Explozia de la Boston

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Singura legatura e ca s-a intimplat tot in America, alta nu este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citeam ieri cum se rugau diverse asociatii de musulmani sa nu fie unul de-al lor cel care a comis acest atentat... Suspectii urmariti de politia americana in momentul de fata sunt musulmani ceceni. Unul a fost ucis iar fratele lui e incoltit de politie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Problema in State e accesul prea usor la arme, intri intr-un Walmart si iti cumperi arma. Bine, aici a fost vorba de explozibil (cumparat pe net probabil sau fabricat acasa din te miri ce), dar e o atmosfera de violenta intretinuta de accesul facil la armele de foc.
Ieri in Senatul american nu a trecut un proiect de lege ce restrictiona accesul la arme.
Dealtfel, cei doi suspecti, dupa atentat, au jefuit o benzinarie, furat o masina si impuscat cativa ofiteri de politie (unul a murit).
Descrierea suspectilor a fost furnizata de un martor si victima a atentatului, aflat suficient de aproape de locul exploziei incat sa ii fie spulberate ambele picioare...
Unul din suspecti, cel inca in viata si libertate, era student la Cambridge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Nu cred ca accesul facil la arme e cauza principala a acestei tragedii. De fapt nu are nici o tangenta cu actul terorist in sine. Motivatia e mai degraba de sorginte religioasa-segregationista.

Eu nu pot sa cred ca serviciile secrete nu ii aveau in vizor pe acesti doi indivizi. La o adica stii ca vin dintr-un teritoriu care functioneaza pe post de pepiniera a extremismului religios, ei insisi isi exprima convingerile super-ultra-extremiste pe diverse forumuri online (deci nu se ascundeau deloc)... si tu ca serviciu secret stai relaxat si ii lasi sa comploteze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Unul din suspecti, cel inca in viata si libertate, era student la Cambridge...


oy vey! Cambridge este un orasel in Middlesex County, Massachusetts (ce-i drept Harvard si MIT sunt acolo), este un orasel in Southern Ontario si, printre altele, o universitate ... in Marea Britanie. individul era student la University of Massachusetts at Dartmouth.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A fost arestat si al doilea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

A durat cam mult pentru cat se dau de rotunzi la securitate americanii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

A durat cam mult pentru cat se dau de rotunzi la securitate americanii.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


De ce, ti se pare ca romanii s-ar fi descurcat mai bine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu consider ca sunt foarte buni. In prezent cred ca au cel mai dezvoltat sistem din lume. Eram mai sceptic in privinta sanselor de reusita. Realmente sunt buni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai eu zic asta intrucat cu toata securitatea lor,au fost luati prin surprindere de atentat.
Sunt buni,dar garantat ca ,avand o logistica pe masura si romanii s-ar fi descurcat foarte bine.

Mergi la inceput