Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

In primul rand La multe lunite Maya!!!!!!Sa cresti mare si sanatoasa!

O sa incerc maine cu uleiul de masline.Luni cu suc de morcov crud.
Astept in raspuns de LA papelusca cu pruna uscata.Par a era i-a dat copilului.

Fetelor, CE mama masii imi apare mesajul de 2 ori????Asta se intampla numai cand scriu de pe tel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, mamici

La multe lunite strengaritei Maya!

Fac si eu cinste ca i-a iesit Ilincai un dintisor. De acum are cu ce manca.:-) Cred ca-i mai iese unul, ca ne-a capsat pe toti din casa zilele astea si e cam nervoasa.

De cand a inceput diversificarea iese cu scaunul si de cate trei ori pe zi, iar inainte facea o data la 2-3 zile. Am observat si eu ca are tendinta spre constipatie si inceerc sa-i reglez problema din alimentatie. Noi ajunsesem la 3 mese pe zi diversificate, dar am lasat-o mai moale, totusi, sa nu ii bruschez prea tare stomacelul.

Lapte bea la fel ca inainte si se trezeste si noaptea macar de 2 ori, dar si fata cea mare a facut la fel pana dupa un an, asa ca ma asteptam.

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Neata fetelor!
Pe Davidul meu uleiul de masline l-a scos din constipatie, dar i-l bag in lapte (o lingura de ulei). Mai merge bine si ceaiul de musetel, si pe Iustin l-a laxat rapid (desi nu era nevoie, in 2 min), sucul de mar.

Am inceput si noi diversificarea, de la 5 luni. Se vedea clar ca e pregatit. Deocamdata doar intre mesele de lapte i-am dat asa:
cereale- nu ii prea plac
morcov- i-a place mult sucul, pireul doar combinat
mar- sucul da, pireul cu morcov impreuna
banana- favorita lui!! (doar e frate cu David ) I-am pasat pe rand cate 2-3 cm si a mancat 3/4 dintr-o banana mare!
E un mancacios, trage de lingurita sa ajunga mai repede in gura lui, daca nu ii dau destul de repede se oftica. Tin minte ca si David facea tot asa si mancaaaa de ne speria. Taicaso glumea ca o sa trebuiasca sa munceasca cu ziua, sa-l hranim

Olivette, la 2.5 ani e cam mult sa se trezeasca noaptea pt 3 biberoane. Poate nu se satura seara. De la o varsta si stomacelul lor trebuie sa se odihneasca noaptea. Nu te supara pe mine
David a inceput sa doarma noaptea de la 1 an si 3 luni cand am oprit tzitzi, dar dimineata la 6 cerea un biberon de lapte. ( La 2 ani am scos bibe si am bagat sippy cup. Si acum la 4 ani, de cele mai multe ori dimineata bea lapte mai intai (in cana) pe la 7 si pe la 9 mananca. Scuze ca va tot zic de el, dar no...asta e singura mea experienta de mamica, in afara de Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, neaaatza!

Va servesc cu o cafeluta si o felie de pizza (asta a fost mic-dejun-ul meu )

Maya, la multe lunite grasunici si zglobii ca tine!

Alive, sa stii ca eu citesc cu interes pataniile fratiorilor mai mari, asa ca ma bucur daca povestesti si de David Felicitari pt debutul cu solide, sinoi tot de la 5 luni am inceput, simteam ca-i momentul.

Si apropo, pe blogul mamicii pediatru zice ca nu prea e de acord ca bebelusii alaptati sa inceapa tocmai la 6 luni diversificarea, pt ca ei atunci au nevoi nutritive destul de mari, iar la inceputul diversificarii bebelusii nu papa prea mult. De asta recomanda inceperea div la 5 luni, ca la 6 deja sa pape mai binisor si sa suplineasca cu bine lipsurile laptelui matern. Eu asa am facut intuitiv si Matei abia la 6 luni a inceput sa pape la pranz binisor.

Ieri m-a surprins brotacul. I-am dat piure dupa somnul de pranz, a papat nitel. I-am luat supa de la legume in bibe si am iesit cu el afara. Am stat cu sotul la terasa, am mancat o inghetata, Matei a mai tras un somn. Am ajuns acasa unde am incercat din nou cu piureul. L-a papat pe tot cu pofta cu care papa doar cerealele. Era piureu cu dovleac, dovlecel si telina. Vreo 200 ml! A baut si vreo 50 ml supa si san....

Eu am o bucata de dovleac cu coaja in frigider, intr-o cutie de plastic acoperita din care tot tai. Se pastreaza f bine, nu s-a inchis la culoare, nu s-a modificat deloc.

Corinuka,
felicitati pt cele 2 reprize de kk! A fost si Matei o data constipat, adica a iesit greu si tare. I-am dat para si dupa o ora a facut moale si bine. Noi n-am prea fost constipati, dar am avut pb cu scremut, incordat si iesit cu greu, nu stiu de ce, ca iesea moale. Chiar ieri saracutul, scotea niste sunete, ziceai ca schelalaie un catelus (comparatie facuta de sot) Credeam ca s-a constipat grav, si cand colo a iesit pastos (scuze de detalii).

Trimit si va mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Norma, offf, si pe mine ma exaspereaza parerile impartite ale pediatrilor. Pe vremea cand Matei papa la maxim o ora jumate, doar san, o pediatra si ruda cu sotul, zicea sa-l las sa planga de foame si sa-i dau la 3 h, ca se face Matei cat casa si ii distrug stomacul (el avea 9 kg la 4 luni). Noroc cu pediatra noastra care m-a asigurat ca alaptatul la san se face LA CERERE si de 20 de ori pe zi ca nu exista riscul de a fi in exces. Plus ca lm se digera foarte repede, deci poate sa fie lapte peste lapte in stomac. Mi-a zis ca Matei va stagna la un moment dat cu greutatea si a avut dreptate. De la 4 la 6 luni brotacul a luat doar un kg, cand media nostra pe luna era de 1.3 kg.

Oricum, eu cred ca tot intuitia mamei e cea care decide intr-un final.

Fetelor, voiam sa va intreb, cele care scaldati bebelusii in cada mare cu voi, cum procedati? Ii puneti vestuta, colacel? Ma tenteawza sa-l iau pe Mateicu mine in cada pt ca ii place f mult la baie. Pb e ca el nu sta bine in fundulet deci ar trebui sa-l tin mereu sustinut si sa fiu f atenta.

Anaomaria, felicitati pt dintisor!

Anca, inteleg cum e cu bucuria achizitiilor, asa eram cand i-am luat carut usor, cu care ma descurc si singura. Eu pe Matei nu-l mai pot cara in marsupiu. El cand sta cu capul sub barbia mea, picioarele ii vin undeva la mijlocul coaselor mele si el e si lat rau ca, constitutie. Greu, ncii nu mai zic. Mi-e imposibil, desi mi-ar fi placut saam si eu mainile libere. Si am observat ca ii era greu sa adoarma in marsupiu pt ca nu-si putea sprijini caputul de pieptul meu.

Kytanutz, iarasi ramaneti fara pingu mare, offf, imi pare rau, dar gandeste-te ca-i vorba doar de o vara, si deja ai rezistat tu un an intreg intr-o perioada mult mai grea, sfarsitul sarcinii si primele luni cu Luca. Deci acum o sa fie mult mai bine. Incearca sa vezi partea plina a paharului desi e greu. Sper sa va acomodati perfect in noua locuinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hai ca uitam sa va zic de ce am absentat de pe forum. Vineri am fost la bucuresti cu brotac cu tot si a fost suuuper. Va atasez si o poza la mesaj. L-am dus prima ora la mall pe Matei si i-a placut! Desi a dormit doar 30 de minute, 15 min cu 15 min... pana am ajuns la 8 seara acasa, a fost linistit si captivat de ce era in jur, radea cu noi. O singura data a tipat si atunci a adormit repejor in brate la sot. Faza e ca daca il puneam in carut se trezea si radea. In ultima vreme, Matei mai mult rade la oboseala decat sa planga. Adica se vede ca-i un ras agitat, dar macar nu mai plange.

Ah, Olivia, tot ma tineam sa-ti zic ca si Matei e obsedat sa roada lingurita cand papa. In husa aceea de la ikea nici nu-l mai imbrac pt ca isi tot ducea barbia in piept sa o muste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

legat de inceperea diversificarii sunt de acord cu doua chestii...1.poate e bine sa fie testat de la inceput daca copilul are vreo carenta (anemie de exemplu).Daca da se poate schimba schema de diversificarea in consecinta.
2.Si medicul nostru ne-a recomandat sa incepem si la David care era alaptat exclusiv la 5,5 luni pentru a o lua usurel. Teoretic la 6 luni trebuia deja sa manance bine.Tocmai pentru ca ramanea in 'pana' de fier, calciu si alte chestii de care si-a facut provizii din burtica.
Acum...David nu a mancat aproape deloc mult timp.Adica lapte matern 90% din mese pana la 1 an.Si tot nu a avut nici o carenta (ii faceam analize destul de des)

La Sophia m-a banuit pediatra ca i-am mai 'scapat' Vigantol mai mult (la cum arata fontanela ei).Nu e deloc asa, ba din contra, cred ca nu a luat Vigantol de 5 ori in viata ei de 7 luni jumatate.Explicatia o banui in laptele praf care i-a dat tot ce i-a trebuit pana acum.


La multe lunite Maya!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, imi pare rau ca iar sunteti impreuna, dar tot separat..lasa ca o sa vina vremuri bune si pentru voi!Tu nu te poti duce cu el?

Stela, eu pe David il tineam intr-un suport de ala de cada , gen asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata si de la noi.

Multumim de urari.

Alive, nu ma supar, stai linistita. Eu doar spuneam de colega mea.

Hihi, Stellutz, ce bea Mateiutz acolo de la Starbucks?

Si Maya uneori face scandal sa-i dau lingurita sa roada la ea si nici ca pot sa o mai iau. Noroc ca am 2. O las sa o roada si o iau oe cealalta cu care o hranesc
Pelerina de la Ikea i-o pun doar cand mananca ea singura, ca atunci e dezastru. Cand ii dau piureuri ii pun doar o bavetica.
Offf, iar e urat afara! :(

Mergi la inceput