Viata dupa 60 ani!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Mi-as dori ca si mentalitatea unora dintre cei plecati sa se schimbe....sa nu mai creada ca Romania si toti romanii au ramas la stadiul "primitiv"...dar cum e greu spre imposibil sa schimbi mentalitati, asta e...sunt si ei de-ai nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Mi-as dori ca si mentalitatea unora dintre cei plecati sa se schimbe....sa nu mai creada ca Romania si toti romanii au ramas la stadiul "primitiv"...dar cum e greu spre imposibil sa schimbi mentalitati, asta e...sunt si ei de-ai nostri.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Eu nu vreau sa incep niste discutzii care nu-si au locul la subiectul asta,insa mesajul monicaibo...se inscrie la cea i spus tu mai sus!

Ea a evidentziat una -alta,cum si in ce fel esti la anumite etape de virsta,spunind clar ca "inca exista mentalitatea asta"

Las aici mesajul ei,mesaj scris din Romania :

"Conteaza f mult in ecuatie starea de sanatate si situatia financiara (pensia, sau salariu+pensie)
Pe de alta parte, mentalitatea in vest este f diferita de a noastra... acolo da, oamenii in varsta se tin f bine, calatoresc mult, fac sport, nu se simt batrani... pe cand aici, avem o mentalitate deficitara...
La noi o femeie pe la 40 de ani este considerata "expirata" (ca na, poate a mai aparut un rid sau un fir de par alb), daca Doamne fere isi pierde locul de munca la varsta asta, angajatorii stramba din nas, ca deh, prefera pe cineva mai tanar
O femeie de 30 de ani, care este (inca) singura/ nemaritata, sau fara perspective in momentul respectiv de a se casatori, gata, e catalogata viitoare "fata batrana" si tot asa... Inca persista la noi cliseele astea"

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Dana...eu sunt de acord sa se inceapa orice discutie aici. Tin insa la acest subiect si doresc "decenta", nu doresc.
N-am citat...insa mesajul meu a fost cu directie spre un citat, si anume :" suntem vai de mama noastra ca si cultura". Cu asta nu am sa fiu niciodata de acord. Mie mi se pare strict o mentalitate formata a unora dintre romanii plecati si daca ei se simt inculti, eu nu ma simt inculta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

In rest....monicabo, punct ochit, punct lovit...ft corect! Da, exista aceste mentalitati cu care ne luptam si cred ca de noi depinde sa scapam de ele, macar copii nostri sa nu se mai loveasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Edip nu vad nici o legatura intre ce am spus eu si sablonul "mentalitatea romaneasca". Si in Romania exista fonduri de pensii private, am spus doar ca pensia din cotizatia catre stat nu egaleaza salariul nici in Franta si nici in Romania si cred ca nici in alta parte. E bine sa cotizezi si la un fond privat la o banca de incredere, ca sa nu te trezesti ca ai ramas fara bani.

Eu va trebui sa ies la pensie cand si cum zice statul pentru ca lucrez in invatamant, cariera universitara, apropos de ce ziceai tu despre planificari de cariera, dar dupa ce termin niste rate la banca vreau sa cotizez la un fond de pensii private pe numele lui fiu-meu. Eu mai am inca vreo doisprezece ani pana la pensie si cum voi iesi din serviciu ma voi muta la curte cu pisoi si catei.

Legat de sport, energia fizica scade cu varsta, oricat sport ai face, ne place sau nu sa recunoastem treaba asta iar faptul ca ne imbatranesc parintii este deprimant, desi este in legea firii. Pe de alta parte, in ciuda acestor probleme, gradul de multumire personala si da...gradul de fericire cresc, am observat asta la bunicii si la parintii mei si chiar la mine, probabil din cauza ca incepem sa dam in mintea copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Dana...eu sunt de acord sa se inceapa orice discutie aici. Tin insa la acest subiect si doresc "decenta", nu doresc.
N-am citat...insa mesajul meu a fost cu directie spre un citat, si anume :" suntem vai de mama noastra ca si cultura". Cu asta nu am sa fiu niciodata de acord. Mie mi se pare strict o mentalitate formata a unora dintre romanii plecati si daca ei se simt inculti, eu nu ma simt inculta


Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Eu chiar n-as vrea pe subiectul asta discutzii d egenul asta!

E prea frumos,ca sa-l stricam!(mi s-ar fi parut foarte corecta o interventzie la mesajul monicaibo,insa mesajul ei a fost luat aca tare,nu s-a considerat o ofensa la adresa cuiva,a unei natzii.De indata ce a scris cineva cu alt steag sub nick...imediat s-a luat interventzia ca o ofensa)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Am scris mesajul aratand faptul ca la noi exista acele mentalitati, in care omul parca e "imbatranit" prematur, ceea ce in vest nu se intampla. Din pacate pt noi (aici in RO). Imi doresc ca aceste mentalitati sa dispara cu timpul. Si sa mai creasca pensiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Mi-as dori ca si mentalitatea unora dintre cei plecati sa se schimbe....sa nu mai creada ca Romania si toti romanii au ramas la stadiul "primitiv"...dar cum e greu spre imposibil sa schimbi mentalitati, asta e...sunt si ei de-ai nostri.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Nu am zis ca toti, am zis ca nu prea multi si sunt convins 100% de ceea ce zic. Sunt exemple chiar pe acest forum cu fete care fiind in vacanta in Ro au iesit la alergat si au fost fluierate sau "admirate" de compatriotii nostri "neprimitivi" cum ii consideri tu. Hai sa lasam pe cei cativa care alearga de fite prin Cismigiu sau alti cativa care chiar tin la sanatatea lor...

Hai sa verificam presa despre ce o sa fie a doua zi de Paste la urgente in Ro si anul asta. Eu nu am mai auzit prea multe tari care sa aibe urgentele pline dupa Craciun sau Paste din cauza excesului alimentar...

Apropos.. daca aveam la tara Ro si nu Ca pe forum care mai era parerea ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Haideti sa va povestesc eu putin de Elvetia. Aici, momentan, cei mai bogati cetateni ai tarii sunt pensionarii. De ce ? Si pt ca toata viata lor au economisit; adica s-au lipsit de multe lucruri, dar au pus banii la ciorap pt cand vor iese la pensie.

Ok, sistemul de pensii elvetian este diferit de cel din Romania; aici exista 3 piloni : 1.pensia de stat (cotizeaza doar angajatul), 2.casa de pensii (aici cotizeaza si angajatul si angajatorul, 50/50) si 3.pensia suplimentara (optional, poti plati o suma pe an, pe care o declari la venitul anual si se scade din impozitul pe venit). Banii de la pilonii 2+3 ii poti folosi la cumpararea unei case in care vei sta, cei din pilonul 1 ii iei doar la pensie. Cand iesi la pensie, banii din 2+3 ti se dau toti odata sau poti lua o anumita suma lunar. Si inca ceva, pensia se impoziteaza, deci este un venit ca oricare altul, nu exista diferente intre salariati si pensionari.

Ce fac pensionarii elvetieni ? Socrii mei au program zilnic, nu stau o zi acasa; ma distreaza cand imi spun : trebuie sa ne consultam agenda. Soacra de ex. gateste din cand in cand intr-o cabana, canta la un instrument si are concerte, face contabilitatea bisericii din oras, e activa si politic, calatoreste ft mult. Nepotii ii vad din cand in cand, aici bunicii nu au grija de nepoti ca in Romania, fiecare se descurca cum poate; asta poate si datorita faptului ca bunicii stau in alt oras decat copiii (ai mei socrii stau la 120 km de noi). Daca ambii parinti lucreaza, copiii merg la cresa sau stau la Hort (after school). Pensionarii merg in excursii (inclusiv drumetii, mers pe bicicleta), se plimba in toata lumea, isi traiesc viata cu alte cuvinte. Altii fac tot felul de cursuri (la cursul de spaniola am 3 colege pensionare). Eu una ii admir pt tot ceea ce pot face.
Femeile de peste 60 de ani sunt elegante, merg saptamanal la coafor,se aranjeaza. Majoritatea insa nu au lucrat; pe vremuri barbatii munceau, iar femeile aveau grija de casa (si cazul socrilor mei).

Ce vrem noi sa facem cand vom iese la pensie ? Daca vom fi sanatosi, vrem sa emigram undeva in Caraibe : Cuba sau Rep.Dominicana. Ne-am indragostit de zona aceea, eu invat spaniola de 2 ani. Si ne-am saturat de vremea din Elvetia, vrem sa mergem undeva unde este cald.

O zi frumoasa !

Mihaela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Am scris mesajul aratand faptul ca la noi exista acele mentalitati, in care omul parca e "imbatranit" prematur, ceea ce in vest nu se intampla. Din pacate pt noi (aici in RO). Imi doresc ca aceste mentalitati sa dispara cu timpul. Si sa mai creasca pensiile

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)


Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



Exact,tu ai aratat o mentalitate insa nu a stirnit nicio reactzie ca sub nick-ul tau flutura steag romanesc!

Asta incercam eu sa arat,o alta mentalitate,semnalata insa de un user sub al carui nick flutura un alt steag...a fost imediat sanctzionata!

Haideti sa lasam subiectul frumos!

Dana

Mergi la inceput