Stelute de iulie-august 2013(77)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

am atipit o ora , vad la noapte ce fac.
Delia_r merci de rezumat.
Paula treaba era cam asa la mine: intram in prenatal dar veneam 4h/zi la munca iar dupa imi luam laptopul acasa si continuam pana la 5 cu rezolvarea celor de servici. Ce munceam eram platita separat cu 1/2 din salariu care il am acum, pe baza unui contract de servicii pe numele sotului. Ceva s-a intamplat (stiu si ce, ca peste tot este cineva care abia asteapta sa iti ia locul) si acum imi zic ca nu mai au buget pt contractul de servicii si sa pasez colegei mele tot ce este de facut si sa intru in prenatal.
Nu as fi vrut acest lucru, vroiam sa fiu in contact cu munca, sa nu fiu luata de noua cand ma intorc, dar nici munca de pomana nu prestez.
Nu m-am certat cu ei , ca nu am motiv..dar nu imi place schimbarea de atitudine.

Acuma ma gandesc ca nu o sa se intoarca lumea cu fundul in jos cateva luni ,pana hotarasc sa ma intorc dupa nastere.

Apropo ca nu stiu: daca ma intorc la munca la 2, 3, 4 luni a alui bebe, statul te protejeaza pana face copilul 2 ani chiar daca nu esti in CIC?

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

si o saptamana usoara

eu am tura de dimineata la 7:30 trebuie sa fiu in birou imi pica ochii de somn. dar ma ajuta bubu mic ca e tare matinal si daca il simt cum danseaza macar sunt vesela.

ieri am avut o zi SUPERBA! 10 grade, soare maxim, fara pic de nor si vant(deci se simteau ca 20). Am tras o tura cu bicicleta acum ca stiu ca am voie si in loc sa gatesc la pranz am pregatit pachetzele si am iesit la picnic. avem la 30de km o padure suberba cu rezervatie de bizoni. cam urci si cobori dar e superba si sus pe pajisti e o minunatie. am facut drumetie 2 ore, pauza 1 ora si am tot balotat si Clara a hranit bizonii cu mere si apoi inca 1 ora prin padure. ma simteam aseara de parca am fost 2 sapt in concediu.

va pupicesc

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 21 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Cris 1,5kg intr-o saptamana nu poate veni decat din acumulare de apa. chiar daca poate nu simti in picioare, maini. verifica daca ai baut suficient, atentie la sare si un pic de miscare.

Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008) si 21 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Olimp, sa stii ca nu esti singura care n-are nimic pt bebe ... Desi, recunosc ca ma tenteaza maxim de fiecare data cand ajung in vreun magazim ... am reusit sa ma abtin deocamdata. Cand nu mai pot, cumpar ce-mi place pt finutele mele de 4 luni, respectiv 2 saptamani ... E buna scuza, stiu oricum ca se vor intoarce la mine

Legat de sora mea, nu pot decat sa spun ca mi se rupe sufletul in bucati ... si mai grav e ca ... in ultima vreme nici nu-mi povesteste chiar tot ce-i face, sa nu supar bebelina ... Si daca ati vedea ce minune de copil au ... uneori el merge sa-i impace si-i implora sa se pupe sau se se imbratiseze. Eu una stiu sigur ca n-as suporta ca sotul meu sa-si bata joc de mine ... cu sau fara copil. Ultima expresie pe care mi-a spus-o sis si mi s-a parut tare trista a fost "Nu bea, nu ma bate si nu-i curvar ... ce-ar zice lumea sa auda ca vreau sa divortez?" De parca violenta psihica/verbala n-ar fi motive care stau in picioare!

22+ Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit, FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Delia, in spate e copacul, acre de o saptamana asa se prezinta, nu prea am barbat, e prins cu munca, dar mai avem timp


viitoare mamica de hocheist 23+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Monicaa , nu cred ca beau suficienta apa ... De fapt sigur nu beau suficienta! La mine e un chin sa beau apa ... cu chiu cu vai ajung la 1 l pe zi. E drept ca mai iau cel putin 1 l din lapte, ceai, bulion, ciorba si limonada ... dar tot cred ca ar fi mai bine sa beau si apa chioara mai multa O sa ma fortez mai mult!

Legat de drumetia ta, cred ca a fost de vis. De vreo 2 ani ne-am propus sa luam biciclete, dar tot am amanat ... Mereu banutii in plus i-am pus deoparte pentru FIV ... Poate acuma ca vine bebelina, o sa cumparam odata cu biciclete pentru ea

22+ Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit, FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Bobitza, multumesc

Happy Ama 26+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstefania spune:

Va salut!

Ca tot vb de cheltuielie, si eu cred ca ma incadrez la cheltuieli mici cu sarcina , nu stiu aca am ajuns la 500 de lei, cu vitamine si ecografii facute la 1 luna, cu analize facute gratuite :D dar fara DT sau TT si amnio.
Miercuri am programare la dr sa vad cum a mai crescut bebica si sper sa fie vesti bune.

Ele, de ce nu ai intra si in CIC, alegi optiunea 1 an, si stai cat poti tu(3,4,6 luni....) si apoi te reintorci la serv si ai fi si platita in CIC si apoi ai lua si stimulentul de insertie?!

Stefania 26+
si Teodora Rebeca (07.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Elena, am inteles. Atunci, vezi-ti tu de treaba linistita si lasa colegele sa munceasca mai mult. Probabil pe aceeasi bani, nu?
Eu stiu ca nu, daca te-ai intors e posibul sa fii dat afara, dar poate gresesc.

Am facut un chec si un ghiveci de legume. Maine are Ana (bona) ca tema o ciorba aita (de usturoi).

Cris, sa stii ca nici eu nu prea beau apa. Inca, de cand sunt gravida mai beau, dar inainte treceau zile intregi fara apa, sau sucuri...

Mai fetele, eu de cate ori tusesc sau stranut fac pe mine. Efectiv imi spal mereu chilotii, ca tampoanele zilnice nu fac fata. E mai rau cand sunt in deplasare, sau la munca. Sfincterul meu urinar nu mai face fata. Voi patiti asa ceva?



Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 26+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Paulici aici prezent mie si frica sa ies sa nu fac pe mine

amalia tsakoniati
26+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput