Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Poate cineva sa spuna cat ar costa curentul aferent unei spalari la masina de spalat rufe, un program de 60 min, o masina de spalat standard ce incalzeste apa? (o fi si costul apei semnificativ?)

Ar fi bine sa vedem totusi despre ce valori si ce economii vorbim aici.


Iti pot spune eu dar nu in clipa asta ca e prea dimineata si trebuie sa scotocesc dupa cartea tehnica si sa calculez. Dar o sa fac asta azi sau maine, ok?

Ok, am citit pe repede din cartea tehnica si inca nu am gasit consumul in kw, dar scrie ca doar atunci cind e incarcata la maxim este mai economica. Adica poti incarca jumate, dar per total consuma mult mai putin cind e incarcata complet decit cind merge tot cu jumatati. Asta iaca nu stiam, dar imi justifica modul de a spala.


As mai adauga la ce-a spus cristoiu,ca in general programele rapide sunt si cele mai mari consumatoare de energie!(gen program scurt de 30min)

Dana


Atunci macar putem afla daca este echivalent consumul unei spalari cu cel al unui bec (sau zece, sau o suta) de 100W? (aprinse pe aceeasi perioada de timp)

consumul este mai mare pe programul scurt pentru ca trebuie sa incalzeasca apa mai rapid? sau cum se justifica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Iulia la prima parte a intrebarii nu stiu sa raspund!(oricum masinile sunt acum clasificate in functzie de consumul de enrgie ,apa,cele mai rentabile-rentabile in momentul in care sunt folosite zilnic sau de citeva ori pe zi-fiind cele cu consum A+++

La a doua intrebare ... da,de asta consumul e mai mare:una e sa incalzesti apa la 60°C in 2 ore(Cam cit dureaza un program obisnuit normal)si una e sa incalzesti apa la 60°C in mai putzin de 30 min.

Mie explicatzia mi-a fost data anul trecut de un vinzator extrem de competent(nu stiu cite premii cistigate in domeniu lui d evinzare,chiar nu am stiut ca vinzatorii sunt clasificatzi in functzie de diverse "medalii"in domeniu).

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Acum sa spun si eu ce gandesc si cum vad lucrurile. Microbii sunt pe corp, in zonele intime ( ma rog, oua de viermi intestinali care au cale de transmitere anus-mana-gura si alte minuni din zonele respective), pe piele, in saliva si ...in multe alte locuri la fel de minunate.

Eu fac dus zilnic, dar cu antibacterial si cu alcool triplu rafinat de 90 grade nu ma dau, caz in care copiii mei alaptati pun gura pe pielea mea, asa impura cum e. Timp in care isi baga mainile in decolteul meu, ma gadila pe subsuori (auch, bad zone!) si evident ca nu alerg de nebuna sa ii spal pe maini dupa aceea. Ma simt daca nu extrem de curata, atunci macar ok pentru mine si familia mea.

Folosim acelasi wc, vai mie, ca ai mei prunci nu au vrut olita, ci au trecut direct din scutece la varianta pentru profesionsti. Unii din ei nu mai vor reductor, ci se aseaza asa, se tin cu mainile de capac. Care e curat, nu colcaie viermi pe el, dar nici dezinfectat zilnic nu e.Spalat da, ars cu flacara nu( apropo de un topic mai vechi). Nici macar saptamanal nu il spal cu antibacterial, pentru ca asa consider eu, ca nu e bine sa fii asa de anti- la tot ce misca in spatiul microscopic in jurul tau.
Dupa ce pleaca pruncii de la wc, se spala pe maini, dar cat stau acolo...e jale. De regula se organizeaza plutoane de excursionisti spre zona WC, din care unul e pionul principal care va activa in forta, iar ceilalti sunt aghiotanti, povestitori, tinatori de urat cat stai pe tronul central. Ei, si cat stau ei si rad, si povestesc, si se mai tin de wc, si iar se scarpina la nas sau se sterg la gura...nu stiu exact, dar banuiesc ca se intampla.

Si-acum sa stau eu sa le spal hainele separat de ale noastre, sa ii culc intr-o incapere aseptica mi se pare frectie la picior de lemn. Copiii sunt sanatosi, nu au burta plina de limbrici, oxiuri sau tenii, nu sunt negri taciune pe fata, dar nici in categoria copil de manastire nu-s. Suntem normali, incerc sa nu las fixatii din astea sa mi se agate de creier. O fi mai velina suprafata, probabil,ca nu ar avea prea multe circumvolutiuni de care sa se prinda... :))


So, cum se recunosc microbii tineri de aia batrani?





"You only live once, but if you live right, once is enough."


Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

@cea cu mahalaua in raspuns, stii macar ce inseamna "jargon"? cred ca nu, din moment ce folosesti aiurea cuvinte carora nu le stii intelesul.

sa inteleg ca cele care spala chilotii lor si ai sotului impreuna cu bluzitele copiilor(bleah, dar in fine), nici nu va spalati pe maini cand mereti la buda, in logica voastra...ce sens ar avea, mai consumati apa si acolo....

cat despre consumul de curent al masinii de spalat, am inteles ca suntem femei, dar hai sa nu fim si "blonde". chiar nu puteti citi o carte, manual al masinii? scrie acolo cat, cum si cand consuma. contrar celor spuse de alte colege de forum, masina mea pe programul de 30' spala doar cu apa rece. la incalzirea apei consuma 2200w(2,2kw/h). majoritatea sunt la fel. socotiti si voi timpul de incalzire al apeiX2,2kw/h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_2010

@cea cu mahalaua in raspuns, stii macar ce inseamna "jargon"? cred ca nu, din moment ce folosesti aiurea cuvinte carora nu le stii intelesul.

sa inteleg ca cele care spala chilotii lor si ai sotului impreuna cu bluzitele copiilor(bleah, dar in fine), nici nu va spalati pe maini cand mereti la buda, in logica voastra...ce sens ar avea, mai consumati apa si acolo....

cat despre consumul de curent al masinii de spalat, am inteles ca suntem femei, dar hai sa nu fim si "blonde". chiar nu puteti citi o carte, manual al masinii? scrie acolo cat, cum si cand consuma. contrar celor spuse de alte colege de forum, masina mea pe programul de 30' spala doar cu apa rece. la incalzirea apei consuma 2200w(2,2kw/h). majoritatea sunt la fel. socotiti si voi timpul de incalzire al apeiX2,2kw/h


Wow...cit rafinament,cita delicatetze!!!!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

decat sa fiu asa "delicata" si "rafinata" ca unele dintre forumiste......mai bine asa.
concluzia: nu ma poate decat bucura, postarea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Da' de ce-or fi asa bau bau chilotii, ca doar nu se poarta o saptamana intreaga, sau pana se dezintegreaza, Doamne iarta-ma! Ca hainele nimanui de pe aici nu cred ca arata ca cele ale boschetarilor ca sa ne tot ferim atata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Da' de ce-or fi asa bau bau chilotii, ca doar nu se poarta o saptamana intreaga, sau pana se dezintegreaza, Doamne iarta-ma!


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Cand vei cadea, eu voi fi mereu acolo!
Cu drag, Podeaua.


hai ca m-ai facut sa rid!

Cine stie...!!!????
'or exista motive concrete de ...teama!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

La capitolul spalat haine/microbi, chiar nu vad ce ar fi de comentat, fiecare sa faca dupa cum se simte bine.
Baie cu copilul...mie nu-mi suna bine si nu neaparat din cauza de igiena. Pur si simplu mi se pare o intimitate nepotrivita. Inteleg o data, de doua ori, daca-i e frica bebelusului, dar ca obicei nu mi se pare sanatos. Baia e considerata spatiu intim si mama are ce sa caute acolo cu copilul doar atat timp cat e prea mic nu se poate descurca singur. Si pt asta nu terebuie sa se dezbrace, sa intre langa el. Comparatia cada-piscina mi se pare fortata, atata timp cat utilitatea lor e diferita.
Discutia mi se pare mai aproape de registrul "cat de dezbracat in fata copilului" decat de subiectul "microbi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

N-am bideu si chiar daca as avea nu as avea timp sa stau sa ma toaletez de fiecare data.


Nici nu e recomandat sa folosesti bideul de fiecare data dupa utilizarea toaletei.Din proprie experienta spun, cand eram adolescenta, nu aveam bideu in casa parintilor mei, dar era un sistem adaptat si, din exces de zel, m-am pricopsit cu o ciuperca de toata frumusetea. Medicul a identificat rapid problema - utilizarea in exces a apei si mai ales a sapunurilor a indepartat flora locala, asa incat organismul a fost mai expus.


Mergi la inceput