Autodiversificare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am inteles.
Vedeti pe unde am citit de autodiversificare nu zicea nimic de chestia asta... peste tot se incepea tot cu morcovul si patrunjelul (sau cu fructe).
Asta mi s-ar potrivi manusa...ca si asa ma gandeam cu groaza la fiert morcovelul ...pasat, 5 zile cu alte 5 si tot asa...
dar...oare o fi bine pt un stomacel asa mic sa-i dau direct mancare? exp pilaf sau ce mancam noi?
noi oricum mancam fara sare iar baiatul in general are mancarea lui...o singura masa e la comun pe zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

ideea e sa I pui la dispozitie gusturi si texture diferite sa poata sa le experimenteze nu anmestecaturi de chestii pasate date cu amageli si mai stiu eu ce
tre sa elimini idea de cantitatea de mancare pe care a mancat o daca manca doua pastai ,doua felii de rosie, trei firimituri de carne aia era mancarea de pranz plus laptele care era constant si la cerere oricand si la orice ora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

cum tu inca o alaptezi la san nu vad care e graba ,poti sa ii dai sa guste incetuc si alceva dar asa de pofta pt ca de moment la 5 luni laptele tau e suficient (sau cel putin asa sustin doctorii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

eu nu am tinut copilul in brate. a stat cu noi la masa, in scaunul lui exact ca si noi. si mananca ce mancam si noi - in afara de carne pe care nu o maccepta decat tocata. probabil ar fi luat si al meu pizza daca aveam dar nu mi se pare ok la 5-6 luni.
daca iti ia mancarea din mana este altceva nu autodiversificare. self feeding. adica auto hranire. ;)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

De auto hranire nu prea vad cum pt ca nu duce mancare la gura... o da jos din farfurie, se joaca cu ea...dar nu o duce la gura. Nici jucariile nu le duce ...inca nu imi fac iluzi ca eu nu am vazut copil care sa nu roada el ceva cat de mic mai ales in perioada eruptiei dentare.
Eu cam la asta visam dar cred ca visez degeaba.
Sapt viitoare face 6 luni si ceva trebuie sa-i dau sa manance fetei... chiar nu stiu cum sa fac sa fie mai bine...
In orice caz nu ii mai bag supa in biberon ca la baiat! mare prostie asta! Mult timp a mancat mancare fara sa o mestece... eu o blenduiam iar el o inghitea... si acum daca ii e gandul la vreo jucarie sau altceva face la fel... si bineinteles ca se ineaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ela, nu te stresa. este foarte important sa fii relaxata. stiu ca poate ti-e greu, dar macar incearca. Am multe prietene care au inceput diversificarea la 7-8-9 luni pentru ca nu au acceptat copilasii nimic.
incearca cu bucati si incearca si pasat. eu nu sunt extremista, am dat si inca mai dau cateodata fructe blenduite, piure de cartofi, supa crema de legume, etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

ela nici eu nu sunt adepta mancarii pasate pt prea mult timp.ii dai la inceput pt ca na nu are dintisorii dar de la 8-9 luni cand deja are sau ar trebui sa aiba ceva dintisotii poti renunta la brender ca si stomacutul lor trebuie sa lucreze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Acum alta..vrea sa manance numai ea singura..n-as avea nici o problema cu asta daca n-ar fi si feluri de mancare pe care nu le poti lasa sa le ia cu manuta si daca n-ar iesi o mare porcaiala..n-am ce face decat sa astept sa ii treaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

imi aduc aminte de etapa asta si la baiatul meu
acum daca stau bine sa ma gandesc imi pare rau ca nu l-am lasat... poate nu ajungeam la 3 ani sa-i dau eu cu lingurita.
In cam tot ce l-am lasat pe el sa faca cand a vrut a mers super bine. Uite cu imbracatul... de pe la 2 ani jumate a vrut singur... eu nu aveam nici un interes sa iasa afara ca era frig asa ca i-am spus...daca vrei afara nu ai de cat sa te imbraci! ei bine chiar s-a imbracat. Apoi nu ne-a mai lasat pe noi sa-l imbracam... desi uneori se imbraca cu fatza in spate ... il las asa. Stiu ca lumea se uita ciudat la mine dar cui ii pasa!
App Rasarit, tu cum ai trecut la fetele tale de la dat cu lingurita la mancat singura?
La mine nu vrea neam. Culmea e ca la maica-mea cand se duce mananca singur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mii de scuze! Ma gandeam la Lavi si la fetele ei :))))))
sunt aeriana azi!


Mergi la inceput