deshumare-reinhumare.help

deshumare-reinhumare.help | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

scuze, nu e macabru mesajul,dar habar nu am cam care e succesiunea operatiunilor.mai intai ca nu am mai experimentat asta si apoi ca ma ingrozeste la propriu.
deci,as dori sa stiu daca cineva a mai trecut prin experienta deshumarii cuiva si reinhumarii in alta parte.
pe scurt trebuie sa deshumez pe cineva,apoi sa il transport la alt cimitir.
intrebarile mele sunt:
1. in afara de acordul de la cei cu cimitirele si crematoriile, plus avizul de transport, mai imi trebuie ceva?
2. cum se face propriu-zis.asta ma intereseaza,pt a evita momentul culegerii mele de pe jos,nu de alta,dar sper sa nu ma confunde cu defuncta.mi s-a mai intamplat cand m-am dus la tata in ATI -era un moment in care toata familia mea era in spital si eu alergand de la unul la altul- deci m-am dus la tata si cand am intrat in sectia de ATI doctorul m-a certat ca m-am dat jos din pat.

deci, cum si in ce fel se produce treaba?
adica se scot oasele,ca e decedata de peste 7 ani, se pun in ce si dupa aia le duc cu masina sa le pun in celalat cosciug in cealalta groapa din celalalt cimitir?
3.preotul ce si cum trebuie sa zica? la noi nu prea se practica asta.
4. sunt ritualuri specifice?
nu de alta,dar am trecut prin experiente sinistre cu babe nearanjate la mansarda pt ca am spalat a doua zi dupa inmormantare.deci tin la integritatea mea.
iertati-mi tonul,dar incerc sa ma reabilitez psihic,ca-s toata numai cioburi si ruine.
va foarte multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

fii barbata e un sac de oase nu o sa le vezi se ocupa groparul asta daca nu gasesti o mumie bine conservata muhahaha ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu am facut asta acum vreo doi ani. Ca sa nu ma culeg de pe jos eu am asteptat in masina deshumarea. Usor nu a fost nici asa.
Ca sa te ajut, din amintirile mele, caci nu m-am ocupat eu de formalitati ci maica-mea: nu am avut nevoie de aviz de transport tocmai pentru ca trecusera 7 ani. Dar nu bag mana in foc. Eu stiu ca doar din partea preotilor a avut nevoie de aprobare: unul la deshumare si unul la re-inhumare. De zis o mica slujba la deshumare nu s-a zis, o fi zis celalalt nu stiu ca acolo n-am mai participat.
Pentru transport ai nevoie de un sac de panza si o cutie de lemn, care la noi a servit si de cosciug, pentru ca oricum re-inhumarea s-a facut la picioarele altui defunct. Ca dimensiuni la mine a avut loc pe bancheta din spate a unui logan.
Tot ce tine de deshumare, de la sapat groapa pana la incarcat in masina, la noi s-au ocupat groparii tocmiti. Si in principiu cele mai multe informatii le poti afla fix de la ei.
E un subiect sensibil, dar trebuie sa le facem si pe-astea in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fain.nu pot pt care sa lipsesc de la nicio etapa.
in fine.
reinhumarea se face in alta groapa goala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Naspa subiect dar face parte din viata,asa ca fi barbata!

Eu l-am deshumat pe tata cand l-am inmormantat pe unchiul meu asadar:

Am cusut un sac de panza pt oasele tatei si l-am dat groparilor .

Am facut o coliva si pt tata si am dus o sticla de vin si una de uleicu care preotul "a spalat" oasele tatei in timpul unei mici slujbe care s-a tinut special pt tata, +un colac impletit .

Deshumarea la 7 ani se mai numeste si reinmormantare motiv pt care am tinut toata datina ca si la inmormantare,adica impartit 12 farfurii,cani,batiste si un rand de haine noi pe care le-am dat de pomana cui am considerat eu.

Mentionez ca am facut totul pt linistea mea sufleteasca si nu de gura lumii ca oricum "cate bordeie atatea obiceie".

A fost cu adevarat devstator pt mine caci am asistat la intreaga ceremonie,dar o durere in plus ce mai conta,oricum eram distrusa din cauza disparitiei premature a unchiului meu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oricum va fi cumplit.
multam fain.

sper sa rezist.
nu sunt facuta sa fac asta.of, ma vait ca o baba.

efectiv e peste puterile mele.eu, in general, nu ma duc la inmormantari,pt ca stiu ca am o porblema.asa au plecat 4 verisori, o bunica,3 matusi si 3 unchi fara a-i duce pe ultimul drum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai e absolut neaparat sa faci asta?

Eu stiu ca numai in anumite zone ale tarii se practica, Moldova parca. In Ardeal si Banat nu se practica aceasta, dupa mine, aberatie. Daca e strict pt datina poti sa nu o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

E macabru ce zic, dar gandeste-te ca mai devreme sau mai tarziu toti ajungem in acea stare.
Fii tare si roaga-te pentru sufletul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Tatal meu si-a mutat parintii decedati. La deshumare a dus o fata de perna in care groparii au pus ce au mai gasit (oase, tesatura din haine). A pus sacul intr-un alt sac de plastic si apoi in portbagaj. I-a plimbat cat a traversat Bucurestiul (cam o ora) si i-a pus in groapa mormantului pe care si-l cumparase pt el si mama. La capitolul slujba/preot habar nu am. Probabil ca daca se poate fara, a fost fara ca noi suntem cam agnostici. Pomeni si alte minuni in niciun caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Pai e absolut neaparat sa faci asta?

Eu stiu ca numai in anumite zone ale tarii se practica, Moldova parca. In Ardeal si Banat nu se practica aceasta, dupa mine, aberatie. Daca e strict pt datina poti sa nu o faci.


Nu e pentru datina, ca doar nu ii trebuia aviz de transport ca sa scoata oasele si sa le "transporte" in aceeasi groapa.
Eu am schimbat cimitirul, chiar si localitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

androix ,cum a fost?ca si aici schimba cimitirul.

Mergi la inceput