CONFUZIE

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu suntem toti la fel e aiurea sa tragi o linie " asa trebuie sa fie toti" si mai mult ce zici de asta?

"nu e total lipsit de interes fata de familie, doar ca il vad mai distras, ,distant, poate nefericit(sunt convinsa ca nici lui nu-i place cum este atmosfera),imi tot reproseaza mie ca sunt prea geloasa,posesiva, absurda zice el."

Il toaca constant o sa-l piarda de tot. Deja i se acreste vad dupa cum scrie ea despre el. Va pleca de tot. Daca nu a afcut-o pana acum este din cauza copiilor si asta reiese din cele scrise insa coarda se va intinde se va intinde pana va pocni si din acea clipa o sa plece fara sa mai intoarca inapoi capul. O sa-si vada de viata lui fara sa fie nevoit sa inghita la nesfarsit crize de gelozie, reprosuri si acreli. Ceea ce este de asteptat. O sa plece. E doar o chestiune de timp.
Ei nu-i va ramane decat sa faca ce va dori si cum va dori fara el desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai ma Marius,chiar asa?
Pai el a inselat,nu ea,din ce am inteles eu.Si atunci..ma gandesc la userul ala Un cabotin....logic ar fi ca cel care a gresit sa faca tot posibilul sa asigure partenerul ca nu se va mai intampla.Nu e logic?Increderea s-a dus,poate undfe a mers mia merge si suta....in loc sa-i adoarma banuielile,sa i le inlature el continua acelasi joc.
Asa ca...de data asta o sa te contrazic.Nu ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Fetelor, daca sotul are alte probleme decat o "banala" amanta, adica probleme de sanatate, cu legea, la servici sau orice altceva, nu este normal ca sotia sa inceapa cu...adulterul, probabil in ideea ca oricum a mai comis-o.
Asta vrea sa spuna Marius.
Din moment ce s-a trecut peste adulterul dovedit, ei bine, ala trebuie sa dispara. Faptul ca e primul lucru la care sotia se gandeste atunci cand vede ca relatia lor se duce de rapa, spune foarte multe si Marius le-a explicat deja.
Sa ma scuzati va rog, insa sotul se prea poate sa se fi saturat de sotia lui, cu tot trecutul lor si cu copii cu tot, din orice motiv posibil, iar atitudinea sotiei care tot la amante se gandeste (desi e foarte posibil sa fie adevarat, fireste) nu ajuta deloc.
Imi pare rau, insa privit din afara, eu asa vad lucrurile. Se poate sa ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

S-au scris atatea aici...de nici nu stiu daca mai are sens postul meu. Femeia are nevoie de niste sfaturi nu sa fie facuta bolnava, psihopata.
Si de mine au spus altii ca sunt nebuna sa ma duc sa ma tratez. Si am fost. Numai ca la psiholog am descoperit ca sunt perfect normala, ca aceia care m-au facut nebuna erau de fapt cei frustrati si bolnavi. Si eu am incercat sa imi duc sotul la psiholog si a refuzat. Mai apoi a acceptat, dar in final nu i-a placut faptul ca i se scormonea in trecutul nu prea normal si bine tinut ascuns, ca toata familia ii era disecata. A preferat sa ma acuze pe mine ca am probleme. Eu am mers la psiholog in continuare, mi-am lamurit mie insami problemele de acum si din totdeauna iar probleme de comunicare sunt inca intre noi legate de aceleasi lucruri te tin de el si de cei ai lui. Ba chiar am mers si la mediator. Fiecare a avut rostul lui si ne-au ajutat in oarecare masura.
Andra, ca persoana trecuta prin tot acest zbucium, ca nebuna ce ma dadeam cu capul de pereti noaptea in timp ce copii dormeau si ma tavaleam pe jos de durere (nu fizica, ca aia trece cu pastile), in timp ce cel ce trebuia sa imi fie alaturi avea viata lui bine ascunsa, iti spun ca nu iese fum fara foc. Probabil ca va trebui sa ii spui clar temerile tale, sa ii spui ca prin felul acesta noncomunicativ nu iti ofera nici o garantie ca relatia este in regula si sa vezi ce atitudine ia. Da, poti sa il urmaresti, sunt multe metode. Tot ceea ce vei afla va fi si mai dureros poate. Fara nici un beneficiu pentru familia voastra. Iti voi scrie un PM ptr mai multe detalii, dar experienta mea mi-a dat de inteles ca viata mea e prea pretioasa ca sa mai pierd timpul sa vad ce fac altii. Nimeni nu imi da inapoi timpul pierdut. Iar dezamagirea a fost fara margini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Offf...mai,de ce scoateti voi femeia vinovata?

Saraca se gandeste,e normal,chestia asta doare cumplit.L-o fi iertat,dar daca el continua sa se poarte asa,normal ca ea e posesiva...in fond el are responsabilitatea familiei.Da` ma rog,barbatii in general isi mai tin partea unul altuiaa,mai ales in chestii de femei .Adica daca femeia are inca o trauma vis-a vis de ce s-a intamplat,dece tot ea e de vina?De ce sotul e satu?De ce s-a mai intors la ea dupa?Spera ca ea sa fie serena si blanda,ca o floricica si sa-i multumeasca in fiecare zi proniei ceresti ca s-0a intors adulterinul care nu face nimic decat sa fie plictisit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

rufus,
nu stiu fe ce aproape nimeni nu accepta ca da, omul se poate satura de partener, pot ramane prieteni, pot fi un tata extraordinar si o mama extrordinara, atmosfera poate fi civilizata in continuare,dar nu vor mai fi sot si sotie? un copil nu e un lant cu lacat pe care scrie:ramaneti pt totdeauna impreuna, ci are dreptul sa creasca intr-un mediu placut,armonios.
e clar ca si ea are dreptate sa nu mai aiba incredere, insa gelozia, suspiciunea permanenta nu fac decat sa ingroape definitiv relatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

poate o fi din cauza ca nu sunt in mijlocul problemei, dar din ce am citit pe aici nu i s-a spus sa se interneze la nebuni ci sa-si reaseze viata in jurul ei, nu al lui.
Viata este intr-adevar prea scurta ca sa stai sa iti tot faci ganduri.

Adevarul este ca ea nu l-a iertat (pentru aventura de acum 4 ani) ci doar a bagat totul sub pres si s-au prefacut ca e totul bine.

Eu zic ca odata ce omul sau oama a calcat pe langa, are mari sanse sa calce si a doua oara. Atunci cand decizi sa mergi mai departe mergi constient de chestia asta. E o alegere pe care o faci cu toata mintea si pe care ti-o asumi.
Altfel ajungi in situatia in care iti mananci zilele (si tie si lui) aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai sa luam un scenariu. Avem voie da? Si acceptam ca este posibil.
El e la serviciu este de garda. Normal ca vine cand termina garda. Vine obosit copt acasa. Ea cand il vede incepe....
Unde ai fost? Cu cine a fost? Stiu eu ca este o colega cu care te regulezi la serviciu. Hai recunoaste. Cum nu e asa? De ce nu vrei sa recunosti ca e asa? De ce te enervezi? Hai spune adevarul. Nu te cred ca nu-i asa stiu eu. Cum sa fiu absurda? Simt eu ca ai pe cineva, pe colega. Cum care colega? Una de acolo aflu eu care.
A doua zi sau a treia zi:
Unde ai fost? De ce ai stat la serviciu? Stiu ca iar te-ai intalnit cu colega aia si va regulati acolo. Hai recunoaste. Daca imi spui ca nu e asa te cred. Cum? Nu e asa? Nu te cred. Stiu eu....

A patra zi a cincea zi

De ce nu vrei sa-mi spui? Cum ce? Ca te culci cu colega la serviciu. De aia nu-mi spui ca stii ca este asa. ....


continuam?

Intrebare:

Cat timp ati rezista? 1 zi, o luna, 1 an, mai mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai nu exagerati...n-a "facut-o" nimeni psihopata...
Psihoza este un simptom, nu este un diagnostic. Stati linistiti, daca am fi atenti la psihozele noastre...am fi surprinsi.
Mada, gresesti. Daca au trecut peste capitolul adulter, atunci ala nu mai exista. Daca exista, inseamna ca ea n-a trecut, ci doar a acceptat continuarea relatiei. Asta ar fi poate primul pas: sa recunoasca o realitate.
Eu nu am pretentia ca partenera mea sa treaca peste un eventual adulter al meu, nici eu nu as trece. Dar daca o face, doar nu crezi ca as sta smirna in timp ce ea imi tine cont de orice amanunt, doar ca am mai fost in stare sa o insel in trecut.
Nu e logic.
Dar hai ca deviem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

care zi?????????
la prima si singura incercare de a-mi intra pe mail, vezuviu a fost un foc de paie pe langa mine.asta in conditiile in care ne stim parolele de la mail.
nu suport sa ma intrebe unde am fost,ce am facut,atata timp cat sunt sincera,corecta si ii spun.
recunosc cu mana pe cravata de pionier ca eu l-am intrebat de cateva ori,scurt,dar de atunci ii spun ca nu intereseaza pe mine unde se duce,deci nici pe el pe unde ma duc.eu il cred pe cuvant si el va proceda la fel.eu si anume fiind f independenta.asa m-au crescut ai mei de mica.
o sa il intreb daca e gelos,ca m-ati facut curioasa.

daca vrea sa ma insele o poate face cu mine de mana (gandul sa ii fie in alta aprte) si eu la fel.

Mergi la inceput