Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Corect JuliaSM, asa am auzit si eu.

Si masina mea de spalat la programul de 30 min.foloseste doar apa la 30°. La programele normale de spalare pot alege temperatura si pot reduce timpul de spalare de la 2.10h la 50 min. La fel si la stors, pot alege rotatiile/min.

Chilotii ii schimb de 2 ori pe zi, dupa ce fac dus, in general dimineata si seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu cred ca la 30de grade raman mai multi microbi, decat daca ai spala lucrurile la un loc dar la o temperatura mai mare. Noi le spalam la comun, de calcat calcam totul de la ciorapi la prosoape, pentru ca se aseaza mai bine in dulap. Baie nu fac imoreuna cu fetele din simplu motiv ca lor le place sa faca baie impreuna, ca sa se mai joace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

M-elise, acum inteleg faza cu rufele copilasului. diferenta e ca al meu cel mic e de la 6-7 luni pe jos in parc. umbla de-a busilea, se joaca la nisip, se urca pe diverse. iar la masa mai mananca si singur, ii mai da frate-sau cate ceva de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Pana acum am tot inteles de ce nu e bine sa faci baie cu un bebelus. Bebe, da, deci copil pana intr-un an.

Dar a scris cineva argumente de ce e bine ?

Daca bebelusului nu-i e frica de apa, daca il speli in cadita sau in cada cu suport adaptat si esti langa el, cu mana pe el tot timpul care-i problema ? Al meu adora apa cand era mic, facea un adevarat circ de placere in cadita/cada stropind tot in jur. Ii folosea efectiv libertatea de miscare pe care o avea singur. Eu eram mereu acolo, langa cadita/cada, ii mai dadeam cate o jucarie, il supravegheam, ma jucam cu el.
De ce trebuia sa intru cu el in apa ? Eu gasesc ca era mai complicat, existau momente in care atentia mea nu ar fi fost 100% la bebe...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

dr Sears zica ca e ok sa faci baie cu bebe

http://www.parenting.com/article/ask-dr-sears-bathing-with-baby



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

NHS chiar recomanda baile impreuna cu bebe mai ales daca bebe e speriat de apa si plange

http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/washing-your-baby.aspx#close

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

in concluzie e ok sa faci baie cu bebe. binenteles, daca vrei si nu ai fobii legate de @microbi@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu nu am vorbit de microbi. Daca e sa ne raportam la asta, singurele momente in care nu as fi facut baie cu el erau cele in care sa zicem ca eu soseam din orasul nostru prafuit intr-o zi torida. Atunci nu as dori sa fac baie cu nimeni .

Am dat insa exemplul unui bebe vesel si cu mare chef de baie si mi se parea ca puteam mai bine sa ma descurc daca eram "pe margine" sa culeg tot ce arunca cu spor afara din cada, jucarii, sapun, burete. In plus atat parea de fericit sa pleoscaie cat vrea incat cred ca l-as fi incurcat ocupand o buna parte din locul unde el se distra .

Daca ar fi avut vreo fobie de apa sau nu ar fi fost fericit in baie bineinteles ca eram in secunda doi cu el in cada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

daca e vorba de microbi si/ sau alti daunatori, eu votez castigatoare piscina :D

cu toate astea, mi-am dus si imi duc copiii la piscina da' nu fac baie cu ei. daca a fost nevoie (frica, loc nou in concediu, cabina de dus whatnot ce-i facea sa tipe si sa protesteze) era de serviciu dl tata la intrat cu copiii la dus.

baie never, ca baie facem doar acasa si acolo vor sa se balaceasca in liniste si voie.

de cand sunt aici observ la noi o preocupare muuult mai mare si uneori (nu tot timpul, da?) exagerata pt microbi. la piscina e o tanti in luna 7-8 care face ture de zor, mie dr mi-a interzis sa mai merg la piscina pe parcursul sarcinii pe motiv de infectii. bebelusi de cateva saptamani, bang in piscina cu tot restul, daca indrazneam asa ceva acasa dna pediatru ne sapunea cu saptamanile.

ma uit si-i vad cum iau cate unii bebelusi cate o gura de apa din aia plina de clor... si mai doamne stie ce, iacs, mi-e sila de mor, da' si ai mei fac la fel si-s mari acum. incerc sa ma prefac ca nu vad :D asa ca nu conteaza varsta, tot la fel o comit copiii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mai, io sa v-o zic pe a dreapta, baia mi se pare neigienica in general. Io nu am mai facut baie de cel putin 10 ani. Nu, nu put. Caci fac dush. Nu mai suport demult sa zac acolo-n cada, sa stau la "inm u i a t"(sau nu mai cenzureaza?:)), sa mi se zbarceasca pielea de prea cald sau sa se zbarleasca de prea frig. Mai ales de cand am auzit o replica in "Seinfeld", Kramer parca zicea:"cuuum? sa faci baie, sa stai in propria-ti mizerie?!" am zis bingo, asa e:)))
Acum cu bebelusii nu prea ai ce face, ca nu poti sa-i pui in picioare sa le faci dush:)) Eu la fiica-mea de pe la 16 luni doar dush ii fac si e foarte bine!

Mergi la inceput