Pantofi patati cu tus!

Pantofi patati cu tus! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Am o problema, mi-am cumparat niste pantofi din piele culoarea crem deshis, cand am pus tus intr-o stampila, am reusit sa ma fac tot una pe maini ( era plesnita sticluta chiar pe langa capac...in fine(, de unde mi-au cazut si doua picaturi mici pe pantofi, cu ce pot scoate petele de pe pantofi? Exista vreo solutie, mai exista ca pe vremea noastra pic ala de curata cerneala ...ma gandesc ca o merge si la tus .

Chiar imi pare rau de pantofi.... sper sa-i salvez cumva!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Incearca cu un betisor de urechi inmuiat in spirt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

incearca si cu demachiant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

multumesc pentru raspunsuri fetelor, o sa incerc cu detoate, ca oricum nu pot sa-i port asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Cif crema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mai bine nu incerci nimic deocamdata si iei in calcul varianta vopsirii pantofilor, poate gasesti un atelier care sa-ti faca aceasta operatiune si ai noroc sa aiba vopseaua potrivita, sa acopere doar zona afectata, sa nu fie necesara vopsirea integrala. incercand diverse substante si metode de curatare s-ar putea sa-ti ramana urma/pata si tot la vopsit ajungi...
eu m-am patat pe maini cu tus de stampile si am scapat de culoare de pe o zi pe alta, desi m-am spalat de multe ori si am incercat si cu spirt - n-a iesit chiar tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Presupun ca este tus de stampila fara ulei (cel cu ulei se foloseste in general ptr stampile metalice), ca sa nu strici pantofii ,incearca pe altceva (tot din piele) daca ai:
- pune lapte demachiant (neutru, foarte delicat)pe o carpa moale(bbc zgaraie) si sterge locul apoi il lasi sa se usuce;pe aceeasi carpa moale pui alcool si stergi delicat, nu freca! Clateste cu lapte rece din frigider.
Asa am sters urme de pix (o fi fost mina proasta ) de pe o fusta de piele ..... s-a curatat foarte bine, credeam ca se va decolora locul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

eu m-am patat pe maini cu tus de stampile si am scapat de culoare de pe o zi pe alta, desi m-am spalat de multe ori si am incercat si cu spirt - n-a iesit chiar tot.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Daca ti se mai intampla foloseste acetona sau suc de lamaie.

Mergi la inceput