Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Hellie e super ca ai pe cineva care sa te ajute cu ceva hainute !
Eu la Ana nu prea stateam bine cu bugetul si as fi vrut sa primesc de la cineva dar din pacate cumnata mea avea copii mari iar ceilalti din anturajul nostru nu aveau copii deloc ,si cum pe Ana am nascut-o la Buc si am stat pana a facut 4 luni acolo nici de venit cineva cu cadouri nu a venit in afara de cumnata .Mi-a fost cam greu dar ne-am descurcat.
De laudat ideea ta de a imparti cu fetele hainutele !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum35+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cosmy

Citat:
citat din mesajul lui Elyana

Cosmy, daca dr e deschis la discutii, intreaba ce parere are de Dianatal, cica ajuta perineul, in special pt bebei mari (pretul e undeva la 100Eur insa). Am citit lucruri interesante despre acest gel pe net si i-am trimis mail doctoritei sa ii cer parerea (in cazul fericit in care voi putea naste normal)

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian


Am citit si eu una, alta despre acest medicament si nu stiu de ce, dar imi pare mai mult marketing...mi-am intins si eu antenutele si cum aflu o parere avizata, am s-o expun


Mi-a raspuns doctorita, a zis ca nu a folosit si nici printre colegii ei nu a auzit. In opinia ei nu crede ca ar dauna sa il incercam daca va fi cazul, dar nu poate sa spuna daca m-ar ajuta

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

buna ziua!

Ce bine ca s-a aratat soarele sper sa vina mai repede primavara Am fost putin la plimbare prin parc, iar acum baietii mei dorm, asa ca am prins putin laptopul.

Flafi, ma bucur ca a reusit doctorul tau sa te linisteasca si singur impreuna veti lua cea mai buna decizie

Cosmy, imi pare rau ca bebita s-a intors Asa cum vb pe la inceput - exista diverse metode care o pot ajuta sa se intoarca, cauta pe net. Bafta!

Vio, si eu am maine control, abia astept Iti tin pumnii sa fie totul bine!

Hellie, si eu am vrea sa primesc ceva pt bebe, chiar sunt folositoare hainele mai ales ca ei cresc repede si nu se merita sa investesti mult. Noi am fost primii din gasca care au avut bebe, asa ca am cumparat totul, iar acum iar trebuie sa cumparam pt ca nu se potrivesc hainele lui Matei ca sezon , iar 2 prietene sunt si ele insarcinate cu bb2

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 31s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Salutare fetele,

Azi sunt acasa, mi-am luat liber sa ma mai odihnesc. De unde atata odihna ca ma suna, imi trimit e-mailuri, nu ma lasa.
Dimineata, m-am apucat sa fac curat in sifonier si cred ca de prea multa vrednicie m-au luat niste contractii...am bagat repede niste no spa si m-am relaxat destul de repede. Cred ca e a doua oara cand iau no spa. Oricum, mi-a fost mult mai bine dupa, am iesit si cu piticotul in parc unde am prins un soare suuuuperb!

Am vazut ca vorbeati de primit hainute. Si mie mi se pare super, mai ales daca primesti si chestii mistoEu am mai primit cate ceva la R, acum insa, nimic.Oricum, nu m-as putea abtine sa cumpar!

Flafi, ma bucur ca esti ok si ca ai un medic atent; te linisteste lucrul asta. Asa este si medicul meu, mai relaxat, mai glumet, insa foarte atent cand am o problema.

Raluca, multumim de info cu cremele,mie chiar mi se pare ca la alte persoane s-a vindecat mai frumos operatia decat la mine..Dar probabil ca e vorba si de piele...
Oricum, daca mai afli cate ceva, sa ne spui


Fluturash, sa-ti traiasca nepotelul!!!In curand ii vine si verisoara, ce frumos

Gata, cam atat am retinut.
Cred ca ma bag la un somn de frumusete.
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Cosmy, tin pumnii sa se intoarca bebe si sa nasti cum iti doresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Cosmy, hai ca mai are bebele un pic de timp sa se intoarca. Daca nu, te rog nu te panica! Stiu ca cezariana e o operatie, dar nu e recuperarea asa de grea cum ar parea. Eu am in jurul meu cel putin 4 mamici cu cezariana si in afara de cele cateva zile din spital, imediat dupa operatie, au fost active si s-au ocupat de bebei. Normal, te mai doare, te "tine", dar sunt doar cateva zile mai grele.

Mie mi-au parut foarte relaxati la maternitate in privinta programarii, in caz de cezariana. Am inteles ca dr prefera sa programeze, dar cat mai aproape de DPN (1-2 zile), astfel incat bebele sa stea cat mai mult in burtica. Acum, daca se declanseaza travaliul mai devreme, si-i obligatoriu ceza, se face "la cald".

Eu sunt intr-o stare zen, de la inceputul sarcinii. Nu stiu ce-i cu mine, dar nici acum nu mi-e teama de nastere. Mi-e si jena, parca ma simt putin inconstienta, asa. Am scapat si de stresul cu nasterea la spital: cui sa dau bani si cat?, am tot ce imi trebuie la mine?, se ocupa asistentele de bebe/de mine sau trebuie sa stau cu ochii in patru sa cotizez?, cine imi aduce mancare/ una - alta...

Ma gandesc ca asa cum au nascut atatea mamici, voi naste si eu. Daca se poate natural, ar fi perfect. Voi merge si la un control oftalmologic, sa vad ce-mi recomanda si dr, mai ales ca mi-au crescut dioptriile in ultimul timp. Cu tenisunea stau bine, adica m-am simtit ok, nu m-am simtit nici excesiv de ametita, nici dureri de cap si alte semne de tensiune mare. Cand mi-am mai luat-o, a fost in parametri normali.

Cu hainutele, ma astept sa imi dea sora mea destule, caci are 2 fetite si are cutii intregi de haine ce le-au ramas mici. Unele nici nu au avut timp sa le poarte, sau la cea mica au fost prea mici, caci a fost bebe mae si a crescut repede. Vreau sa-i iau si eu ciresicii mele cate ceva, dar nu exagerat, caci va creste foarte repede si n-are rost. Chiar radea sora mea zilele trecute. I-am cumparat nepoatei de ziua ei o rochita si sora zicea ca o sa aiba fie-mea rochii multe.
Pana acum am dormit destul de bine. Ma mai trezesc sa ma duc la baie sau cand ma sucesc de pe o parte pe alta, dar adorm rapid. Azi dimineata am experimentat si eu durerea de sold. Probabil am dormit prea mult pe dreapta si am amortit.

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Lily eu pe picioare ma fac cu ceara , nu ma doare, in alta parte nu am curaj acum. Si ma mai duc la pensat, vopsit sprancene, chestii din astea mai pasnice o data pe luna.

Vicky ce e bomba cu apa termala?

Vio nu e deschis colul. Imi recomanda repaos pt contractii. O sa ascult ce imi zice ca nu am de ales, sper sa fie bine pana la capat.

Elyana am inteles ca se intampla des in sarcina sa apara vise urate/ ciudate. Poate ti-e frica de mutare in subconstientul tau sau de ceva anume. Nu ma pricep la vise dar mi se intampla de multe ori sa transpun in vise ce mi se intampla sau ce ma framanta.

Hellie asa de rau imi pare ca eu nu am nici o poza nici din prima sarcina nici de acum cu burtica. Poate ne mobilizam si noi pana la final macar sa imi ramana de amintire. Ce fain ca ai primit atatea hainute. Selectezi ce iti place, mai cumperi una alta si gata garderoba.

Cosmy nu fii trista, sunt destule femei care se refac foarte repede dupa cezariana. O sa fie bine ai sa vezi. Totul e sa te mobilizezi si sa fii optimista.

Apropo de primit lucrusoare pt bebe noi am tot dat pt ca am fost cam primii din gasca cu copii, in schimb nu am primit dar mi-ar fi placut tare mult. O prietena s-a oferit dar mi s-a parut tare aiurea cum a pus problema si am refuzat. A spus ca imi da hainute dar sa am grija de ele si cand creste fiica-mea sa i le dau inapoi ca le mai da si altcuiva. Nu am avut chef sa ma stresez sa nu ii stric hainele pt ca atunci incepusem diversificarea, hainele se murdarau tare, multe ajungeau la cos ca nu mai puteau fi folosite, apoi a inceput cu mersul in patru labe, sa se impiedice mai agata pantalonii si nu puteam garanta ca ii pot da hainele in aceeasi stare. Eu ce am dat nu m-am asteptat sa primesc inapoi. La jucarii, mobilier e altceva dar hainele se mai strica, nu as pretinde cuiva sa aiba grija sa mi le dea inapoi in aceeasi stare. Poate e gandirea mea mai ciudata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Flory, si eu gandesc ca tine, nu as putea sa primesc hainute de la cineva si sa-mi puna conditii ca sa i le dau inapoi dupa ce mai creste fetita, asa cum le-am primit: in stare buna. Mai bine pas la asa "bunatate".

Hellie, asa e in Viena. Se da haine nu doar de bebelusi, si haine de adult. Noi de cand am venit aici mereu primeam haine, prosoape, cearsafuri, in stare buna, unele noi chiar, ba de la sef, ba de la prietenii lor. Chiar si de la un coleg de munca. Asa e obiceiul aici, cred. Si aparatele casnice(uzate) nu se arunca, se dau.

Iaca hainutele pt fetita, nu ma astept de la nimeni sa-mi dea. Desi o am pe cumnata mea in tara fetita-i 1,5 anishori. Nu m-as mira ca in pachetul ce-l astept de la mama din tara, sa-mi puna si hainutele de la verisoara fetitei mele. Nu strica sa le am, dar nu vreau sa le primesc. Nu stiu de ce


Cosmy, ca sa o poti convinge pe bebitza sa se intoarca, iei pozitia patru labe ca pisica si legeni un pic burtica(sper ca am explicat cum trebuie), daca nu gresesc Vicky a zis de metoda asta acum cateva luni in urma.





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

32+ cu Naomi Cristina
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Am nevoie de o perfuzie!

E f cald aici la birou, dar eu sunt prea full si nu mai am loc pt apa in stomac... mor de sete

Cred ca asta e cea mai ciudata problema din sarcina pana acum

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Salutare tuturor
(repede sa raspund ca sa nu uit ce s-a discutat, am uitat de salut)

Bifez si eu una bucata de noapte agitata, pozitii incomode care au dus si la tulburarea somnului domnisoarei din burtica. Ma tot scuzam ei ca tot ii tulbur somnul din cauza pozitiei mele, orice pozitie luam sa fac nani, nici una nu-i era comoda ei, ca tot imi dadea suturi, eu somnoroasa rau: ba ma culcam prea tare pe burta, pe spate nu-i place, pe dreapta nici atat, numai in sezut era liniste. Am adormit amandoua, in sfarsit, abia dimineata... cand suna ceasul si musai sa ma scol din pat. Dar am recuperat de la 8 si am dormit f bine amandoua pana la 12.


Dianatal, si eu am citit numai pareri bune despre gelul asta. Sper ca si aici se foloseste la nasteri, daca nu, mi-l cumpar singura.
Sotul cand a vazut pretul (89e) normal ca reactia lui imediata: NU!

Ehhhh, lasa ca-l cumpar eu si fara el, ca de altfel il pun pe el in sala de nastere sa nasca




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

33+ cu Naomi Cristina
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput