poti vedea decat atunci cand il alaptezi. Pampersii i-au fost schimbati la timp pentru ca bebelul nu este iritat la fundulet. Ca o concluzie finala as spune ca maternitatea Caritas este una mediocra spre slaba si te-as sfatui si eu sa te gandesti la o alternativa. Ce ti-am scris aici, crede-ma este ceea ce am vazut acum doua, trei zile. Tu hotarasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Va multumesc pentru informatii.
Acum sa va spun de ce ma intereseaza.
Noi ne-am hotarat sa mai facem cum bebe. Am fost ieri la doctorul cu care am nascut prima data, si care este un doctor foarte bun si mi-a spus ca acum face nasterile in Caritas. De aceea voiam sa stiu pentru ca eu prima data am nascut in Polizu. Nici acolo nu era raiul pe pamant, dar ce-mi spune-ti voi este groaznic.
Va multumesc inca o data.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PITI spune:

OANTA,EU AM NASCUT ACUM 10 LUNI ACOLO .AM FACUT CEZARIANA ,AM FOST FFF INGRIJITA SI BEBE LA FEL . MAI MULTE AMANUNTE CAUTA LA NASTEREA PE GLOB-PAGINA 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Draga Oana,

Si eu te sfatuiesc sa stai departe de Caritas si-ti recomand din inima spitalul Cantacuzino mai ales ca este renovat de curand, este f. curat si copii stau cu mamicile in camera.pe de alta parte medicii de acolo sunt si ei niste profesionisti.

Ioana

Mergi la inceput