Cum sa ma port cu el?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Marius,intr-o casa cu copil mic,nu prea te poti odihni.


Vezi de ce mi-am facut doua fete direct mari?


Si nu vinzi reteta?

Acuma la subiect, Cretuana, normal ca te pedepseste.este felul lui de a-ti arata ca l-a afectat, l-a deranjat schimbarea.
De pedepsit o sa te mai pedepseasca si atunci cand o sa-i interzici sau o sa-i refuzi ceva. Te va pedepsi si pentru ce nu esti vinovata ca asa sunt copiii.Probabil si noi am facut la fel cu parintii nostri.
Incearca sa petreci cat mai mult timp cu el, sau in preajma lui (chiar si cand el se joaca numai cu tati), sa te joci cu el, sa il lauzi pentru diferite chestii, astfel incat sa inteleaga ca, desi mergi la serviciu, el este la fel de important pentru tine. Explica-i in cuvinte de ce mergi la serviciu (chiar daca e mic, va intelege macar pana la un anumit nivel).

Este o perioada, o faza. Va trece. Multa rabdare (spuse monumentul rabdarii ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

incearca cand esti acasa sa ii dedici cat mai mult timp.nu stiu daca renuntarea la servici este o solutie.totusi pe langa faptul ca bani sunt o necesitate mai ales cu un copil e si dreptul la viata privata.sunt mamica de 2 copii si incerc ca macar o data pe sapt sa imi fac timp pt mine.nu reusesc mereu dar macar incerc chiar daca vorbim de 2 ore de relaxare citind sau uite asa stand cu voi aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sigur ca te pedepseste.
Acum urla si se tavaleste, mai tarziu tranteste usi si iti raspunde obraznic.
Chestie de evolutie.
Te simti vinovata? Atunci stai acasa, daca iti permiti. Daca nu iti permiti, mergi inainte, ca n-ai gresit cu nimic.
Copilul la orice varsta isi poate (are dreptul) manifesta supararea, frustrarea. Asta nu inseamna ca are dreptate si trebuie sa inteleaga asta. La varsta lui, copilul sta mai prost cu intelegerea...asa ca trebuie sa fii tu mai intelegatoare. Asta inseamna sa faci tot ce este omeneste posibil sa atenuezi starea lui de discomfort, insa asta nu presupune sa stea numai in brate iar voi sa fiti pres in fata lui.
Asa cum el invata sa traiasca pe lumea asta, si tu inveti sa fii mama, ca nu s-a nascut nimeni invatat.
Deci...relax, ia totul incetisor, ca va invatati voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cretuana spune:

mai oameni buni nu m-am facut inteleasa,cum sa il lovesc sau sa tip la el?e doar un copil!din contra,il las in pace sa-si faca recitalul si merg mai departe.am zis asta ptr ca am mai citit pe undeva din partea unor mamici suparate ca pana nu le dau la fund copiilor nu le asculta.eu nu vreau sa fac asa vreau doar sa stiu daca a mai trecut cineva prin asta si daca situatia se va schimba!sper doar nu in mai rau:)

Mergi la inceput