Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Buna!

Am intrat sa va scriu ca sunt fericita acum. Ceea ce auzisem despre doctorita mea a fost o barfa si mi-a demonstrat inca o data ca atunci cand romanul nu are ce face....mai inventeaza cate ceva.
Cica a avut femeia luni tensiunea marita, dar de aici si pana la accident cerebral eu zic ca trebuie sa fii nebun sa inventezi asa ceva. Oricum important e ca e bine.
Azi mi-am luat si rezultatele la analizele de trimestru III si anticorpii anti RH iar mi-au iesit absenti (yuppy!) si calcemia a iesit 8,3, intervalul de referinta fiind 8,4-10,2, deci nimic de speriat.
Vroiam sa va mai spun ca am vorbit si cu Sorinacicos mai inainte pe FB. A zis ca si ea si bebelusa sunt bine si ca azi a intrat in saptamana 34. A lipsit de pe forum din lipsa de timp. Important e ca toata lumea e bine.

Cam ata de la noi.

Va pupam.

Happy 34 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cita_ralu spune:

Citat:
citat din mesajul lui simcri

Cita_Ralu eu iau magneziu simplu pentru ca separat iau un complex de b-uri, asa ca merge si magneB6, cu laptele si fierul chestia e sa fie la 2 ore distanta nu in acelasi timp, adica dimineata iti mananci portia de lactate si pe la 10 bagi fier si ai rezolvat problema.


multumesc asa voi face

30 + Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Am uploadat pe mailul comun cursul de care vorbea Hellie, Curs de alaptare si ingrijire a copilului mic de Ana Culcer.

Raluca


S 37+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Buna!
Azi am fost din nou la tara la bunicii mei. A mers sora cu nepoatele si cu mami si eu nu am rezistat sa stau in casa pe vremea asta frumoasa. Drumul a fost greeeeu, plin de hartoape si burtica mea s-a zguduit rau, dar acolo m-am simtit foarte bine.
Bebelina rezista!

Stiti ca am avut enterococus in cultura de col. Am luat tratament si am repetat cultura la o saptamana dupa ce am terminat tratamentul. Nu mi-a mai iesit acel microb, in shimb mi-a iesit stafilococ auriu. Asta in conditiile in care intre terminarea tratamentului si a doua recoltare a trecut o saptamana, iar a doua substanta din antibiograma, la care ar fi sensibil stafilocolul, este fix substanta din antibioticul pe care l-am luat pentru enterococ.
Cand m-am dus sa iau rezultatele, am fost foarte contrariata de existenta noului microb sau ce este. Mi-au facut la clinica toaleta vaginala cu betadina timp de trei zile (luni, marti, miercuri). Cand ar fi bine sa ma duc din nou la recoltat? Doctorita a zis sa lasam sa treaca restul saptamanii ca sa se refaca flora vaginala si sa ma duc luni, ca daca recolteaza prea devreme dupa spalaturi nu iese nimic.
Oricum, de data asta voi face analiza la un alt laborator. Am sanse sa obtin un rezultat corect daca fac cultura de col la patru zile dupa toaleta vaginala cu betadina, sau sa mai astept cateva zile?

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Lillyas dupa parerea meu ar trebui sa mai testezi cam dupa 7-10 zile dupa tratamentul dezinfectant, asa se va vedea sigur daca mai este ceva sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Lillyas imi pare rau pt nesimtitul ala de satfilococ :(
Iris super caebine dr!

Noi am primit ieri raspunsul ceza e pe 21 dimineata. Bebele era bine aseara, cordonul functiona perfect, la distnta, colul meu e ok,deci suntem bine, vom putea astepta pana pe 21.
Weekend placut!

36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Buna dimineata



Iris, felicitari pt rezultate bune, anticorpii absenti (Rh).

Tu ti-ai mai facut vaccinul pt Rh la 28 sapt?
Ca nu tin minte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Citat:
citat din mesajul lui simcri

Lillyas dupa parerea meu ar trebui sa mai testezi cam dupa 7-10 zile dupa tratamentul dezinfectant, asa se va vedea sigur daca mai este ceva sau nu.


Simcri! Ar fi o problema daca m-as duce la circa 14 zile dupa tratament, sau mai bine fac un drum saptamana viitoare?

Neata, butici!
Azi am chef de plimbare prin oras/magazine. Taticul n-are incotro si merge cu mine, plus ca l-am convins si cu pauze de cafea lungi si dese.

Flafi, felicitari! Mai e asa de putin!


34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna dimineata !
Ce mai fac burticile?
Vicky multa bafta cu Maya sa gasiti cauza alergiei !
Elyana sper ca ai reusit sa faci comanda la carutul dorit !
Fetele imi pare rau ca va face probleme nesuferita de candida ,sper sa scapati macar de simptomele suparatoare !
Criulica felicitari pentru rezultatele de la eco si mai ales pentru grasunica !
Am ''vazut-o'' si pe Miche si ma bucur ca esti cat de cat in regula ,mai putin partea cu statul in pat dar mai ai si tu atat de putin!
Cita-Ralu felicitari si tie pentru rezultate si pentru gasunel ! Eu fierul il iau asa cum spunea Simcri si seara bag si magneziu dar la mine nu prea functioneaza impotriva constipatiei.
Doina felicitari pentru rezultatele bune de la eco !
Ai facut si controlul preanestezic ?
irinuka ma bucur ca sunteti inca 2in 1 si poate terminati cu renovarile putin inainte sa vina bebe !



Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Buna dimineata



Iris, felicitari pt rezultate bune, anticorpii absenti (Rh).

Tu ti-ai mai facut vaccinul pt Rh la 28 sapt?
Ca nu tin minte







Buna dimi!

Multumesc fetelor de felicitari si te felicit si pe tine Flafi pe bebe si col ok. Deci, duminica viitoare scoatem prima motata, daca nu apare Miruna mai Raluca?
Deny nu am facut niciun vaccin la 28 de saptamani. Doar analiza si tot asa imi iesisera absenti anticorpii anti RH. Probabil daca se dezvoltau acei anticorpi impotriva bebelusei, atunci mi-ar fi facut vaccinul.
Apropo'de vaccin, fetele care nasteti la stat ce stiti este gratuit acest vaccin dupa nastere?

Azi se pare ca vom avea o zi ploioasa....deja ma indispune...

Voi ce faceti, dormiti? Ce bine ca puteti dormi mult dimineata....va invidiez.

Dar, totusi, haideti ca am pus de cafea si va astept.

pupici

Happy 34 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput