Poprire la angajator

Poprire la angajator | Autor: catrinik

Link direct la acest mesaj

Am primit o adresa de la un executor judecatoresc cum ca ar trebui sa retin din salariul unui angajat de al meu o suma, pt ca nu si-a achitat creditul ( credit cu buletinul ).
Cind a facut creditul nu era angajatul meu.

Daca eu nu il "popresc" si nu virez banii in contul bancii ( sau unde o trebui ) ce se intimpla?
Pe bune ... nu in teorie....


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

nu stiu ce se intampla daca nu o faci...

Totusi de ce nu ai face-o?
e dreptul lor sa-si recupereze banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu ai un consilier juridic pe care sa intrebi ? Ma refer la cineva angajat la firma sau cu contract. pentru ca ar trebui sa ai o acoperire legala si daca ii opresti bani si daca nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La sfarsitul titlului executoriu ar trebui sa scrie"in cazul neindeplinirii obligatiilor prevazute mai sus(poprirea),vom fi nevoiti sa sesizam instanta de executare,in vederea validarii popririi impotriva dvs(cel care trebuie sa faca poprirea),conform art.460 codul de procedura civila."
Esti obligata sa o faci,odata ce ai semnat pe confirmarea de primire a adresei si a titlului executoriu.
Poprirea se face 1/3 din veniturile nete cu obligativitatea de a-i ramane omului 211 lei....minim.

Asa ca incepe executarea popririi.
Daca e pentru credit neachitat,datele sunt furnizate de finante,care vad unde si pe cat lucreaza omul.

Una din popririle pe care le fac eu,face referire si la art.454 alin.1 si2,art.456 art.459 din codul de procedura ivila,iar contractul de credit este titlu executoriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu am semnat nimic de primire.
Mi-a venit plicul in posta si gata.

Povestea e urmatoarea: angajatul este contabila mea.
Pt a-mi putea semna bilanturile s-a angajat la mine cu 1h ( asa am inteles ca trebuie ).
Evident ca eu o platesc pe ea pe factura de prestari servicii.
Si deci nu stiu ce naiba a facut, ce credit a luat, daca are de gind sa-l ramburseze.
Pe scurt: nu prea e problema mea.
Si ma intreb cam cit intru eu la apa in situatia asta si daca e grava problema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Factura de prestari servicii...deci ea figureaza ca PFA inregistrata la finante ca altfel nu poate emite factura.

Daca e cu factura atunci e poprire la tert.Ea a luat creditul candva,atunci probabail era angajata,acum poate emite facturi si apare ca si tert la tine.De aia...dar tot esti obligata.Avantajul tau e ca l-ai gasit in posta...esti sigura ca nu ai semnat nimic?
Daca nu ai semnat,teoretic nu ai luat la cunostinta deci nu esti obligata sa faci nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Factura de prestari servicii...deci ea figureaza ca PFA inregistrata la finante ca altfel nu poate emite factura.

Daca e cu factura atunci e poprire la tert.Ea a luat creditul candva,atunci probabail era angajata,acum poate emite facturi si apare ca si tert la tine.De aia...dar tot esti obligata.Avantajul tau e ca l-ai gasit in posta...esti sigura ca nu ai semnat nimic?
Daca nu ai semnat,teoretic nu ai luat la cunostinta deci nu esti obligata sa faci nimic.

Madalina


Copiii gasesc de toate Ón nimic. Adultii, nimic Ón toate."


daca a sunat la executor sau a vorbit despre problema cu dna contabila...iar e nimic?!...daca scrisoarea nu a fost cu confirmare de primire si nici nu a vorbit cu nimeni din cei implicati tunci poate sa se faca ccc ca ploua....la o adica "nu am primit domle nika"..

si daca incheie colaborarea cu tertul ...tot mai exista vreo obligativitate din partea acestuia?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nu este angajatul tau (nu exista contract de munca) ci discutam de un contract de prestari servicii iar ea are personalitate juridica daca iti semneaza bilantul in aceasta calitate.
Daca ar fi angajata (asta inseamna contract de munca) ai fi obligata dar asa una este persoana (economista) angajata pe baza de contract de munca si care va avea drept sa semneze bilantul contabil fiind angajata si altceva persoana juridica care este inregistrata la CECCAC si la Adm. Financiara si incheie contracte de prestari servicii financiare cu terte firme in vederea intocmirii/verificarii/certificarii bilanturilor acestor firme client in acest caz nu ai nici nu drept sa retii nimic pentru ca retinerea este a persoanei fizice nu juridice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Inclin sa cred ca acea contabila a facut un credit cand lucra...salariat.Ulterior nu a mai platit....bancile si cei de la Anaf au baze de date cu acces reciproc....si acum au gasit-o pe d-na contabila cu niste venituri.Stii bine ca in caz de neachitare a datoriilor si neachitare si neachitare se poate face poprire la tert.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ea e contabila mea. Are firma, o platesc pe facturi pt prestari serv.
Pt a-mi semna si bilanturile s-a angajat la mine cu 1h.
Evident ca prin firma nu ii dau nici un salariu, figureaza doar pe state.
A luat creditul acum 100 ani pe persoana fizica si acum s-a pus banca sa o caute pe unde e angajata ca sa i se opreasca din salariu.
Si au gasit-o la mine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Deci are si salariu,chiar daca nu-i platesti,figureza pe statele de plata,implicit in declaratie...e clar.Pentru acea ora cu care figureaza la tine....trebuie sa faci poprirea...dar 1/3 din suma neta.......
Daca in acte o platesti cu 10 ron,3 lei trebuie sa-i faci poprire.....

Mergi la inceput