CONFUZIE

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

care zi?????????
la prima si singura incercare de a-mi intra pe mail, vezuviu a fost un foc de paie pe langa mine.asta in conditiile in care ne stim parolele de la mail.
nu suport sa ma intrebe unde am fost,ce am facut,atata timp cat sunt sincera,corecta si ii spun.
recunosc cu mana pe cravata de pionier ca eu l-am intrebat de cateva ori,scurt,dar de atunci ii spun ca nu intereseaza pe mine unde se duce,deci nici pe el pe unde ma duc.eu il cred pe cuvant si el va proceda la fel.eu si anume fiind f independenta.asa m-au crescut ai mei de mica.
o sa il intreb daca e gelos,ca m-ati facut curioasa.

daca vrea sa ma insele o poate face cu mine de mana (gandul sa ii fie in alta aprte) si eu la fel.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea



Ei, asta-i buna, adica voi, ca soti, nu va intrebati unde va duceti unul sau altul? Asta vrei sa spui tu ca e un ex pozitiv de "independenta" si de relatie buna? Adica autoarea sb ce sa inteleaga, ca ea e groaznica daca-si intreaba sotul unde-a fost sau cum? (Uite ca eu si sotul meu stim tot timpul unul de altul si asta nu pt ca ne controlam, ci pt ca ne cautam si nici nu ne stim parolele de la mail). Din afara, cind nu ti se-ntimpla, e usor sa ne dam cu parerea sa-si vada de treaba ei si sa-l lase-n pace, sa-si schimbe coafura(asta ma distreaza de fiecare data la sb din astea: garderoba, culoarea parului si ma mir ca n-a aparut si intrebarea: de ce nu plecati undeva voi 2 departe, intr-un week-end, sa aveti o cina cu luminari si petale de flori).

Ccc77, nu stiu ce sa te sfatuiesc decit sa nu crezi ca esti ciudata si defecta daca-ti pui intrebari si poate exagerezi cu controlatul, n-am fost in situatie, asa ca n-am de eunde sa stiu daca nu cumva e normal sa fii disperat si deci sa-ti pierzi controlul. Si de fapt mai am un sfat: ai grija ce spui la nervi si disperare : daca spui ca divortezi.... apoi nu divortezi...s-ar putea ca data viitoare sa te-nsele iar si nu numai inima ta sa aiba de suferit, ci si demnitatea, orgoliul. Daca vrei si vrei si iar vrei sa ramineti impreuna, cauta adevarul pe cit mai discret cu putinta si vezi apoi ce faci cu el, dar sa nu uiti ca, ce zici, aceea ar tb sa si faci..., asa ca iti doresc zbucium cit mai mic, intelepciune, tarie si sa iesi cu bine din necaz!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pui gresit problema, crezand ca daca iti urmaresti sotul, il vei aduce pe calea cea buna. E suficient sa ii spui clar in fata ca stii ca are pe altcineva si nebun e el, daca isi inchipuie ca te poate prosti. Il poti ameninta ca pui detectivii pe urmele lui, pt a aduna dovezi in caz de divort.
Dragoste cu sila nu se poate si nici nu reinvie, daca va fi fotografiat cu x in ipostaze indecente.
Pe mine nu m-ar interesa cu cine ma insala, ci CA ma insala. Iar comportamentul sotului tau este un deja vu.

Eu am obiceiul sa-mi chestionez sotul in privinta programului sau zilnic. In acelasi timp, ii dau raportul cu tot ce am facut sau am de facut in ziua respectiva. Casnicia este un parteneriat legat de iubire si respect. Fara astea, nu poate dura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Am vazut cazuri de soti verificati, baturi la cap, urmariti..asa o mila imi e de ei, sau de ele, penibilele, nici nu stiu de cine sa imi fie mai mila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

In general ca sa poti lua o decizie buna, oricare ar fi ea, ca te duci tu la terapie sa te tratezi, ca il lasi in pllata domnului, ca mergeti la counselling, ca pui biciul pe el, trebuie sa stii cum stai, care e situatia reala. Deci da, trebuie sa stii daca te inseala sau ba, trebuie sa afli.

Acum eu vreau sa te intreb de trecut, fiindca acolo e buba cred eu. Data trecuta cind ai aflat ce s-a intimplat? Ca ai trecut tu peste, asta pricep, dar asta e tot? Care au fost consecintele pentru el? Pe el ce l-a costat? Pentru ca daca pe el nu l-a costat mai nimic (si aici nu ma refer la reprosuri, urlete, plinsete si insulte), daca esential nu s-a schimbat nimic in relatia voastra, pai asta inseamna ca pentru el e egal cu zero. Tot cu o colega era? Lucreaza tot cu acea colega in continuare? In cele mai multe cazuri, daca nu se rupe total legatura dintre cei doi (adica nu se mai vad, nu se mai aud), relatiia continua, doar ca mai bine ascunsa. Asa, deci cum ati continuat dupa ce ai aflat atunci ca te inseala? Tu zici ca a fost mai bine? In ce sens? (mai bine nu e de bine, trebuia sa lucrati la casnicie amindoi sa fie extraordinar, nu "mai bine").

Tu stii ce dorinte are el in casnicie, cam ce ii face lui placere? El stie ce te implineste pe tine, ce te face pe tine fericita? Indepliniti lucrurile astea unul pentru altul?

Un sot-sotie sunt ca o echipa. Formata din doi indivizi, individuali, dar care trebuie sa lucreze impreuna, nunpot face fiecare ce vrea el, altfel pierde meciul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Este clar ca barbatii sunt diferiti fata de femei(in gandire,comportament etc, nici nu avem cu sa fim la fel).OK...dar este de ajutor sa stii si gandirea unui barbat,probabil ca majoritatea gandesc asemanator.
Marius draga,psihoza cred ca e putin cam mult spus si psihoza tine de psihiatru nu de psiholog.Da un psiholog cred ca ar ajuta pt. psihic in general.Cred ca multi avem nevoie de un psiholog.Faci un scenariu care nu e delocas asa.Da il intreb cum a fost garda, daca a dormit bine, noi vorbim la tel destul de des (suna si el, nu doar eu),ba chiar merg la el la lucru cu fetita(pt ca el are mult timp liber peste zi si asta se intampla de tot timpul, nu ca sa il controlez ci pur si simplu era un obicei,mergeam la plimbare si mai treceam si pe la el,bineinteles il anuntam.Nu il tot nonstop cum zici tu . Cred ca nu ai inteles,era totul ok, pana in urma cu 2 luni, cand comportamentul lui s-a schimbat, a devenit distant,nu era artas de mine, nu il interesa sa aiba activitati cu copii,imi tot zicea sa-i mai duc la bunici(care stau langa noi),se culca tarziu,butona frecvent tel,pleca devreme la lucru,cred ca ar fi ajuns primul.. ..etc.si atunci mi-am zis ca poate ceva nu e ok si am vrut sa vad daca chiar ajunge asa devreme la lucru sau nu. Si avand nelamuriri mi se pare normal sa fiu suspicioasa, geloasa.Cred ca este foarte justificat.Nu cred ca e nici o psihoza...
Prima data,s-a intamplat cand trebuia sa ne mutam in alt oras, aveam posuri in alta parte,la 100km departare.Am fost ok, pana acum,si el si-a dorit cel de-al doilea copil,nu cred ca era asa de nefericit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La cum ai raspuns ,se pare ca de data asta ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Oricum va multumesc pt. pareri ,pt sustinere, incerc sa-mi pun ordine in ganduri,sa il las sa vad cum se comporta fara sa-i zic prea multe,sunt convinsa ca daca e ceva va iesi la iveala,desi e greu m-a straduiesc (aici marius va zice, pai da nu vei reusi pt ca esti psihotica....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bun - te-am impins pe un drum.
Hai sa o luam pe indelete.
Cum explici ceea ce ai scris tu in urma cu o zi doua?

"il vad mai distras, ,distant, poate nefericit(sunt convinsa ca nici lui nu-i place cum este atmosfera),imi tot reproseaza mie ca sunt prea geloasa,posesiva, absurda zice el.Eu vad comportamentul meu doar ca o consecinta a faptelor sale."

M-ar interesa in mod special:
1. Cum vezi atmosfera dintre voi ce anume genereaza aceasta atmosfera din punctul tau de vedere.
2. De ce ai folosit expresia "il vad nefericit"
si
3. De ce crezi ca el iti reproseaza ca esti "geloasa,posesiva, absurda" ce anume crezi ca il determia sa spuna asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei,Marius nu a zis asta.Ba chiar e dispus sa te ajute sa faci o analiza la rece,asa cum singura poate nu ai putea.Ia ncearca ,s-ar putea sa-ti fie mai de folos decat sa stai sa fierbi in suc propriu,nu stii de unde poate aparea scanteia care sa faca lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

1. Pana sa avem discutia el era asa cum am zis distant, morocanos,cauta cearta...etc,acum il vad ceva mai relaxat(nu stiu daca incearca sa para asa sau chiar este, o sa vad pe parcurs,aseara chiar am fost la opera si a fost o zi placuta,ne-am simtit bine).Sincer parca sunt putin mai optimista,dar cred ca depinde mult si de el,cum v-a fi in continuare
2.il vedeam nefericit,cum am zis parca era preocupat de altceva,in ziua cand l-am urmarit la lucru am plecat si din tara cu copii si bunicii pt 2 zile,unde de altfel ne-am simtit bine alaturi de copii cu toate ca eu incepusem sa-l sacai ,sa-l tot intreb unde a fost si ce se intampla de fapt,sa-l fortez sa ia o decizie daca are pe altcineva sa fie sincer si a.s.m.d,el zicea ca el e hotarat ,ca vrea cu noi.
3i-am reprosat ca nu stiu unde a fost,ca clar era undeva, sa ma lamureasca si am tinut-o tot asa cateva zile bune,ca doar,doar l-oi determina sa spuna ceva,dar fara rezultat.

Mergi la inceput