Autodiversificare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

autodiversificare de taiat venele
de Craciunul trecut las ceaunul rece, jos, cu untura si jumari,untura inchegata.
ma duc la mama,parca sa ii pun o perfuzie, in aceeasi curte stam. ma intorc si barbatii familiei mancau,eu sa lesin:langa ceaun tatal si fiul cu jumara-n mana si ceapa in cealalta.
acum vreo 3 luni pregatesc cina.ma duc in sufragerie,cand ma intorc,domnul era cu o farfurie in manuta si punea de pe masa,tacticos:os cu cicoputze,salata de varza acra,painica si ceapa,nelipsita.
traducere;costa de porc,ciuperci pleurotus, pasinuea lui taica-su si,se pare, a lui.
eu zic pas.
ieri:mami,mi-e foame!
eu;dragul mamei ce vrei:somon cu mar, ficatel in sos,ciulama de prepelita, fudulii de curcan?
el:cum, niciun os, nicio ciocoputza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

La mine experienta cu baiatul a fost destul de ciudata... tot ce nu i-am dat pana la 2 ani nu mananca nici acum... nu mananca porc, vinete, cartofi prajiti... ciocolata nu i-am dat tot pana la 2 ani dar mananca.
Insa cu lingurita ii dau si acum desi stie sa manance cu mana sau cu lingurita nu vrea...am si sarit peste o masa o data...tot nu a mancat pana nu i-am dat eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Cel mare la 7 luni manca jumatati de fructe singur, cu tot cu coaja.
Celui mic i-am dat mar intreg sau para intreaga si lingea la ele de cand avea 5 luni. la 5 luni jumate i-am pus in fata brocoli, banana si orez si l-am lasat sa leaga si sa manance ce vrea el. autodiversificare e atunci cand il lasi sa aleaga singur din mai multe chestii, nu sa-i dai tu 1 si aia e.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Cel mare la 7 luni manca jumatati de fructe singur, cu tot cu coaja.
Celui mic i-am dat mar intreg sau para intreaga si lingea la ele de cand avea 5 luni. la 5 luni jumate i-am pus in fata brocoli, banana si orez si l-am lasat sa leaga si sa manance ce vrea el. autodiversificare e atunci cand il lasi sa aleaga singur din mai multe chestii, nu sa-i dai tu 1 si aia e.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012

Si asta e adevarat nu m-am gandit cei drept. Ma gandeam doar la faptul ca se va servi singura. Fiecare cu cel doare...
Multumim pt sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Cu multa placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

trebuie tinut cont ca fiecare copil e unic asa ca si dezvoltatrea lui e diferita.Poate sa nu vrea inca diversificare sa nu fie ea inca pregatita.Nu ne-ai spus daca ii dai inca piept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Da inca e la san. Ieri nu i-am mai dat nimic... poate e intradevar prea devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

noi la inceput foloseam brender pt pasat si isi facea greata .instinctul nostru a fost sa spunem ca nu ii place dar cand am pasat cu furculita a mancat orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

mi se pare cam ciudatel sa pui in fata pruncului ceva, sa se autodiversifice ca asta e ultramodern. autodiversificarea se face cu copilul in brate. fimea mica s-a autodiversificat la 4 luni jumate cu o felie de pizza pe care mi-a luat-o(as zice smuls-o) din mana si a supt toata ziua la ea. apoi la vreo luna a vrut pilaf. dar eram mereu cu ea in brate la masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Si eu intelesesem autodiversificarea atunci cand copilul mananca din ce vede in casa, la ceilalti (bineinteles ca si ceilalti trebuie sa manance cat de cat acceptabil).

Mergi la inceput