inscriere gradinita 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Dar locurile la gradi' nu se atribuie in fct. de locul/ randul pe care l-ai avut la inscriere. Sunt anumite criterii/un nr. de locuri aprobate. Ordinea depunerii dosarelor este irelevanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu mai e criza de locuri in gradi de acum cativa ani, ca au mutat pregatitoarea la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:

Eveline, cat de neoficial poate sa fie daca a fost anuntata pe usa data inscrierilor, s-a facut dosar cu cerere scrisa, adeverinta medicala. Parintii au stat la rand cu dosarele. Si eu am inscris-o anul trecut pe Iris in ianuarie.
Acum pe usa a ramas afisul ca pentru grupa mijlocie si mare nu sunt locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Si noi am fost tare stresati cu inscrierea la gradinita. Oficial nu s-a elaborat metodologia de inscriere la gradinita, cu toate acestea fiecare director de gradinita, hotaraste daca si cand face inscrierile. De exemplu eu am verificat la 2 gradinite de langa mine. La o gradinita care are si program lung si scurt, se asteapta elaborarea metodologiei de inscriere. La o alta care are doar program scurt, doamna director a spus ca parintii interesati pot depune deja dosarul de inscriere, lucru pe care l-am facut si noi. De asemenea, cautand pe net si discutand cu parinti din alte orase, am constatat aceasi situatie. De exemplu, am rude in Ploiesti care in luna martie isi inscriau copii la gradinita. Si am mai auzit ca si in alte orase se fac inscrieri.
Concluzia este ca cel mai sigur e sa va duceti la gradinita unde doriti sa va inscrieti copilul si sa va interesati direct acolo. Ati putea avea surpriza sa va primeasca dosarul.

Si inca ceva legat de dosar, a trebuit sa contina cerere tip, copie dupa certificatul de nastere al copilului, copii dupa buletinele parintilor si adeverinta de la serviciul unuia dintre parinti (nu trebuie de la ambii parinti). Cat despre analize, acestea se duc cand incepe gradinita iar la gradinitele cu program scurt trebuie doar o adeverinta de la pediatru din care sa rezulte ca este apt sa intre in colectivitate si copie dupa carnetul de vaccinuri. La gradinitele cu program lung, am inteles ca trebuie adeverinta de la epidiomologie, cropoparazitologic si exudat faringian (sper ca le-am scris corect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

A .. inca ceva.. eu am trimis e-mail la primaria sectorului 5 pentru a afla unele amanunte legate de gradinite si mi s-a spus gradinita la care sunt arondata si ca medodologia de inscriere la gradinite va fi publicata in primul rand pe www.ismb.edu.ro .

Mergi la inceput