Stelute de iulie-august 2013(77)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

cris violenta psihica e cea mai periculoasa, putere multa pt sora ta
paula la sibiu am mancat o ciorba aita bestiala

tin sa va spun ca in aceasta sarcina am mancat absolut tot ce era interzis, cu tot riscul meu de toxo, neavand anticorpi, dezmat a fost scris pe fruntea mea. cineva a mai postat zilele trecute ceva despre urzici, ca ar dauna si alea, ei bine, am avut eu grija sa dispara toate urzicile din piata apropiata de casa noastra, dau tarcoale la 2 zile si cum ii vad cum cumpar tot. deci cine a scris acel articol cu urzicile si contractiile, precum si cel cu picanteriile, sa ma dati exemplu pe mine :)))))))))))))))))) nu am avut nimic pana acum, poate scap si urmatoarele luni. sa va zic ca beau si apa in care fierb urzicile?

betty si tu brutus cu gand de recoltat probe din col? si eu sunt pe ganduri daca sa mai cer si analiza again la primul control :))))))))

Oana, mamica fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)
26+
minune mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Oana, imi vine sa pap ratusca ta ochioasa din poza!!! si eu am piure de urzici cu usturoi. Sper sa nu imi faca rau!

Happy Ama 26+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eu nu am mancat niciodata urzici!! Sunt din alea piscacioase? Ce gust au? De spanac?

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 26+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

ha..m-a sunat seful.
Sa vin la munca, cand pot cat pot, numai sa vin.
si nu imi afecteaza salariu nicicum .
Deci iarasi m-am imabracat(dezbracat)

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Eu nu am mancat niciodata urzici!! Sunt din alea piscacioase? Ce gust au? De spanac?

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 26+ , bb2



Sunt urzici piscacioase (se culeg cele tinere, din zonele care nu au tangete cu masinile, pt a evita gazele de esapament depuse) si au gust de urzici, mie nu mi se pare nici macar sa se apropie ca si gust de spanac. Cat priveste sucul de la urzici si spanac, este pacat sa fie aruncat, e foarte indicat pt detoxifiere si carente de fe. Eu cand nu pot bea, congelez zeama si o folosesc la ciorbe.


viitoare mamica de hocheist 23+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Ele daca vrei sa te intorci la 2,3,4 luni la munca, alegi CIC de 2 ani si dupa cele 2, 3 luni cand te intorci statul iti da 5 milioane stimulent de insertie pana implineste bebe 2 ani plus salariul pe care il iei complet de la firma.

Paula, pisacioasa-s si io, noroc ca in ultim avreme nu mai tusesc, am avut pana nu demult o tuse permanenta si parca nu de raceala, asa de stare emotionala, am vazut ca era legata de asta, cand ma enervam tuseam. Si acum cand nu tusesc, folosesc permanent tampon zilnic, am mai observat ca am si perioade mai "uscate" cand ma protejez mai mult de rece.



25+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Oana, recunosc faptul ca am facut la un moment dat obsesie pt pateul de ficat de porc. ma luase pofta taras si am mancat asa vreo 2 sapt cred. il combinam cu cascaval, cu castraveti murati, ridichi, ceapa verde, sana, de toate si nu ma puteam satura neam. pana am citit ca nu e voie si am uitat brusc de el. am mers la masa la niste prieteni si aveau gratar cu fripturi si ficat (se gandisera la mine, ca mi-ar face bine). sa vezi cum am mancat numai jumatate dintr-un biet ficatel de pasare.
Acum citisem si eu de urzici si am vorbit azi cu ai mei, ce aveau de gand sa-mi aduca niste urzici, sa contramandeze culesul pt mine.

mi se zbate de dimineata ochiul drept, pe reprize, ce-i drept. recunosc ca de obicei, tot din nara dreapta imi mai curge si sange. mai bine nu ma mai gandesc la toate prostiile si ma bucur ca am o sarcina asa usoara.

23 + Alexandru
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Eu am mancat urzici de cand au aparut si alte verzituri, fara probleme.
Cand se zbate ochiul drept, babeste inseamna ca e de bine , medical, daca persist, inseamna tot carenta de ceva , parca tot Mg


viitoare mamica de hocheist 23+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Paula, eu mereu cand stranut (se intampla de cateva ori pe zi), ma scap. noroc de faptul ca stau acasa si rezolv repede problema ivita.

23 + Alexandru
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Rodica, eu magneziu nu iau decat din vitamine. medicul nu mi-a recomandat.
am fost acum la farmacie sa-mi iau medicamentele si cele compensate (arefam si tardyferon) si natalvit si no-spa. am gasit super oferta la sensiblu la 2 cutii de natalvit, am luat a treia gratis. am scutit 57 lei. oricum, vitamine trebuie sa iau si la alaptare, asa ca m-am intors cu ditai traista cu pilule si am golit portofelul pe tejghea.

am descoperit pe cutia de ceai de echinaceea ca e permis si in sarcina si alaptare. credeam ca in sarcina numai hapciu ar fi singurul ceai cu efect in raceala, nu de alta dar am simtit ca ar fi bine sa-i dau in cap din vreme unei senzatii de inceput de raceala.

23 + Alexandru
Laura

Mergi la inceput