Stelute de iulie-august 2013(83)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Mess cum ai rezolvat cu camera foto?


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

despre detergent, eu una am folosit detergent normal, o buna perioada fara balsam, apoi am adaugat treptat si balsam. De calcat, am incercat prima luna apoi am abandonat.Cu toate astea raportez 0 dermatite.
Eu una cred ca depinde de copil, cumnatatea a folosit doar detergenti bio sau speciali pt copii, si totusi bebe a avut dermatita .Deci eu cred ca daca e sa faca, face oricum .

Un sfat pe care vi-l dau e ca daca vreti sa folositi detergenti speciali, folositii pt toate hainele , nu numai pt ale lui bebe, pt ca el oricum intra in contact cu hainele, lenjeria voastra, deci mi se pare fix pix folosirea unui detergent special daca nu il foloseste toata casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maeve spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma


Un sfat pe care vi-l dau e ca daca vreti sa folositi detergenti speciali, folositii pt toate hainele , nu numai pt ale lui bebe, pt ca el oricum intra in contact cu hainele, lenjeria voastra, deci mi se pare fix pix folosirea unui detergent special daca nu il foloseste toata casa.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 27+ http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=anca&year=2013&month=7&day=8&babycount=1


exact, bine ca ai adaugat ca eu nu m-am exprimat suficient de clar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Eu am folosit detergent pentru bebei de la sano, avea o punga mov/violet, pana a facut Rares vreo 6 luni cred. Balsam am folosit obisnuit dar luam sensitive. N am avut probleme. Eu calc si acum toate hainutele lui si le impaturesc ca la magazin apoi I le pun in comoda. Si nu din cauza microbilor ci pentru aspectul estetic. Fiecare cu piticii lui. :D.
Nu inteleg de ce trebuie sa spal toata casa cu detergent pt bebe, cum adica intra in contact bebe? Hainutele, prosoapele, paturicile lui da, in rest mi se pare exagerat. O simpla atingere a pielii lui de haina mea spalata cu detergent obisnuit nu se poate lua in considerare. O problema poate fi o hainuta care sta pe pielea lui cateva ore si la un bebe mai sensibil ii poate crea probleme.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

ce liniste s-a lasat aici


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Detergentul pentru bebelusi nu spala atat de bine si este mai scump ca cel obisnuit. De aceea nu ma incumet sa spal toata casa cu el.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maeve spune:

Citat:
citat din mesajul lui doxy

Detergentul pentru bebelusi nu spala atat de bine si este mai scump ca cel obisnuit. De aceea nu ma incumet sa spal toata casa cu el.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia



produsele astea sunt destul de diferite intre ele, eu folosesc din UK si sunt foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

doxy din pacate copii care au dermatita se pot irita si de la simpla atingere. De asta zic ca recomand si hainele adultilor e ok sa fie spalate ca altfel nu vad de ce as folosi un detergent diferit.
De exemplu Iancu cand era mis dormea si cate o ora la mine in brate, deci pe hainele mele, sau il pat la noi, ca ne era lene sa il mai mutam , deci intra cu pielea in contact direct cateva ore cu lucruri care nu erau spalate cu detergent diferit , daca ar fi avut dermatita sigur as fi declansato.
Dar asta e doar parerea mea .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Maeve, detergentii pentru bebelusi se presupune ca au mai putina chimie in ei, deci automat vor spala mai prost. Ma refer la pete...

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Acum ma bag si eu in seama, ca nu stiu cum e cu copil cu pb de piele, dar ma gandesc ca daca are dermatita , folosesti detergenti speciali pt toata casa, si multe produse dermatologice speciale.
Iar daca nu are, poti spala cu orice detergent, asa cum am facut eu. NU?

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 27+ , bb2

Mergi la inceput