cat lupti pentru o casnicie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

@blackgirl: iarta-ma ca ma bag, dar mama ta ar trebui sa stea de vorba serios si fara reprosuri cu sora si cumnatul tau si sa le ceara ori sa se mute ori sa contribuie proportional la cheltuielile casei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

daca il iubesti,nu ii dai cu piciorul decat dupa ce ai epuizat toate metodele de salvare pt relatie, pt el.

problema lui care e ?de unde vine delasarea?
responsabilizeaza-l putin.
vb calm ,respectuos cu socrii.expune-le sincer situatia si motiveaza-le de ce ajutorul financiar nu va ajuta si ca ei sunt cel mai important aliat al tau pentru ca sotul tau sa devina un adult responsabil.

imi amintesc de cararuia pe care sotul o avea in garsoniera printre maldarale de lucruri,pt ca aduna totul de pe strada:suruburi, piulite,capace etc.am negociat 8 ore sa arunce un lucru.azi face curat fara probleme.

deci se poate.
nu avem toate acasa soti care aduc salariu de mii de euro, nu-i avem nici pe Bard Pitt in pat si nici pe Antonio Pasarelli la bucatarie.important e sa iti gasesti 5 minute pt iubit pe zi,nu pt sex,ci doar ca sa vezi de ce (inca) il mai iubesti.
aici nimeni nu iti poate da sfaturi,pt ca numai tu stii de ce il iubesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ca o anecdota :)
pe mine ma enerveaza barbati-miu pt ca mereu trimite CV'uri. am un sot ideal, aduce si bani , are grija si de copii, ma sprijina in toate nebuniele mele dar cand are o secunda libera trimite CV'uri. Cred ca trimite macar 1-2 zilnic minim, inca nu m-am prins ce cauta ca nu mai are unde urca aproape in cariera lui. 2 min daca il lasi cu un device conectat la internet in mana a trimis un CV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

a sarit mai multe etape:abandonat la 3 zile,luat si crescut de diversi membrii ai familiei lui.
la 10 ani credea ca are in jur de 30 de tati, la 14 ani dat la camin,revenit in sanii familiei la 19.

mai am eu de reparat ceva pe la mine.

cand vrea sa ma impresioneze, face gafe monumentale,asa ca,strategic, ma ocup eu ,indiferent daca e cutia de viteze de la masina (pe care am invatat sa o repar ,adica stiu pinioane, sincroane, semeringuri,tot ce trebuie si cum trebuie schimbat),motorasul pas cu pas, facturi, de stabilit contacte,realtii etc.

desigur, ma ajuta cu strumful.invatam impreuna cum se iubeste un copil,pt ca el inca mai e un copil captiv.
ma ajuta mult noptile,de stat cu strumful.ma ajuta la curatenie si in general s epotriveste cu felul meu de afi.
ma lasa in ale mele, eu independenta, nascuta sa ajung mereu pe varf.

am cateva mari rateuri profesionale de recuperat.si le voi recupera.

nu ma tin de relatie si i-am spus corect si direct sa divortam cand mi-am aflat diagnosticul.
nu vreau mila.nici nu as putea.
daca se va rupe vreodata, eu voi initia asta.

in general sunt un lup singuratic.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea



esti o luptatoare
eu spun ca ai gasit calea sa traiesti langa sotul tau, sa-l inveti multe din lucrurile pe care nu le stia.

respect! nu multi duc o asemenea lupta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

ca o anecdota :)
pe mine ma enerveaza barbati-miu pt ca mereu trimite CV'uri. am un sot ideal, aduce si bani , are grija si de copii, ma sprijina in toate nebuniele mele dar cand are o secunda libera trimite CV'uri. Cred ca trimite macar 1-2 zilnic minim, inca nu m-am prins ce cauta ca nu mai are unde urca aproape in cariera lui. 2 min daca il lasi cu un device conectat la internet in mana a trimis un CV.

Marina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

aanaa trebuie sa il impingi de la spate .stiu ca suna nasol pt ca e totusi ditamai omu de 28 de ani dar daca vrei sa fie ok trebuie sa o faci.
sotul a stat acasa 6 luni noi cu bb mic si cel mare la scoala .ne ajutau ai mei si surorile mele (sunt plecate)dar la un momnet dat le-am interzis sa ne mai ajute.
ca nu gaseste ,ca maine merge ,ca ...scuze.intr-o zi nu i-am pus nimic pe masa ca nu am.imprumut nu am mai luat asa ca el s-a simtit jignit doamne si ce jignit.
a doua zi era la cautat de munca si intr-o saptamana angajat. nu mi-a fost usor sa ma cert cu el pt ca noi nu ne certam decat rar dar acum imi dau seama ca a meritat .imi da si el dreptate .asa ca pune piciorul in prag si fata de socrii .vorbeste cu ei separat ,spune-le sa il lase sa se loveasca de greutati sa se maturizeze.nu stiu daca divortul e o solutie inca dar sa stii ca nu il poti duce toata viata in spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ana draga,

aseara una bucata sot trebuia sa ia din supermarket diverse.cum ieri fusesem tunete si fulgere cu off roadul imposibil,cu niste piese achizitionate la pret de lexus,cand noi avem o amarata de lada niva(am rezolvat si am platit corect),deci musai sa ma impresioneze.
ma suna de 5 ori ce sa cumpere,calm ii zic o data si inca o data si inca o data.
ma suna din nou si vocea suava risipeste orice indoiala:iubire, am uitat portofelul in masina sefului,asa ca nu pot cumpara nimic.
i-am zis sa plateasca in natura si i-am inchis telefonul.

acum,gandesc ca am fost rea:putea sa il fi uitat la amanta,de ex.adica se putea si mai rau.

PS:eu i-am zis ca nu e facut sa aiba amnata,ca la cum uita, vine cu tricoul de stat pe la ea (forumistele care au combatut la subiectul sirenos stiu la ce ma refer) acasa la noi.si la o adica pot fi alergica la detergentul cu care stimabila si-ar spala rufele. zic si io.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, ati sarit peste etape. Dar e tarziu sa te gandesti la asta, in plus nu-s toti oamenii la fel.
O sa incerc sa-ti explic ceva din comportamentul lui, asa cum il vad eu ca barbat. Fac abstractie de firea lui, de educatie. Nu ca n-ar conta...dar e alta discutie.
Un flacau de liceu are o evolutie destul de previzibila. Se maturizeaza fizic, incepe tarziu sa interactioneze cu mediul (altfel decat un baietel), are forta disproportionat cu mintea; incep sa tropaie hormonii, i se evidentiaza anumite aptitudini de care incepe sa fie mandru si incepe sa si le dezvolte. Pe scurt, incepe sa-si traiasca viata si sa acumuleze experienta.
Procesul asta tine ceva vreme. Dupa cum suna si expresia (agreata de multa lume) "barbatii se maturizeaza mai tarziu", nu prea pui baza pe actiunile lui. Nu ca n-ar putea...dar se poate foarte bine si invers. La fel de bine. Scoala are mare influienta, liceul si eventualele studii de dupa ii ofera un timp si un mediu cat de cat ferit de decizii majore, suficiente insa sa-l faca responsabil, pana la un anumit nivel.
Sotul tau a sarit peste multe etape care-i desavarsesc caracterul si-l fac matur. Nu trebuie sa fie un om rau, insa nu stie cum sa fie altfel. In plus, viata in doi(trei) nu-i usoara pentru nimeni, pentru copiii pusi in situatia asta poate fi chiar corvoada.
Da, s-a plictisit. De tine, de voi, de viata lui, de situatia in sine. Cand esti plictisit e greu sa-ti fixezi tinte inalte sau sa-ti asumi responsabilitati pe care nici nu si le-a dorit.
Cat merita sa lupti pentru o casnicie? Pana nu mai poti, nu mai ai argumente, nu mai vezi sanse. Fix pna atunci. Zicea bine cineva: asta nu inseamna sa stai si sa astepti. Lupta inseamna arme, iar tu trebuie sa vezi ce arme ai, trebuie sa-ti faci un plan. Deci, sa incepi cu Lista lui Marius (de fapt a ta, dar intelegi ce vreau sa spun) si in dreptul fiecarui punct sa te gandesti la un plan de bataie.
Si treci la lupta.
In lupta nu trebuie sa te lasi dusa de val, de ambitii, resentimente, raca cu familia lui. Ai treaba doar cu el. Ii spui, ii explici, te repeti, dai termene, ceri parerea, bati din picior...totul doar cu el, pentru voi.
Eiiiii...si dupa ce lupti tu asa, cu ravna, cu sperante (da dezamagiri ai de mai multa vreme) tragi o concluzie.
Si raspunsul la intrebarea ta din titlu va veni firesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

in dragoste si in razboi e permis orice deci lupta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Scriu si eu cateva ganduri, dupa ce am citit pe fuga cele 4 pagini...

@ Ana (initiatoarea topicului)
N-am aflat un singur lucru din povestea ta, pe langa altele, (muuult) mai putin importante:
Cum stati cu sexul?
Iti place, mai vrei, el ce zice?

@ Histamina,
Cu tot respectul, pari barbatul... aaaaaa, pardon, pari femeia ideala:
- aduci zeci de miiiiii (>30.000) EURO lunar in casa
- inghiti la greu toate gafele si prostiile sotului tau
- il suporti cu stoicism
- la o adica ai accepta si o amanta, dar sa foloseasca un detgergent de cel putin 100 EURO/kg, sa nu te deranjeze la miros
- mai ai timp sa dai si sfaturi pe forumuri
- tu decizi, tu hotarasti, tu divortezi, daca vrei, cand vrei si... de cine vrei
- esti sarcastica
- esti plina de humor (era sa zic histamina!)
- repari masina prostului (sotului), stii ce-i Lexus, Mexus, Nexus
- ... sa nu uit: esti frumoasa si destapta foc!

Povestea ta imi aminteste de bancul cu calul:

Gheorghe merge cu gloaba la targ.
-Cum trage calul asta la caruta, bade?
-D'apoi, nu prea trage, da-l in mortii ma-sii!
-Da' la plug, trage?
-Nu prea, da-l in mortii masii!
-O fi bun de calareala.
-Nu, da-l in mortii masii!
-Pai, atunci de ce l-ai adus sa-l vinzi?
-Nu l-am adus sa-l vand, da-l in mortii masii!
-Da' ce pacatele mele vrei sa faci cu el?
-Vreau sa-l fac de cacat, da-l in mortii masii!

Glumesc, bineinteles!

Mergi la inceput