Clubul "babelor" FIV-oase 78

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sandy, vrei sa stii a crazy thought??
tu, dear, faci double-FET si poate se "prinde" cel fresh..deci, nu rata o repriza de lovey-dovey, da?

Velvet, m-am tot gandit daca sa-ti scriu sau nu, avand in vedere ca, toata lumea ti-a spus deja, mai mult sau mai putin, acelasi lucru.

So, daca te-ai decis sa iei o pauza de forum, personal, te felicit!
Si pt. ca mereu am incercat sa te ajut, in masura posibilitatilor si a cunostintelor mele limitate, desigur, iti spun si parerea mea:
PK are la Kaali un protocol strict, pe care, asa cum ti-a spus (in nenumarate randuri) si stii si tu foarte bine intre timp, nu-l poate si nu-l va incalca, anume: nu poate face fiv, pacientilor "perfect sanatosi" (trompe permeabile, ovulatie, hormonale si spermograma buna, varsta optima, etc. etc.) si raspunsul, in aceste conditii(!), va ramane mereu acelasi, indiferent de cate mail-uri ii vei trimite.
Situatia financiara, nu este un argument medical, deci, cu toate ca este un impediment real, n-o va putea lua in seama. Legea in HU, impune cetatenilor maghiari care sufera de infertilitate (si nu au trompe obstruate sau spermograma proasta etc, care, desigur, impun direct FIV), 5(!) IA inainte de FIV (ce-i drept, cele 5 IA si apoi inca 5 FIV, sunt decontate integral(!) de statul maghiar, dar, asta e alta poveste deja).
Gaby, iti poate confirma ca, la fel e si in Franta. Si ea a facut un nr. de IA, inainte sa poata trece la FIV si nu a fost alegerea ei, pur si simplu asa e protocolul.
Iti spun asta, ca sa intelegi ca, motivul pt care "nu te primeste" PK este unul obiectiv, fara nicio legatura cu persoana ta, dar legat strict de cazul tau, medical vorbind. Acum, sa-ti doresti trompe obturate, doar sa faci FIV, n-am mai auzit..

Pot sa-ti spun, ce-as face eu, in schimb:
step 1: iti faci un card de credit, asa cum ti-a spus si Alex! Card de CREDIT, nu de debit, da? Descoperirea de cont de care vorbeai, e pe cardul de debit (cardul de salariu!) si utilizarea ei e mult mai scumpa (comisionul e incomparabil mai mare) decat la cardul de credit. Mai mult, la cardul de credit, ai si o perioada de gratie de pana la 60 zile (spre exemplu, o suma folosita in luna asta (aprilie), nu va fi purtatoare de comision, decat incepand cu 1 iunie). Cu alte cuvinte, daca, la o clinica vei plati procedura FIV cu cardul de credit, vei putea acoperi suma folosita, cu banii stransi deja (pe care-i depui apoi in contul de card) + inca 2 rate din 2 salarii (in ex. anterior, rate din salariul de aprilie si mai), iar in continuare, acoperi debitul in rate, lunar, platind comision doar pe suma ramasa (la BRD de exemplu, la Raiffeisen se plateste comision pe intreaga suma folosita, motiv pt. care, nu mi-as face card de credit acolo..)

step 2: depune-ti dosarul ala la o clinica cuprinsa in subprogram, ca nu ai nimic de pierdut, dar, ca varianta de back-up! (s-ar putea f. bine sa nu ti-l aprobe si sa considere ca, trebuie sa faci intai un nr. de IA-uri, cine stie?)

step 3: nu trebuie sa faci fixatii pt o clinica, o tara sau un medic! nu merge intr-un loc, sau nu-ti place etc., atunci: MOVE ON!
Uite, Sibiul (Polisano), e cel mai aproape (geografic) de tine, dintre clinicile cu rezultate excelente! Au laborator performant (poate cel mai bun din tara!), rezultate excelente (chiar si acolo unde de multe ori, au ratat pana si austriecii sau ungurii), experienta de ani buni si nu in ultimul rand, nu sunt intr-o capitala de tara/oras cu milioane de locuitori (ca Bucuresti, Budapesta, Istanbul) ->> costul cu cazarea si mancarea e mult mai mic(!) si ai spus ca si asta conteaza! de drum, nu-ti mai spun, ca ai spus deja ca, sunt cel mai aproape de tine..si, as mai putea continua, dar, you've got the idea, deci, de ce nu incerci la ei? (nu in cadrul subprogramului, asta fiind, cum am mai spus, planul B)

Acum, nu pot sa sper decat ca, te vei detasa o perioada de problemele astea si apoi, cu mintea limpede, vei lua cea mai buna decizie pt. tine! Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

nu scap "fresh-ul" in nici un caz la pachet cu masaj, sauna si vin rosu

Si Lara apropo de Velvet clinica pe care a ales-o ea din Buc au program de rate pt FIV in colaborare cu o banca si mai au si un program cu pret redus pt primul copil(juma pret), deci ai dreptate sunt solutii dar cred ca trebuie un pic de detasare vorba ta

hai va pup si un weekend de vis tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:


Sandy, daaaa, asta mi-a copt mie neuronul relaxat..wonna hear another crazy thought?? poate vii acasa cu tripleeeeti..o sa mor de ras ..anyway, all the best, fata draga, sa fie fix cum vrei tu!

p.s.: Promed, e clinica aleasa de Velvet, nu-i asa? habar n-am avut, dar, in cazul asta, e super, sunt alternative..

hai, va pup si un WE excelent, tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Da Lara si fetelor e relaxanta tare si funny treaba asta cu FET-ul pana astept sa inceapa kievenii procedura cu surogata

Lara acu ref la 3 ma las in voia valurilor, ca nici nu stiu cati or face ochi la dezghet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Da, confirm, 4 IA inainte de Fiv, iar inainte de IA, minim 4 stimulari cu CSD.

Sandy, chiar azi ma gandeam la asta...ce te faci daca o sa ai doi bebei la distanta de 2-3 luni... ce poate?
haha!!


(pfff, nu imi merg emoticoanele azi ... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:


say what??

woah, acu' m-am prins..deci, neuronul lui gaby (cherie, je t'embrasse) e imbatabil!
deci, sandy dearest, ramai pregnanta si te "rezolva" si kievenii..how about that??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

seara buna tuturor

sandy,deci am inteles corect...
ma gandeam ca imi joaca mie neuronul feste si inteleg aiurea.
dar....e tare interesant ce faci tu acolo si-ti doresc sa fie si cu final fericit.

va doresc we placut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Lara, bisou- bisou cherie
asa imi place cand mai vii pe aici


(a trebuit sa-mi schimb browser-ul ca sa mearga emoticoanele )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

morgen sau cum o vrea el sa salute, important e sa fie cu ochisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Salutare gashca maresi multi pupici pentru toate

fete mai bine mai tarziu decat niciodata
Sami, Lara, Gabby, Ari
Da ati inteles bine toate pana la urma, incepand de la excursiile mele in curand si cu morgen la pachet si pana la 2-3-4 copchii la interval de 2-3 luni.

Drept sa va zic chiar nu imi fac griji daca or fi mai multi pt ca la noi au loc si 2 si 3 si 4 copchii fara prbl.
Si daca asa o vrea DD sa fie mai multi la interval de 2-3 luni o sa le spunem ca i-am dorit pe toti asa de mult ca am luat si o closcuta de imprumut. si cu asta basta

De asta desi initial am fost dezamagita de amanarea de la kieveni, cand mi-am dat seama ca am timp sa fac FET-ul am zis ca totul se aseaza intr-un anume fel cu un scop

Asa cum v-am zis ca sa nu ma plictisesc in weekend am fost si azi la masurare si suntem pe drumul bun si sper ca DD ma ava ajuta pana la final cu toate. si asta va doresc si voua tuturor viitoare gravidute si gravidute deja


Va pup si va doresc un weekend fain de tot


Mergi la inceput