Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Ce fain, baby swim. Unde mergeti, Norma?
La noi e invers : Iris doarme mult ziua, mai ales acum, ca o scot in parc, doarme si care 3 ore legate. Noaptea are bazdaci in fund, pana pe la 3 se frichine de ma innebuneste. Nu mai stiu cand am avut o noapte buna, in care sa se trezeasca doar ca sa manance. Nuuu, ea face scandal, se miorlaie, se frichine, de ma scoate din sarite. Sunt varza de obosita, dar mergem inainte asa...
Azi mi-a dat ceva de banuit. I-am gatit piure de legume cu piept de pui si l-am facut mai zemos. L-a refuzat. Dupa ce i l-am amestecat cu branza si era plin de cocoloase, l-a mancat... O sa incerc sa-i dau piureuri mai grunjoase, poate asta ii place ei.

Eu nu i-am pus inca ulei/unt/sare. Mi-a zis pedi ca pot sa-i prepar un sirop de zahar in casa (apa+zahar) si sa-i indulcesc piureurile cu el. Inca n-am recurs la trucul asta, deocamdata vad ca are o favorita in branza calcica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumim de capitol, Oana!

Eu stiu si copii de 2 ani care inca se mai trezesc noaptea pt lapte. Si mame care au renuntat la san tot in ideea asta si copiii tot se trezesc si beau lp. Mie nici prin cap nu-mi trece ca ar trebui sa-si scoata masa de lapte. De fapt mesele. Si le va scoate cand vrea ea. chiar am o colega la serviciu cu un copil de 2.5 ani si-mi spunea intr-o zi ca o capiase cu o seara inainte, ca s-a tot trezit si a baut 3 biberoane de lapte. Mie mi se pare normal sa se trezeasca.

Azi nu prea mai aveam nimic de mancare prin casa asa ca am apelat la borcanele.
Dimineata a mancat para+pruna 100 ml amestecat cu branzica. Maaaare hit! La pranz 60 ml piure spanac+cartof amestecat cu 1/4 galbenus. I-a placut si asta, dar la sfarsit era mai preocupata sa bage bavetica in gura decat lingurita.
Imprudenta (asumata) a fost ca sunt 3 chestii noi intr-o zi: pruna, cartof si spanac. Asta e, am fost constienta de cand i le-am dat. In caz de vreo alergie e 1 din astea 3. Sper sa nu fie nici una.

Bob, eu nu i-as da zahar.
Citisem si eu la alte mamici ca la unii bebei trebuie sa descopere consistenta ideala. Unii vor mai apos, altii mai grunjos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am uitat.
Azi facem cinste! Implineste mandruta 7 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

LA MULTI ANI MAYA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna ziua mamici,
bun gasit in capitol nou cu bobocei papaciosi...
anca am scos ultima masea de jos...habar n-am daca-i cea de minte
mirabela sper ca te simti mai bine...ai si tu dreptate referitor la ca/fe...
oli pieptul de pui merge si fiert si facut la aburi...eu le fierb ca-i dau si supa zilnic..
stella am scos-o cu anestezie, de-aia am asteptat atat, pana n-am mai putut...eu san nu mai am, nu i-am mai dat decat lp...asta e...galbenus, daca i-ai dat gradual, poti sa-i dai si 2/saptamana, cate unul la masa, fara sa-i dai si carne in aceeasi zi...eu zic ca-i ok si piept de gaina, doar ca trebuie fiert mai mult...
norma imi pare rau ca andrei a avut asa o noapte grea dupa vaccin... sper ca si-a revenit...ai dreptate cu informatiile contradictorii primite de la doctori, m-am lovit si eu de ele...ce frumos ca mergeti la baby swim! cred ca tare-i place...eu nu puneam ulei de masline in supa la sfarsit doar in piure...il ajuta la kk?
kytana ce bine c-ati gasit sa va mutati...din pacate vad ca veti sta iar fara pingu mare...pacat, n-as vrea sa fiu in locul tau..pupam pe luca si-l felicitam pentru progrese
andreea va tot chinuiti cu cacuta? nu merge cu portocala, morcov, para, pruna (suc)?...david facea zilnic, mai tare, mai moale...ieri n-a facut, spre seara a devenit plangacios, il durea burtica, dadea din picioruse...orice i-am dat n-a facut...pana la urma am gasit o farmacie deschisa si i-am facut o clismuta...a facut putin, tot tare si s-a mai linistit...azi si-a dat drumul, a avut 2 cacute moi, mari si frumoase
maya la multe lunite inainte!!! sotului meu ii mai povestesc de bebeii vostri, de progrese sau nazbatii...i-am aratat poza cu maya cand lingea dovleac de pe masa...acuma cand ii spun ceva despre maya zic "fetita care linge masa, doar ti-am aratat-o"...m-antrebat ca asa ii va ramane numele? probabil pana va face altceva memorabil
si david papa noaptea la 1,2 sau 3 si 6,7 sau 8 dimineata..si mie mi s-a zis sa-i dau ceai, n-am incercat inca...
pupici, un we fain s-aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Nu il ajuta la kk uleiul de masline, e recomandat in supa pt ca are nevoie de grasimi vegetale la varsta asta pt dezvoltarea creierasului. Daca nu am dreptate (asa am citit) combateti-ma ca nu vreau sa fac greseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

stiu pentru ce-i recomandat...intrebam daca ajuta si la kk, pentru c-am mai primit pontul asta, dar pe noi nu prea ne ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu nu stiu daca ajuta la kk, nu am avut probleme cu kk niciodata cu Andrei si nu prea stiu remedii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumim de urari fetele!

Acum am venit de afara, tura 2.
Auzisem si eu de uleiul de masline ca ajuta la kk. Pe noi nu ne ajuta.
Eu ii pun in piure inainte sa i-l servesc. Uneori, cand imi aduc aminte. 1 lgta (pusa din ochi).

Offf, Kytana, iar ramaneti singurei? Imi pare rau. Sper sa fie ok unde va mutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Am revenit , dupa o plimbare luuuuunga de ma dor toate cele! Se vede ca am hibernat cam mult; e musai sa fac mai multa miscare

La multe lunite, Maya!

Asa...va zisesem de noua mea achizitie - un carrier de toata frumusetea pe care l-am luat de pe ebay (am furat ideea de la o piersicuta care era f multumita de el) . Nu sunt adepta acestui mijloc de transport al copilului, dar m-am lovit de situatii in care chiar nu puteam sa ma descurc cu carutul si drept urmare...l-am comandat si eu . Am fost asa entuziasmata ieri cand m-am dus la posta de parca eram un copil cu o jucarie noua . E chiar ok, bebele sta bine si greutatea se distribuie pe tot corpul.

Ma retrag acum. Sper sa doarma picii mei bustean in noaptea asta .

O noapte linistita la toata lumea!!!



Mergi la inceput