Recomandare sampon

Recomandare sampon | Autor: servetel

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de aproape 7 ani are parul exact ca al meu, adica: gras, putin, subtire si ii mai si cade, in special primavara. Anul trecut am tuns-o scurt si nu i-a mai cazut asa de tare dar acum nu mai vrea fiindca toate fetele din clasa au parul mai lung, de cam 2 saptamani a inceput sa ii cada destul de mult.
De spalat il spal cu Dalin dar nu imi place, ii straluceste parul doar in seara in care o spal pe cap, a doua zi nici nu zici ca a facut baie.
Vreu sa ii schimb samponul dar nu stiu de care sa ii iau, i l-am schimbat odata cu jonson dar ii cadea mai rau. Am incercat si unu de la plafar, nu mai stiu cum se numea, dar ii usca parul rau.
Va rog sa imi recomandati un sampon care ati vazut ca are rezultate la copii vostri, nu stiu, ceva cu vitamine, hidratant.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baietii mei folosesc Head&Sholders ca si noi adultii si le e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Tinand cont ca este un copil de doar 7 ani, ar trebui sa consulti un pediatru si un endocrinolog.
Are nevoie de niste analize pt a se vedea cauzele ingrasarii si caderii parului. Eu, in locul tau m-as speria f tare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

La un moment dat fiica-mii ii cadea parul parca ceva mai mult decat normal...adica dupa ce o pieptanam gaseam fire de par pe mine, sau pe spatele hainelor ei...nu ramaneau doar cateva fire in perie.
Era si perioada cand foloseam o prostie de sampon, cedand insistentelor ei de a lua sampon cu nu stiu ce printese pe ambalaj. Pediatrul ne-a recomandat sa folosim un sampon cat mai natural special pt copii.
Am luat de la Plafar Earth Friendly Baby...apoi Earth Friendly Kids...vreau sa spun ca imediat ce am inceput sa o spal cu el parul nu i-a mai cazut. Inca il folosim...cred ca de vreo 2 ani deja.
Si are parul luuuung, pana la fund

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Si noi am trecut prin asta. Acuma folosim sampon de la BIODERMA. Eu sunt multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

BIODERMA si noi, acum, insa dintr-acela, din cap pana-n talpi. L-am luat in urma unei eruptii ciudate pe piele, dar numai pe partea stanga a corpului, ceva ca firele de nisip. Am incriminat samponul ieftin cumparat din Catena, ceva marca italiana, 10 lei a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Noi folosim produse ptr copii Nivea. Sampon si spumant etc. Acum si Alex are parul mai lung si folosim si balsam la baie, dar de-asta de adulti. Dar caut ceva bun: Garnier , avem acum. N-am avut probleme cu caderea parului. Acum iau si spumant de baie de la Avon, la 500ml.
Chiar, exista balsam de par ptr copii?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

Noi folosim Topfer (pentru bebelusi, ca asta avem:D) insa cred ca va fi bun si mai incolo pentru ca e (cel putin teoretic) fara chimicale.
Insa, ca sfat primit de la dermatolog pe vremea cand mie insami imi cadea parul, trebuie stimulat scalpul prin masaj (in timpul spalatului sau dupa) si pieptanat foarte apasat. Stiu, si mie mi s-a paraut atunci un sfat dat pe dos, ca daca ma pieptanam des, mai des cadea parul, insa dupa cateva zile de masaj+perie am observat ca nu mai cadea asa de mult.
Poate fi si o problema hormonala sau mai degraba lipsa de magneziu din organism, pe fondul asteniei de primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Noi folosim de la DM si suntem multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

I-am cumparat pana la urma samponul de la Bioderma, sper sa fie bun.
Multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

eu la fetita i-am luat de la nivea si sunt foarte multumita

Mergi la inceput