Sarcina - o frana in cariera?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu am stat 4 ani acasa si nu mi-am omorat cariera. Mi-a fost un pic greu la inceput pana mi-am intrat din nou in mana.
Dar la mine familia e pe locul 1 si cariera pe 2.
Depinde ce-ti doresti si ce prioritati ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Aici esti cam fortata de imprejurari sa te intorci la servici...doar daca nu ai barbat care sa te tina acasa; am colege gravide care trebuie sa lucreze pina in ultima zi si au concediu de maternitate 4-6 saptamini; dupa daca vor sa stea acasa pot da fara bani iar dupa 6 luni le da afara daca nu se intorc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

msl, pai si au cu cine sa-si lase bebelusii? Ii pot da la cresa la 3-4 luni sa zicem? Ca putin probabil ca toate femeile sa aibe barbati cu bani, sau ma rog, cu salarii bunicele cat sa poata trai toti dintr-un singur venit.

In orice caz, cu nascut vs cariera (sau ma rog, viata profesionala) totul se reduce daca ai cu cine sa lasi copiii cand te intorci. Ca asa, daca ai cu cine, te poti intoarce si la 3 luni, la 6 luni, si nu faci mare pauza. Daca nu, stai mai mult, si pana la urma, cum a zis si Roli25, iti vine un pic mai greu la inceput, dar pe urma te descurci.

Iar daca e vreun copil sa-ti "omoare cariera" atunci o face si primul, si al doilea, si al patrulea, si al 10-lea....

Femeie fiind (si stiu ca majoritatea isi doresc sa ajunga mame la un moment dat), este imposibil sa nu ai la un moment dat intreruperi in viata profesionala, asta e natura, nu le poti face "snur"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si eu am colega: medic pediatru si preoteasa, mama de 3 copii. Si pare sa se descurce cu absolut tot ce tine de familie si de job. Cariera inca nu, este abia la inceput de drum, insa cum o stiu va face curand si cariera!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Da, poate ca ar fi bine de clarificat ce inseamna o "cariera".

Inseamna sa urci in organigrama? Inseamna sa ai un job bine platit? Inseamna sa devii faimos, sa ti se recunoasca public meritele, sa ajungi un lider...ce anume inseamna?


Pentru mine da...asta inseamna o cariera!
Tot pentru mine e o diferentza intre job si cariera!

Joburi avem totzi,cariere nu!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Da, cred ca depinde foarte mult de ce intelegi prin cariera si in ce domeniu este aceasta cariera... Pentru mine cariera inseamna sa fac cu pasiune ceea ce fac, profesional vorbind, sa fiu multumita eu si cei din jur de munca pe care o fac. Desigur, conteaza si partea materiala, nu are sens sa fim ipocriti la capitolul asta, dar nu e totul...

Fascinatie

Un an cat o clipa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Apropos, mi-am adus aminte cel mai elocvent exemplu despre cum poti face cariera, indiferent cati copii ai. Lucrez intr-o banca, de dimensiuni mici (dar cu sedii in peste 20 de tari), sub 1000 de angajati, insa suficient de mare incat directorul ei general sa poata fi considerat un om de cariera. Si e condusa de o femeie, care printre altele e si mama. Si nu are nici 1, nici 2 copii, ci PATRU.
Asa ca da, se poate! (www.bankwatch.ro/2010/08/ilinca-rosetti-este-noul-presedinte-al-procredit-bank-romania/" target="_blank">pentru curiosi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

in tineretile mele am cunoscut o fata studenta la mate.
intre timp ea s-a casatorit, eu la fel.
ne-am intalnit in parc.
e casatorita cu un preot. o intreb cu ce se ocupa si imi raspunde:acasa,copii au venit unul dup altul..................cu amtematica? surade trist, am un doctorat in amtematica, burse in afara,dar.....uite si acum numar: 1,2,3,4, 1,2,3,4 si tot asa.....nu mi s-a parut nici fericita, nici impacata si nici nu cred ca a fost convinsa ca o femeie sta la cratita si atat.
nimic sau aproape nimic nu mai ramasese din tanara plina de viata, mare amatoare de muzica clasica si o stralucita studenta in matematica.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Poate n-a fost tocmai alegerea ei sa stea acasa si atunci normal ca nu e impacata.
Sunt foarte de acord cu Monica , totul se reduce la cu cine lasi copilul (bunica/bona).

mamica de fetita cu codite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

[quote]
Joburi avem totzi,cariere nu!

Dana


Normal, ca daca am avea toti cariere, cine-ar mai pune osul sa faca munca mai de jos? Nu putem fi toti sefi .

Cand eram tanara, visam o cariera, acum imi doresc doar "un job". Cred ca depinde foarte mult si de job, atata timp cat faci ceea ce-ti place, esti platit bine, nu iti aduci canapeaua la birou sa mai furi 10-15 minute de somn la 1-2 noaptea, printre rapoartele care trebuie sa le predai a doua zi la prima ora, si iti ramane suficient timp cat sa poti sta macar juma de ora seara la povesti cu copii, atunci eu cred ca e suficient. Acum sa nu trec nici in extrema cealalta, acelasi job o viata intreaga ar fi teribil de monoton, asa ca mici pasi in sus, stanga sau dreapta e normal sa mai fac, dar cel putin acum nu imi doresc o cariera. Poate dupa ce copii vor creste, se va schimba perceptia.

Orice pas in sus in cariera, in Romania implica in 90% din cazuri "moartea" vietii familiale, concedii de catva zile pe an, nopti pierdute la birou, etc. Cu exceptia situatiilor cand esti propriul tau sef.

Sunt mame si mame, unele pentru care familia trece pe primul loc dupa venirea copilului, altele care isi continua viata in acelasi ritm ca si inainte de venirea lui, fie pentru ca au, asa cum spuneau si fetele, pe cineva care sa le suplineasca lipsa lor de acasa, in care au maxima incredere, fie pur si simplu pentru ca nu pun copilul in prim plan, ci cariera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Am auzit cu ceva timp in urma o idee care mi-a ramas in minte si anume ca un al doilea copil este o frana in cariera... Nu stiu daca m-a revoltat sau mi s-a parut deplasata afirmatia, date fiind contextul in care am auzit-o si persoana careia ii apartine. Insa a ramas un subiect de meditatie cu gust amar. Voi ce parere aveti, sarcina este o frana in cariera unei femei?

Fascinatie

Un an cat o clipa


dc nu e sarcina ok si stai la pat etc - DA
dc e ok - NU

insa poate sa zica cine ce -o zice, 2 ani de stat acasa clar DA

Mergi la inceput