Dieta Rina

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Elly stiu de zahar mai ales ca eu am si endometrioza ar trebui sa elimin zaharul de tot din alimentatie.
Am si eu o intrebare... fructele uscate se pot manca in orice zi sau doar in ziua de vitamine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen

am inceput si eu
acuma dimineata mi-am pus la blender un mar mic, o kiwi mica, juma de portocala, juma de grefruit. peste care am turnat un pahar cu apa.
si cafeaua ca de obicei cu o jumate de lingurita de zahar.

un tipp ptr cafea, sa poate scadea zaharul treptat, ca dintr-o data parca bei fiere. eu cafeaua mi-o fac slabuta. si beau doar una pe zi.

ptr pranz vroiam sa-mi fac peste, ca nu am pui. dar vad ca merge si cu oua. asa ca langa salata pun doua oua la amiaza si unul la cina.

intrebare, supa e obligatorie la pranz? am niste legume congelate si pot face repede o supa ptr azi si maine.


bafta doamnelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

'neata dragelor!


PE LOCURI FITI GATA START!!!!


Sunt inca la cafea,azi am dormit mai mult deoarece a fost prima noapte fara febra.

1.Se poate bea intai cafeaua si apoi sa se manance fructele.

2.Fructele uscate se pot manca in fiecare dimineata pe post de mic dejun.
TIPP:Fructele uscate se pot lasa de cu seara intr-un pahar cu apa rece la rehidratat ,se servesc dimineata,iar apa in care au stat se poate bea pe post de suc,tot dimineata.

3.In carte se insista pe supa sa fie consumata imediat dupa ce am mancat de pranz si se spune ca poate fi facuta si dintr-un cub de supa in cazul in care nu avem supa gata facuta.

4.Supa se consuma NUMAI in ziua de proteine,la pranz.

5.La pranz este permisa si o felie de paine.


In alta ordine de idei ,Strumphitzo multam de intrebare,febra n-am mai facut insa sunt plina de bube mari si ma dor de numa' dar is multumita ca este prima noapte in care am putut dormii.

Sunny am incercat sa trimit mail ,balaria asta de laptop face figuri,ma mut la pc mare sa incerc de acolo.

Meniu proteine

Mic dejun
-o banana(daca o pot manca si p-asta)

Pranz

-salata verde,rucola+castraveti+ardei gras+rosii cherry+kubety(in loc de o felie de paine) +piept de pui fiert si maruntit
-o cana de supa(300ml)

Cina
-salata idem ca la pranz.

De cantarit ma cantaresc dupa ce mi-oi termina cafeaua ca acu' am o problema cu motricitatea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu intru numai ca sa va incurajez ca e faina dieta. Am tinut si eu Rina anul trecut, am slabit cat aveam nevoie (vreo 4 Kg in vreo 6 sapt parca), dar am ramas cu obiceiuri bune (mancat exclusiv fructe dimineata) si mi-am mentinut greutatea. Eu am mancat lucruri diferite la pranz si cina si nu am mancat painea din ziua de proteine.

Si mai vreau sa va spun ca legumele se pot consuma in orice zi si orice forma (ma rog, nu imbaiate in ulei...). Ca toata lumea s-a apucat cu entuziasm de salata in prima zi e OK, dar nimeni nu rezista 90 de zile cu salata...

Sunt tare sanatoase legumele crude, dar fiti realiste! Mancati tot felul de mancaruri de legume, ca sa va puteti tine de treaba pe termen lung!

Cred ca secretul succesului cu Rina este sa nu mananci intre mese si sa nu dai frau liber la ziua de carbohidrati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eu data trecuta cand am tinut dieta nu am consumat supa ... si nici acum nu pot consuma ... deoarece sunt la munca ..

Poate daca pica in weekend ...consum ...

Eu am slabit data trecuta de la 77 la 65 .. si acum as vrea in prima faza sa ajung la 65 ... si apoi 60..
Sper sa reusesc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

saru'mana Andra.
am fiert oricum putina supa si o pun in container s-o iau cu mine la servici. legumele din supa le iau de asemenea. la servici am salata si pot sa combin cu ce vreau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Si eu pe baricade de dimineata. La cafea nu am renuntat, mai ales ca era facuta cand m-am trezit. De maine o indulcesc cu miere, cel putin asa mi-am propus.
Eu de la Rina asta am mari asteptari ... in primul rand sa ma disciplinez un pic, sa nu rontai toata seara cate ceva, sa nu amestec alimente care se digera diferit la aceeasi masa, sa mananc dimineata (mai bine fructe, decat nimic). Mai ales ca fructe pot manca in pauza la scoala.
Azi voi sari peste supa, am uitat de ea si nu am din ce face repede. Dar sper sa nu fie bai, ca nu ma prea vad sorbind supa goala.
Nu am facut multe cumparaturi ca e un frig de ingheata nasurile si eram cu copilul dupa mine. Asa ca azi intru in trend cu salata si friptura rece.
Maine am in plan un spanac cu orez.
Cel mai tare ma sperie ziua aia de apa, sper sa pot sari peste ea, nu ma vad tinandu-ma pe picioare doar cu apa.
Ma duc sa mai citesc cate ceva si apoi mananc pranzul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Nu inecpeti avand pretentii foarte mari de la voi ,luati-o incet dar sigur.
Nu beti supa ,nu-i nici o nenorocire.

Serialbastre gandesti prea departe ,pana la ziua de apa mai e si daca ajunsa acolo nu poti rezista poti transforma ziua respectiva in ziua de lichide asa cum zicea cineva mai devreme.

Eu iau startul de la 70,8 kg,urmatoarea cantarire lunea viitoare.

Carolinah multumim de incurajari.
Eu cand zic salata ma refer la amestec,caci in salata mea intra si morcovi rasi,telina,gulii,etc,ce-mi pica in mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Si eu m-am gandit la ziua de apa si nici eu nu cred ca pot sa o tin... oricum mai este mult pana atunci... eu ma gandeam ca pot face o supa din legume si sa beau doar zeama o fi ok? oricum mai vedem.
pupici
carolinah multumim de incurajare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Miky .. nu ai supa .. nu bei ... nici eu nu am ....
Am mancat slatata cu oo ... a fost cea mai buna salata ... mi-era o foame de lup

Serialbastre & Miky - pana la ziua de apa mai este mult ...
Dupa ce veti slabi in prima luna 4 kg .. veti tine de bucurie ziua de apa .. eu de obicei o tin sambata .. nu pot in cursul sapt. ....
si sambata respectiva nu ies din casa... incerc sa dorm si sa uit de mancare

Deci pana ajungem la ziua de apa .. sa va vad joi la ziua de vitamine ...
Eu de obicei mananc doar fructe in ziua respectiva :
- imi fac compot de mere cu scortisoara si miere (sau compot piersici din comert, dar are zahar si incerc sa ma feresc)
- imi coc la cuptor: mere cu gutui.. zeama de portocala, lamaie , scortisoara si miere si nuci , migdale, alune de padure, smochine, curmale ...

Abia astept sa ajung acasa sa mai mananc 2 oua ...


Mergi la inceput