Stelute de iulie-august 2013(82)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Noapte buna fetele!
Betty f bine te-ai decis! Oricum sunt antibiotice care sunt permise in sarcina si e destul de mare sarcina sa nu iti faci probleme ca afecteaza copilul.
Si eu fac parte din schimbul de noapte. Nu ma culc asa ca iti tin de urat.
Olimp sa te odihnesti. Ajunge pe ziua de azi!

27+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Seara buna gagici!
Scump doamna scump.... apropos de camasutele alea. Zau.... cauta in magazine banale. eu pe ale mele le-am luat cu 22.5 lei si cu 42 lei camasuta cu tot cu halat cu maneca scurta. Tot bumbac, tot nasturi ba chiar as putea sa jur ca la unele si modelele coincid iar la restul sunt chiar mai breze. Si eu am luat intrucat eu vara prin casa port rochite. Eram si eu cu maieul si pantalonii scurti insa din proprie experienta dupa prima nastere stiu ca nu ma voi simti prea in sos la papuci si pantaloni pana sub buci din prima dupa ce iese parazitul mic asa ca prefer rochitele astea care nu-s nici pijamale nici rochite ci ceva asa intre.
Diana, gagica a avut dreptate in articolul ala la faza cu prosoapele. Pot sa spun ca iti trebuie cateva mititele pentru eventualele accidente cu lactate. Sa nu mai zic ca tamponasele alea de sani sunt cam frectie la picior de lemn. Acasa am stat cu prosoape serioase pe sub maieu. Evident, insa, cat am stat in spital si de cate ori ieseam afara apelam la ele. Mie mi-au folosit chiar din spital. La pompa n-am apelat niciodata. Cand mi se angorjau sanii scoteam "manual" putin din ei si cam asta era. Evident, n-a fost cazul sa las rezerva la frigi pt bebe intrucat am fost mereu langa el. Ma gandesc ca atunci este cea mai utila. In rest nu am folosit. Am incercat o smecherie cu una manuala si mai rau m-am enervat asa ca nu as putea sa ma exprim vis-a-vis de asta.
La noi maternitatea e "de rit vechi" asa ca underwearii vor fi de acasa. Unde e cazul va recomand sa va luati mai multe perechi. Mai bine sa va prisoseasca decat sa nu-i aveti. Ce zice gagica in articol e destul de "de bun simt". Nici eu n-am suferit de varii chestii de ingrijire. Apa si sapunul mi-au fost suficiente. Curios ca doar acasa am un arsenal intreg insa acolo n-am simtit nevoia de altceva. La capitolul tampoane cred ca mai degraba folosim pampersii copilului. :D Eu am folosit tampoane night peste care am pus vata meravilioasa vata invelita in pansamente sterile intrucat, pentru a vedea si mirosi (exact asa cum cititi) lohiile medicilor nu le folosesc tampoaele clasice. Nu e prea amuzant cu botoasca la fund insa cam asta e treaba. Imi amintesc ca am dat in jur ce 5 pampers/zi marimea 2 erau atunci acum or mai fi aparut si alte cele, un pachet de servetele umede, baneocin pudra pt buricut si crema de fundulet. BB a stat infasat in scutecele lor pana l-am luat acasa asa ca n-am avut nevoie de hainute. L-am imbracat la plecare si am regretat imediat gestul.... mai rau am chinuit copilul. Era piticut si avea cca 2 kile 600 numai moda nu-i trebuia lui. Cred ca de data asta, avand in vedere ca stau si la 5 min de spital, o sa il infas binisor si cam asta va fi totul. Avand in vedere ca va fi vara treburile vor fi mai lejere ca in decembrie.
Eu m-am interesat la noi la spitalul amarat de stat si de provincie ce si cum. Sfatul meu e sa va interesati fiecare unde veti naste ce si cum ca fiecare maternitate are ale ei proprii obiceiuri si cerinte.
Nasa mea cand a nascut a facut o treaba foarte de bun simt. A facut 3 sacosele de culori diferite. Una era bagajul ei, cealalta bagajul pt bb si a treia ceea ce le trebuia amandorura pt iesirea din spital, pe care l-a adus sotul la externare.
Nu plecati de acasa fara adeverinta de la munca, trimitere de la medic.... asta daca nu cumva e urgenta si internarea se face ca atare, buletin si dosarelul cu toate analizele si eco din sarcina.
Na.... ca iar m-am intins. Ma gandeam sa fac asa o descriere succinta a bagajului pe care il voi pregati eu... evident dupa ce il fac. Inca nu m-am invrednicit esi cu cat intru mai tare in aceasta a saptea luna creste si mrcovul din dos cat sfecla furajera cu iepure aferent. Va pup si eu si va doresc noapte buna.

Alina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Betty este un antibiotic foarte bine tolerat in sarcina mi a zis si prietena mea dentista

ia uitati cemedic destept am ce a inventat este foarte dedicat in meseria lui http://www.iutpi.eu/


amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Alina. O sa caut si eu pe aici pe la noi sigur trebuie sa gasesc ceva sa imi placa.
La pompa ma mai gandesc ca sigur o sa am nevoie daca pot alapta ca o sa mai plec de acasa dar nu vreau sa dau banii pe ea sa o am in spital si sa nu am lapte.

27+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Parerea mea e ca nu strica sa ai totul pregatit si sa ai pe ce pune mana insa multe chestii se dovedesc a fi destul de scumpe si ori inutile ori inutilizabile. E cazul si cu pompele... Astea-s ca si sampoanele diferite pentru capete diferite. Nu stiu care sunt criteriile insa unele doamne cu tatici mai capresti probabil se descurca mai bine cu Avent iar altele cu nu mai stiu ce forma anatomica sunt fane manuala de la Primii Pasi. Ideea e ca n-o sa gasiti o chestie universal valabila. Si mai trist este ca cine mi-a laudat o pompa sau alta mai intotdeauna a avut o experienta trista cu o altfel de pompa initial asa ca... you do the math.
Cred ca important e sa ai ce lua pe tine si ce baga in chilori si pampers la copil. Orice se poate aduce ulterior. si macar atata sa faca si augustii ca de carat voi ati carat 9 luni si voi va cracanati cu succes pe la spital cine stie cat.

Alina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Bine-ai venit Alina, schimbul 3 si tu.

Amalia, ma bucur ca ai un medic asa bun. am vazut ca ai si mare incredere in el si asta cred ca-ti da un mare confort psihic.

Si eu incet imi castig tot mai mare incredere in al meu avand in vedere ca l-am ales dupa cu totul alte criterii decat faima de care se lauda unii, el este inca tanar dar ii intrevad viitor glorios, tot ce mi-a spus si a sustinut pana in prezent am ramas foarte surprinsa ca s-a adeverit, il vad ca-i f. documentat dpdv stiintific, etc etc.



26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Betty si eu tot zinnat de 500 iau. dar nu stiu inca daca ma opresc la 5 zile. n-as vrea sa risc sa nu treaca de tot avand in vedere ca o coc de peste o luna...sa vedem ce zice medicul luni.

-----

O poveste cu Minuni - o roza, un fluturas dragalas si 23 s


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Betty cred ca asta este cel mai inportant sa ai incredere in medicul tau si sa te simnti in siguranta cu el am ajuns la un nivel la care de multe ori ne intelegem din priviri am foarte mare incredere in el si asta ma face sa ma simnt foarte bine

amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Corect Alina, ai pus punctul pe i! Asta cu "augustii" a fost draguta, eu am noroc ca al meu e mai interesant si foarte milos, ar face orice inclusiv sa suporte durere daca ar putea in locul meu si-s sigura ca nu braveaza doar, chiar inainte de a avea testul de sarcina pozitiv, probabil v-am mai povestit candva, am hotarat ca inchidem fabrica de copii ca trecusera cele 6 luni cat i-am acordat sansa Biancai sa apara, am ajuns deja la faza la care cautam clinica pentru vasectomie pe care a fost de acord sa o faca, a venit chiar el cu ideea pt. a ma proteja de eventuala laparoscopica pt legarea trompelor sau purtarea steriletului (ala era cam exclus ca l-a infrant odata asa ca nu mai aveam mare incredere in el). Ne-am distrat copios ca am fost la o distanta de milimetri de a trai comi-tragedia vietii noastre: sa-si faca vasectomie chiar inainte sa aflu ca-s gravida ... adica degeaba ca acum se rezolva problema cu trompele la nastere rapid si gratuit si ramane si el mascul fertil in continuare ...

26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Sanatate multa puisorului.

Citat:
citat din mesajul lui paula_m
Iar am un mucos langa mine, asa m-am saturat de mucii astia!!



Monica, mamica fericita de Ana (15.12.2008)
23+

Fratior dulce

Mergi la inceput