Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Multumesc, Maddie . Dap, si mama mi-a zis ca nu se vede ca am 2 si din spate nici nu par sa fiu gravida . Iar in poze chiar e muuuult mai mare decat in realitate
Cremele ajuta, ajuta la psihic sa stai tu linistita ca macar ai incercat

Nebunie mare cu comanda mea de carucior mi-au zis ca in dupa-amiaza asta vor introduce Romania ca punct de livrare (ce speciala ma simt) dar trebuie sa imi fac cont de paypal ca nu accepta plata directa cu cardul din afara UK si ala dureaza vreo 2-3 zile pana linkeaza cardul, si o sa am nevoie de extras de cont ca sa vad codul de activare. Il pun pe tata pe drumuri o sa ma ciufuleasca, nu cred ca are banking online (voi folosi cardul lui)

Dar ce o sa ii mai ciufulesc eu daca in 3 saptamani nu vine asa cum au zis


28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Madi si eu ma intreb daca funcioneaza sau nu. Cred ca trebuie sa fie cat mai grase cremele dat cat mai des.
Iti zic daca au functionat cand o sa slabesc, atunci o sa vedem cu adevarat ...
Sa scapam nevargate :)

36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Buna fetele!

Eu sunt cam abatuta azi desi a iesit soarele de tot la Bucuresti.
Sunt asa mai trista ca mi-au iesit iar aiurea analizele la sumarul de urina. Adica mi-au iesit corpi cetonici in urina si proteine in urina. Astea doua cica sunt indicatii de diabet clare. Numai ca glicemia si hemoglobina glicozilata au iesit perfect in interval.
Am fost si la doctorita numai ca e plecata la un congres pana luni...n-am rezolvat nimic. O sa o astept, ce sa fac acum.
Si data trecuta mi-au iesit corpii aia cetonici (proteine nu) si tot asa, glicemia perfecta. Si doctorita a zis ca e ceva ciudat.
Din ce am citit eu pe net, cica ies corpi cetonici si daca esti cam nemancat...si adevarul ca ieri cand am facut sumarul de urina eram nemancata de mai mult de 10-15 ore cand am recoltat.

In fineee...sa vina doctorita ca nu prea am ce face altceva.

Plus ca mos martinel al meu e foarte lenes zilele astea...doar asa niste lovituri anemice...

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

flafi, de acord cu tine nevargate faza cu "sunt mama tigroaica, I've earned my stripes" nu ma incanta cu nimic, prefer sa fiu puma

Hellie, nu-s doctor, insa nu cred ca e problema de diabet atata timp cat restul analizelor sunt in intervale.
1. Proteine in urina am avut si eu cu infectia urinara, deci nu e neaparat semn de diabet
2. Exista cumva posibilitatea sa nu te hidratezi destul sau ai redus carbohidratii? Stiu ca acesti corpi apar in cazul persoanelor care tin dieta Atkins
(unde tocmai e interzis consumul de carbohidrati, astfel corpul foloseste pentru energie rezervele de grasime ceea ce duce la aparitia corpilor in sange)

Nu cumva bebe consuma atat de multa energie de la tine incat iti determina corpul sa foloseasca si rezervele de grasime si de aici cercul vicios? Discuta cu doctorul. Daca esti nelinistita, incearca sa vorbesti cu un nutritionist de asemenea



28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Hellie, prezenta corpilor cetonici nu e strict legata de diabet, intr-o pondere oarecare prezenta e considerata nealalrmanta ca sa nu zic normala in sarcina, mai ales ca spui ca glicemia si hemoglobina glicata au fost normale, corpii cetonici pot apare cand este metabolizata o cantitate mai mare de grasimi, cand aportul de carbohidrati este restrictionat, inanitie, cum ai spus si tu pe nemancate, in diete bogate in grasimi si proteine si mai sarac in glucide, dupa episoade de varsaturi si diaree, eclampsie, febra, sarcina, lactatie, dar da si in diabet. Insa pentru a pune diagnosticul de diabet nu te poti baza pe asta.
Eu personal nu cred ca este vreo problema, dar vezi si ce spune medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Fetelor, merci pentru gandurile bune!

Elyana, stiu ca e posibil sa ai dermatita si sa nu fii alergic la nimic :(. Pana anul asta nici nu am asociat cu ceva.

Simcri, ma gandeam la tine. Bine ca ai reusit sa scrii 2 vorbe. Sa stii ca in iarna i-a mers ff bine la Maya cu hidratarea epidermei, cum ai zis tu.

Bai, am nervi. Acu 3 saptamani am facut tratament cu Lomexin pentru cateva colonii de candida non albicans, care pe mine nu ma deranjeaza deloc. Ei, la examenul de cultura de sapt trecuta iese iar, la fel, cateva colonii. Primesc scrisoare de la doc sa iau iar Lomexin. Na, eu nu mai am chef sa iau. O sunai in disperare pe vara-mea dar nu o prinsai. Doctoritele noastre ce parere au?


Vicky, Printzesone and BB (36+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Schimba sapunul!

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Vicky, mie mi-a iesit aceeasi candida la ultimele analize..dar dr m-a intrebat daca am simptome si ma deranjeaza..Culmea e ca nu o simt mai deloc..Am crezut ca e secretie normala..Si nu mi-a dat nimic sa iau..
Asa ca nu cred ca trebuie sa iei neaparat..

Elyana, esti o norocoasa..sa stii..nici kg nu ai luat multe..

Si eu sper sa scap nevargata..Daca cele cateva de pe sani sper sa nu ma deranjeze asa tare..pe burta chiar m-ar enerva sa am dungi muulte..acum mi-am luat o crema de burta de la sanosan..care mi se pare muult mai grasa decat elancyl..daca va imaginati ca la burtica mea am cosnumat deja un bidonas de elancyl, unul de unt de corp si o sticluta de ulei de migdale dulci.. Cu psihicul ar trebui sa stau bine..la cantitatile pe care le-am folosit

Hellie, si eu zic sa nu iti faci griji..Si legat de miscari..sa stii ca eu ziua, cat sunt la birou..nu il simt ff tare pe bebe..cateva miscari usoare..Doar seara ce il simt mai strong..dar ziua am impresia ca nici nu e acolo..




29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Salutare pt ziua de azi

Sa fie un capitol numai cu vesti bune

Alergiile, le bifez si eu, cand eram mai tanara. De la mancare. Cu regim au trecut.
Acum iar am una mica pe antebrat.

Azi dimineata m-am ridicat din pat cu o intepatura la burtica, jos cam sub burta partea dreapta. Nu stiu ce a cauzat. Ori de la o miscare brusca in pat (de pe stanga ma rostogolesc pe dreapta si apoi ma ridicat in sezut), ceva s-a intins, nu stiu ce, ligament, ori muschi, sper ca nu e mai grav. Nu pot merge fara durere, fiecare pas facut doare, nu pot sa-mi indrept spatele de tot, merg aplecata ca babutza (numai ca nu am baston), daca imi indrept spatele ma doare mai tare de parca iar ceva intind.
Mai devreme am simtit usor si pe tot piciorul, imediat am zis ca e nervul sciatic. Si ca bebitza si-a schimbat pozitia si apasa ceva acolo. Dar acum o simt ca de obcei, la mijloc un pic spre stanga, capul jos, picioarele sus.

Ce am facut azi dimineata de nu-mi mai trece? Daca stau nemiscata, pe scaun, ori culcat in pat nu ma doare. Doare doar cand treb sa fac un pas, piciorul drept.

Sper sa-mi treaca si nu e ceva ce s-ar agrava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Vergeturile, la mine nu le-am gasit, ori nu le vad eu, ori intarzie sa apara. Dar mi se vad venele la greu, si pe sani si pe burta.
Vergeturi am de alea vechi(galbene) pe coapse, fund, la fel si la mine de la slabit/ingrasat rapid in tinerete.

Linea negra o tot caut sa o vad, dar nici urma de ea

Mergi la inceput