idei de subiecte

idei de subiecte | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Sorry de plagiat, dar cum originalul era tot al meu, sper sa se accepte (mesajul a fost postat initial in alta parte, dar cred ca locul lui e mai degraba pe-aici).

Pentru ca a mea fata (cea mare, 9 ani) e vesnic plictisita si dezinteresata de orice altceva in afara de televizor si calculator (ocazional deseneaza, dar de citit doar pe tableta ciudatenii de genul - cel mai mic om din lume, cel mai mare animal, exista fantome, etc) am pus la cale un fel de joc. Ideea mi-a venit dintr-o carte, initial trebuia sa-mi spuna 3 lucruri noi in fiecare zi (citite, vazute la televizor, aflate de oriunde, dar nu despre ciudatenii, personaje disney sau altele de genul), dar pentru ca era mai greu de pus in practica, dupa diverse discutii am ajuns la varianta finala: in fiecare seara eu ii dau o "tema" de studiu si a doua zi trebuie sa-mi povesteasca tot ce a aflat despre asta. Tema fiind din absolut orice domeniu (geografie, istorie, stiinte, literatura, arte, etc), pana acum am ales cele mai periculoase animale, continente si tari, despre piramide, etc. Problema e ca sunt in pana de idei, nu stiu ce teme sa aleg incat sa-i starneasca si ei interesul, s-o faca de placere, nu ca pe o corvoada sau o tema suplimentara data de mami acasa, de-aia care o face in 5 minute inainte sa ajung eu ca sa nu zica ca n-a facut-o. As vrea ceva despre care sa citeasca cu placere, sa puna intrebari, s-o captiveze.

Despre fantome de exemplu nu e interesata sa afle lucruri noi, ci doar se uita la filmulete pe youtube cu umbre, obiecte care "zboara" inexplicabil, sau povesti horror despre satenii din nu stiu ce sat, care's bantuiti de nu stiu ce vecin (un fel de stirile de la ora 5) , nu e nimic educativ in alea.

Am incercat sa ii dau ceva care-o pasioneaza, mi-a zis ca vrea sa devina "artista", asa ca intr-o seara am povestit despre filme, cum se fac, cine cu ce se ocupa (regizor, scenarist, etc), tati i-a aratat cum se fac trucajele si se machiaza diverse personaje, a fost oarecum interesant, dar nu am simtit-o ca i-ar fi placut cu adevarat sa afle lucruri noi despre asta.
Ii place desenul, asa ca am cautat sa povestim despre pictori celebri, am ramas uimita cate stia despre picturile lui Leonardo da Vinci (despre care nici n-a invatat la scoala si nici noi n-am povestiti vreodata cu ea), dar n-a fost decat o furtuna intr-un pahar cu apa. Cand i l-am propus ca tema pentru a doua zi, a strambat din nas.

Nu ii place geografia, desi e posibil s-o tentez cu vreo tara exotica si obiceiurile de acolo, insa nu stiu care.

Deci, ceva sfaturi, idei?!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Vazand ca nu citeste de placere decat enciclopedii(mai ales de la Teora ,frumos ilustrate,tridimensionale si scumpe de te ustura)am rascolit biblioteca ante 1989 si am gasit “In umbra omului” de Jane Goodall .A fost lozul castigator,l-am vazut inghesuindu-se in veioza dupa ora stingerii,l-am vazut stand imbracat si incaltat de scoala si disperat sa nu rateze cele 5 minute ramase,citind inc-o pagina...
Minunea a durat cele cateva sute de pagini din aceasta carte!!!
si sa fiu on topic:
despre cimpanzei
despre plante medicinale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

intreab o exact ce i place
faceti 10 biletele si trageti la tombola pt a doua zi :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

ni-na, cati ani are baiatul tau? n-am auzit de cartea asta pana acum, am dat o googluiala dupa ea, si mi se pare mult peste nivelul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

intreab o exact ce i place
faceti 10 biletele si trageti la tombola pt a doua zi :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste



Tocmai asta e problema, ca nu ii place mai nimic . De asta speram ca punand-o sa afle lucruri noi despre una-alta e posibil sa-i descoper vreo pasiune ascunsa. Numai ca nu credeam ca o sa fie atat de greu sa gasesc subiecte de interes pentru ea.
Ii place sa deseneze, sa se joace pe calculator si sa se uite la televizor, dar doar pe disney. In conditiile astea....ce-as putea alege sa fie si distractiv, si educativ?! Ca scopul meu e sa elimin cat mai mult televizorul si calculatorul, sa-l inlocuiesc cu lectura, si ma gandeam ca odata ce-si va gasi 2-3 subiecte de interes, as putea merge in directia ai, cu informatii, carti, filme, cat sa-i deschid apetitul si pentru alte lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mie mi se pare putin straniu ca fetita are singura acces la internet si ca la 9 ani e pasionata de fantome, strigoi, sate bantuite si alte alea. Chiar de spui ca ar fi inofensive, o teama tot sadesc acolo, undeva...si gandurile lucreaza. Mi s-a strans putin inima cand am citit ce ai scris.

Idei...sunt onlie gramada.Pe pinterest sau pe diverse bloguri cu idei educative, creative, uitati-va impreuna la lucrari de indemanare, modelat fimo, crosetat, impletit, tehnica servetelului, lucrari din materiale reciclate, jocuri de teatru cu personaje din fetru, din carton sau cu personaje de la oua kinder, poate desena, sa scrie povesti si sa le ilustreze apoi.Ii poti pune la dispozitie haine vechi, dincare sa creeze hainute papusilor, ca designer. Urmariti emisiuni culinare, poate o pasioneaza gatitul... Un instrument muzical, un sport anume, o activitate care sa o tina fizic ocupata, in miscare, nu cu ochii lipiti de monitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

JuliaSM, e pasionata de tot ce e "bizar", lucruri ciudate, chestii paranormale, dar nu la nivelul de a cerceta si afla lucruri noi despre tema respectiva, ci de a vedea imagini sau filmulete cat mai stranii.

Idei despre ceva de facut impreuna sau de una singura stiu ca as putea gasi o gramada, insa eu as vrea acum idei cat mai variate, din care ea sa aleaga teme de "studiu". Dar nu vreau lectii ca la scoala, vreau ceva despre care sa ii faca placere sa se documenteze, sa citeasca, sa intrebe (ziua sta cu bona, deci are cine sa o ajute).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici a mea nu este interesata de un anumit domeniu. So what ? Are timp.
De citit acum este la MagicLilly.
Ce i mai place sa rasfoiasca este o carte despre tehnici de desen :-) Poate ii gasesti asa ceva, astfel incat va avea ce studia si pune in practica daca ii place.
Au avut mare succes cartile despre tehnicile origami cu hartiile aferente.

Oricum vine vremea buna, sigur veti iesi mai mult pe afara si nu va avea timp de plictiseala cu nasul in tv/pc.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Aooleeeu, mai degraba o conving sa citeasca despre fizica cuantica o zi intreaga, chit ca nu pricepe nimic, decat sa iasa afara. Nu ii place sa se plimbe, nu ii place sa se joace in parc, nu ii place aproape nimic.....e incredibil de apatica.
Nu are prieteni cu care sa se intalneasca in afara scolii, nu are pasiuni, e vesnic plictisita si dezinteresata.....trebuie sa fac ceva s-o scot din starea asta, trebuie sa gasesc lucruri care-i fac placere. Mai ales acum, ca surorile ei sunt in vacanta la bunici, si e doar ea acasa.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

Du-o la o biblioteca publica..la sectiunea copii,cu siguranta va gasi o carte dintr-un domeniu care sa-i placa!Duminica dimineata am fost la biblioteca,sa-i iau niste carti piticului...si tare m-am bucurat cand am vazut copii in sectia aia!Chiar am vazut o fetita de vreo 3-4ani,care rasfoia cu drag carti,alaturi de fratiorul ei(avea vreo 6-7ani),si-i spunea ca un copil obraznic,a murdarit cartea!Gaseste si de desenat,si reviste si carti cu ce vrea ea!.Si nu te costa nimic,ca sa afli ce-o atrage!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

JuliaSM, e pasionata de tot ce e "bizar", lucruri ciudate, chestii paranormale, dar nu la nivelul de a cerceta si afla lucruri noi despre tema respectiva, ci de a vedea imagini sau filmulete cat mai stranii.

Idei despre ceva de facut impreuna sau de una singura stiu ca as putea gasi o gramada, insa eu as vrea acum idei cat mai variate, din care ea sa aleaga teme de "studiu". Dar nu vreau lectii ca la scoala, vreau ceva despre care sa ii faca placere sa se documenteze, sa citeasca, sa intrebe (ziua sta cu bona, deci are cine sa o ajute).


Pai temele de studiu se formeaza tocmai incepand de la ceva anume, ceva care sa o prinda, sa fie captivant pentru ea. Daca tu ii dai sa studieze o tema anume si sa faca referat, e cam ca la scoala. Iar eu ti-am sugerat idei practice gramada. Arata-i, cere-i si bonei sa se pregateasca si impartaseste cu ea viziunea ta, sa lucreze cu fetita dupa un plan.

Ii place sa picteze sau stie pictori celebri? Cauta lucrari alb-negru dupa opere celebre ( floarea-soarelui lui Van Gogh, Mona Lisa, tablouri inedite de Hundertwasser, lucrari din pointilism si cate si mai cate), pe care ea sa le picteze in acuarela, cu culori acrilice, sa deseneze cu culori de ceara, de ulei. Langa lucrarile astea, adu-i si fise cu chipurile pictorilor, sa stie ceva de curentul respectiv, pe unde a avut loc, ce lucrari mai au respectivii...
Am salvat mai demult niste linkuri cu arta pentru copii, sa lucrez cu ai mei: inimile lui Jim Dine(sunt multe interesante pe site-ul acela), www.pitara.com/activities/art-for-kids.asp" target="_blank">aici poate vedea cum se deseneaza animale in linii simple, si nu numai, pe blogul acesta sunt o sumedenie de proiecte artistice cu copii de 8-12 ani.
De la asemenea proiecte si lucrari poate sa isi formeze gustul pentru arta, afla o multime de lucruri interesante, se formeaza artistic si ...sta departe de tv.

Puteti turna forme de gips, pe care mai apoi sa le picteze. Poate modela argila, o data macar, sa vada cum e. Sa faca din aluat ceva, litere, forme, sa le coaca apoi, sa le daruiasca.
Vrea sa fie artista? sa isi creeze singura din fimo coliere si bratari, la o adica le puteti vinde sau oferi apoi.

Am citit mai devreme un articol despre depresia la copii, boala a vremurilor moderne - copiii care cresc cu tableta in brate si cu jocuri de comp in fata ochilor, ajung dezinteresati, apatici, bolnaviciosi, asociali, pentru ca nu invata progresiv, in anii copilariei, cum e sa socializezi, sa traiesti intre oameni si sa relationezi cu ei.M-am ingrozit, mi-am promis pentru a nu stiu cata oara ca ai mei nu vor avea acces la gadget-urile moderne decat cand e abslout necesar si nu pentru a umple timpul.

As mai scrie idei, insa nu stiu exact ce vrei, parca nimic nu e suficient de ok, poate nu reusesc eu sa inteleg ce cauti...

Mergi la inceput