Cum il dezvatam sa mai tipe?

Cum il dezvatam sa mai tipe? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Avem un pitic care azi implineste 2 ani. E un copil vesel, activ, curios, dar cu vorbitul suntem cam in urma fata de altii de varsta lui. Avand in vedere ca nici surioara lui (care are acum 8 ani) nu s-a grabit deloc cu vorbitul, nu ma ingrijorez, mai ales ca e evident ca aude bine si intelege ce ii spunem. Problema e alta. De ceva timp, daca nu intelegem ce vrea (si asta se intampla destul de des), tipa de ne termina de urechi. Noi nu tipam la el si nici unii la altii. Recunosc ca de obicei nu rezist prea mult la tipete asa ca incep sa ma agit, pana inteleg ce vrea; probabil pentru ca a vazut ca metoda asta e foarte eficienta, o aplica din ce in ce mai des, spre disperarea noastra. Incerc de fiecare data sa ii explic ca nu e frumos sa tipe. Am incercat si sa il ignor cand face asa, si cel putin de vreo 2 ori s-a potolit, dar in general nu prea am suficienta rabdare/calm, ca sa ma pot face ca nu il aud. Cum il dezvatam? Sfaturi, idei, va rog!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Are caracter

1. spune-i voinicelului ce e bine sa faca, nu ce sa nu faca
2 explica-i de ce te supara cand tipa si de ce e atat de cool sa vorbim, sa ne exprimam linistit
3. copilul reactioneaza normal. el se exprima si voi nu intelegeti (sau poate nu-l ascultati atent de fiecare data...), e frustrant... ce sa faca? tipa! si daca mai si intelegi imediat ce vrea cand tipa...
4. executa doar atunci cand cere linistit, da fara sa-l pedepsesti si fara sa-l ignori daca tipa. explica-i, invata-l cum, ia totul in gluma, joaca-te cu el in tmp ce il inveti cum sa ceara fara sa tipe. Lauda-l cat mai mult.
5. ai rabdare! e mic. o sa treaca si perioada asta, se intampla cu toti copii care abia invata sa vorbeasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

La multi ani cu sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu as face ca si el. Tipa? Ok Il imit.
Cred ca la inceput ar fi uimit apoi l-ar bufni rasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si Eva tipa....dar daca tip si eu,ea tipa mai tare.Si are niste plamani....si un sonor.....

La noi da rezultate vorbitul cu voce joasa si calma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

In mod clar isi manifesta frustrarea ca nu intelegeti ce vrea, ca nu va poate explica. Eu nu as incerca sa elimin tipatul ca atunci ar deveni si mai frustrat. Ceva de genul.. "ma eneveaza ca nu ma intelegi, ma eneveaza ca nu iti pot explica, dar nici sa-mi descarc oful nu ma lasi?" Mai bine sa ii explici calm ca nu intelegi ce doreste si fie sa-ti arate ce vrea, fie sa te ia de mana sa te duca acolo unde se afla obiectul dorit.
Hai ca acusi isi da drumul la vorbit si te face din vorbe! Nervi tari iti dorecsc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

La multi ani!
Marius...asta e cu dus intors...unele functioneaza, altele nu...de obicei cele amuzante nu functioneaza. Am patit-o cu al meu si vad si la altii in jur. Cand a inceput al meu sa ma muste, pe la 1 an si ceva, i-am explicat ca ma doare, m-am suparat, m-am facut ca plang...nik, a muscat o fetita de spate, fetita a inceput sa planga, normal..am fost pe faza, l-am muscat si eu, nu tare dar nici incet...a inceput sa planga si el si i-am explicat ca daca pe el il doare si pe altii ii doare si chiar mai tare, pt ca eu nu l-am muscat tare...atunci s-a incheiat etapa cu muscatul...acu tine predici la alti copii care musca, aceleasi pe care i le-am tinut eu. Cu tipatul insaaaa....tipa si el, la fel, percutam, ma agitam....ma saturasem,....am aplicat tactica lui Marius...proasta miscare...facea concurs cu mine, cine tipa mai tare. N-a durat mult pt ca am aplicat ce spune meb, a functionat. Pur si simplu vb cu el calm, ii explicam ca nu inteleleg ce zice decat daca se calmeaza, vb normal, fara sa tipe....asta a functionat la noi. Succes, e o etapa care trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Imagineaza-ti ca esti muta si ca nici cu mimatul nu stai prea bine.
Cam cata rabdare ar trebui sa ai fata de cei din jur, care nu inteleg deloc ce vrei sa spui, ce vrei sa faci, ce nevoi ai? Cam dupa cat timp ai incepe sa tipi cat te tin puterile? Sau sa plangi (dupa caz), avand in vedere ca efectiv nu stii altfel cum sa te exprimi?

Din experienta proprie pot spune ca faza cu tipatul a disparut cand copilul a inceput sa vorbeasca, iar noi sa-l intelegem. Pana atunci, singura solutie pe care am gasit-o eu a fost sa ma straduiesc sa inteleg ce doreste copilul atunci cand tipa.
Daca doreste ceva fezabil, il ajut sa obtina ce doreste (de ex. o jucarie care e sus pe un raft), daca doreste ceva ce nu-i pot da (cutitul de bucatarie sau sa iasa afara cand ploua torential), incerc sa-i distrag atentia cu altceva. Oricum, ma straduiesc din rasputeri sa-i vorbesc cat mai calm si pe un ton cat mai potolit.
Din fericire, la varsta asta e inca usor sa le distragi atentia si sa-i momesti cu alt punct de interes. Mai tarziu, e mai greu ...

Eu sunt de parere ca cearta n-are rost. Inca nu e o chestiune de educatie (cum ar fi un comportament similar la un copil de 6 ani, care stie clar ca tipa ca sa te scoata din sarite). Copilul nu tipa ca e rau, nici ca sa-i enerveze pe parinti, ci ca asta e singura lui forma de exprimare, in afara de plans. Adica nu cred ca obtii nimic daca ii faci morala (nu-i frumos sa tipi etc etc).

B.

PS Totusi, copiii au si o "siretenie" a lor si prind imediat slabiciunile adultilor. Daca a observat ca imediat ce tipa obtine ce doreste, atunci va tipa din ce in ce mai tare, pentru orice nimic. Deci mare atentie la reactia adultilor, nu e usor sa-ti pastrezi calmul printre urlete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Multumim pentru urari. Bedrosmart, pai cam asta e problema, ca a vazut ca functioneaza si foloseste tipatul din ce in ce mai des. Eu il cred ca e foarte frustrant sa nu se faca inteles, si eu tare as vrea sa ma pot intelege cu el, dar tare m-am mai saturat de tipetele astea. Marius, daca ridic tonul la el, fie tipa mai tare, fie se apuca de plans. meb, are personalitate, nu gluma. sa vezi cand nu il las sa faca ceva, musca, zgarie, ciupeste... Mi-e si groaza cand om incepe gradinita, cred ca o sa fie mare bataus. Dupa ce ca primul copil a fost fata, a mai si fost foarte cuminte, asa ca nu prea stiu cum sa reactionez la iesirile astea. Si fiica-mea cam tot la gradinita si-a dat drumul la vorbit. Pe pitic am vrea sa il dam prin septembrie. Sper totusi ca pana atunci sa facem ceva progrese cu vorbitul si sa trecem de etapa cu tipatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Ai grija ce-ti doresti...etc, etc.
Al meu a inceput sa vb relativ tarziu, dupa 2 ani si ceva luni, la fel cum devenisem maxim de frustrata ca nu mai nasteam (toata lumea nastea numai eu nu) asa eram ca nu vb......acu nu mai tace. Crede-ma ca uneori, seara tarziu, imi trag fatza de milog si-i zic "mama, te rog taci 5 minute, am nevoie de liniste"....iti imaginezi care e urmatoarea intebare..."de ce?"

Mergi la inceput