Stelute de iulie-august 2013(82)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Mess draga fetele cu experienta in relatie ti-au raspuns deja si sunt de acord cu ele. Eu nu ma pricep la sfaturi de acest gen, nu am fost pusa intr-o situatie de genul. Dar cred ca se va rezolva totul, fruntea sus, ca femeile rezista la multe

Paula eu am mancat ieri parjoale si am venit inarmata cu ingredientele necesare din gradina sa prestez si eu Si este o diferenta mare intre chiftele si parjoale. Chiar i-am zis la tata (care e moldovean) ca multe lume zice parjoale la chiftelele normale doar pt ca sunt mai mari. Ei bine nu e asa. Parjoalele au carne in compozitie dar mai putina, cartofi rasi, usturoi verde mult dat la masina de carne, frunze de telina multe, patrunjel mult, frunze de leustean, gris, pesmet, paine si toate se dau la masina de tocat carne. E un deliciu. Fac si eu, dar nu ies ca la tati Moldoveanul e moldovean


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Eu iar m-am trezit cu noaptea-n cap, am pregatit pt doua paini, am facut briose si parca as mai face un fel de briose. Intre timp am aflat ca e ziua de nume a lui barbatu-miu .
La noi e soare si frumos, chiar cald. Deja am spalat 3 ture de haine. O sa ies la plimbare mai tarziu , desi mi-e groaza ca nu mai am in ce sa ma imbrac si devine un stres iesitul. Haine nu mi-am cumparat nimic, daca am stat tot in casa si parca as vrea sa dea bine caldura, ca sa cumpar 2-3 rochite si atat, sa nu investesc mult.


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Olimp, baga multe citrice si lichide caldute!
Rodica, la multi ani sotului!
Ele ai dreptate in ce zici. Si eu am vrut sa zic, apoi m-am razgandit dar daca tot ai deschis cutia pandorei...
Fetelor, cele la prima sarcina, va zic ce am trait eu si ca e doar parerea mea personala pe care mi-am format-o. Un copil din pacate nu imbunatateste o relatie, ba din contra, daca nu a existat o baza solida inainte (si aici ma refer la sentimente puternice reciproce)lucrurile se inrautatesc dupa. Si la noi a fost mai greu dupa ce a venit copilul, a trebuit sa inghit multe, poate si sotul a inghitit in sec, cert este ca am supravietuit si m-am obisnuit cu noua postura. Nu pot sa zic ca a fost doar o perioada si ca au revenit lucrurile la normalul de dinaintea aparitiei copilului. Pur si simplu, pentru ca exista acea "baza" de care va zic, am acceptat noua situatie si noile compromisuri.
Cunosc situatii in care au facut un copil ca sa "refaca" o relatie care nu mergea. S-a terminat oricum cu divort. lucrurile devenise mult mai grave dupa ce a aparut copilul. Nu zic ca este o regula, dar din ce am trait eu si din ce am vazut la prietenii apropiati se cam confirma teoria.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Legat de diferenta intre parjoale si chiftele n-as putea sa va zic. Caci nu stiu cum e reteta de chiftele.
Stiu ca mama facea parjoalele din carne tocata in care punea ou, paine miez (dar paine coapta de casa, nu prostia de miez de paine din comert, ca am incercat o data si am stricat parjoalele), ceapa, usturoi, patrunjel si cam atat. Mai punea uneori cartofi, dar in loc de miez de paine. Asa se faceau la noi in familie.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Wow ce ploaie a inceput cu picaturi mari si e asa senin ....
EDIT: A tinut 5 min si sa oprit

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Multumesc Oxana, el fiind catolic, azi am aflat si eu


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Salutare salutare gasca mare
Duminica placuta si linistita azi imi sosesc primi mosafiri din tara si joi a doua tura am facut o tava mare de prajitura cu visine



FETELOR PANA JOI POATE FACETI O LISTA CU NUMELE VOASTRE DE BOTEZ SI ALE COPIILOR MERG LA SF IRINA JOI SI SA VA TREC PE ACATIST

amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Rodica, foarte buna crema de tort. Tortul mi-a iesit bunicel sa zic asa, caci am folosit blat din comert si era bine sa-l isiropez. Cred ca iesea excelent daca luat un compot de visine si il insiropam si puneam si visinile pe blat. Dar crema e ff buna si se face usor.
Desi e foarte buna, nu e crema pe care o caut eu. O sa incerc si varianta lui Cris sa vad cum iese. Daca ati incercat, era odata la carrefour un fel de rulada de cioco, facuta de ei. Aia avea crema de care va zic. Si se mai vand in patiseriile de la kaufland din iasi prajituri cu crema de cioco din aia...

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Buna dimineata fetelor ! La mine e dimineata ca acum imi beau cafeaua.
Maitreyi multumim pt explicatii. Inseamna ca e bine sa cerem sa face urocultura chiar daca nu ni se cere pentru orice eventualitate.
Mess imi pare f rau ca treci printr-o situatie asa de grea. Din nefericire hormonii sunt f tropaitori acum si stresul e f mare si trebuie sa incerci sa faci diferenta. Dupa cum ziceau fetele toate trecem prin crize de cuplu....e f important sa diferentiem si sa gestionam bine situatia . Eu sunt o fire f f incapatanata si nu imi cer scuze cand gresesc..maxim fac glume care dau de inteles ca sunt plecata de acasa si regret.
Acum ma scuz si explic cand ma linistesc ..temerile, ca nu ma pot abtine, il rog sa inteleaga situatia (cand e vb de hormoni) si ma iarta f usorpt iesiri
Asta cu prietenii e si prob la noi .. nu ii aduce acasa dar are dor de duca . Si la fel ca si la tine dintotdeauna a avut dar acum daca imi spune ca e in drum spre casa la ora 13 si ajunge acasa la ora 19 ca se impleteste cu tot felul pe drum imi vine sa il omor.
Serviciile lui sunt de asa natura ca a e f f flexibil programul ..poate sa vina si devreme acasa, sau sa stea acasa cate zile, sau poate sa vina la 3 noaptea (daca sta la chefurile de la teatru dupa premiere) 2-3 zile la rand. Niciodata nu a fost programul lui o problema pt mine dar acum ma simt ca o gheonoaie si nici macar nu am nevoie de el acasa inca dar parca nici sa il stiu pe drumuri nu-mi convine mai ales ca el e acolo in culmea distractiei si eu acasa citesc aberatii pe net si tremur toata. Incep pur si simplu sa fiu geloasa si pe el si pe program si pe libertatea lui si el saracul nu mai intelege nimic pt ca nu a schimbat nimic.. nu face nimic altfel decat facea inainte din contra lui i se pare ca el chiar a taiat multe iesiri de pe lista.
Daca obisnuiati sa aveti stilul asta de viata inainte si nu era nici o problema din partea ta, schimbarea asta e radicala si pt el si e normal sa apara un conflict si sa fie reticent .
Eu m-am crizat mult in prima parte a sarcinii acum m-am calmat ...a mai inteles si el ..am mai inteles si eu.
Fetele mai "mari" au dreptate un copil complica f f mult situatia si gestionarea e cheia oricarei relatii. Pt ca nici noi nu o sa fim incantate nevoie mare de ce sacrificii presupune statutul de mama si pot aparea f f multe frustrari si daca asteptam ca si sotii sa treaca prin aceleasi schimbari radicale putem sa asteptam mult si bine.
Eu zic ca important e respectul si dragostea reciproca sa fie mare ca fiecare parte sa realizeze suferintele celuilalt si sa nu ramana niciunul indiferent la durerea celuilalt.
Nu exista oameni perfecti si nici relatii perfecte dar exista oameni si realatii care functiooneaza bine in ciuda imperfectiunilor (ar trebui sascriu status-uri pt facebook)

Crize de gelozie am si eu ..si nici de-astea nu prea aveam asa ca nu sunteti singure pe nici un front.

Scuze ca m-am lungit vad ca azi am chef de vorba.

27+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstefania spune:

Va salut si eu!

Saptamana asta am fost la dr, bebica creste mare si e bine, are aproximativ 1200 gr, mi-a dat dr sa fac si analize, urmeaza sa le fac printre care si urocultura, in primul trim. de sarcina a iesit bine.

Asa cum spuneam la prima sarcina mi-a iesit Ecoli si am facut tratament cu antibiotic dat de dr ginecolog ca cel dat de medicul de familie nu era indicat in sarcina(am intrebat farmacistul din familie si oricum mergeam la ginecolog ) si nu am avut nici un simptom ca as avea o infectie, Betty , eu mi-as face mai multe griji daca nu as lua antibiotic decat daca as lua. Tind sa cred ca dupa ce am facut tratament, E coli a disparu(31-32 sapt) dar a putut sa reapara inainte sa nasc la 36 de sapt cand s-au fisurat membranele, atunci nu am mai facut analiza.

Stefania 27+
si Teodora Rebeca (07.10.2007)

Mergi la inceput