Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Maria, multumesc pt idee. Mi-as dori ca treptat sa reuseasca sa se mobilizeze singur.

In ultima vreme, sunt din ce in ce mai frecvente situatiile cand, entuziasmat de o anumita activitate, face din proprie initiativa exercitii (distractive, din punctul lui de vedere). Insa lucrul asta variaza in functie de dispozitie, nu este ceva constant. Nu stiu in ce masura ar fi momentul sa luam in calcul varianta unei schite de program ceva mai organizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta

andacos, baiatul a avut o atitudine normala pentru o tara vestica. Pesemne in Romania e normal sa furi din magazine, in conditiile in care multa lume fura (la toate nivelurile, de la doctori la vanzatori, etc) iar primul ministru insusi e un plagiator relaxat in pielea lui, bucurandu-se de acordul tacit al populatiei care gandeste ca asa fac toti, doar se stie.
S-ar putea, cine stie, ca baiatul pur si simplu sa nu se poata "responsabiliza" in aceasta societate in care toate merg sau par sa mearga cu susul in jos.
Nici in vest nu merg toate unse, depinde si de tara, si de fiecare loc in parte, totusi exista in general mult mai mult respect pentru ceilalti, simt civic si mult mai mult respect pentru copii. Copiii sunt tratati cu mai multa delicatete, sunt incurajati, nu sunt umiliti.
Simtul civic, comportamentul politicos si corect e invatat la scoala.

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Adica,un copil care nu are rezultate pe seama asteptarii parintzilor la invatzatura,nu are voie sa aiba simtz civic?

Nu are voie sa-si arate principiile(nu totul se rezuma la performantze scolare)ca 2vede paiul din ochiul altuia si nu birna dintr-a lui"?

Eu chiar as vrea sa vad motivatzia unui asemenea raspuns.

Dana



Ai dat cu bata'n balta rau de tot ! Urat , foarte urat :(

Edit : este responsabilitatea parintilor sa-si invete copii ce-i aia simt civic , ca ideie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:


Imi cer scuze, nu am acuzat pe toata lumea.
Am spus "multa lume".

Judec numai din ce vad in presa, din amintiri si din discutii.
Si ce vad e ingrozitor.
Acum, de ce primul ministru sta linistit unde este, reprezinta pe undeva o anume mentalitate.
Care nu este a tuturora, bineinteles.
Sigur ca parintii au aceasta datorie de a-si invata copiii spiritul civic, dar in strainatate o face si scoala.

De la copil la pensionar ii mustra pe cei care risipesc, incalca regulile sau pun in pericol bunul public si mediul inconjurator. Este treaba tuturora. Si de aceea de exemplu o tara ca Elvetia arata cum arata.

Eu nu am priceput cum cineva poate judeca atitudinea baiatului ca "paiul din ochiul altuia", decat poate prin prisma lipsei spiritului civic. Si tolerarea implicita a hotiei, va rog sa ma scuzati.

Pe de alta parte si eu traiesc in Romania mea si nu in tara in care locuiesc. Este tara pe care o port in suflet zi de zi si la care m-as intoarce cu toate scaderile pe care le vad, pe care le stiu, daca as putea.



Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Mariuta postul tau este jignitor la adresa romanilor. Romania nu este cea de la televizor.
In Romania in care traiesc eu nu este normal sa furi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta



Eu nu am priceput cum cineva poate judeca atitudinea baiatului ca "paiul din ochiul altuia", decat poate prin prisma lipsei spiritului civic. Si tolerarea implicita a hotiei, va rog sa ma scuzati.






Cred ca nu ai alaturat concluzia de mai sus,cu nick-ul meu,pe care de altfel l-ai mentzionat.

Daca da,te rog sa mai citesti odata sa vezi cine a emis "teoria" ,mie sa nu mi se atribuie asemenea concluzii.

daca nu si stii de unde a venit "teoria",e ok desi n-am intzeles de ce m-ai numit pe mine.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui mariuta



Eu nu am priceput cum cineva poate judeca atitudinea baiatului ca "paiul din ochiul altuia", decat poate prin prisma lipsei spiritului civic. Si tolerarea implicita a hotiei, va rog sa ma scuzati.






Cred ca nu ai alaturat concluzia de mai sus,cu nick-ul meu,pe care de altfel l-ai mentzionat.

Daca da,te rog sa mai citesti odata sa vezi cine a emis "teoria" ,mie sa nu mi se atribuie asemenea concluzii.

daca nu si stii de unde a venit "teoria",e ok desi n-am intzeles de ce m-ai numit pe mine.

Dana


Am incercat sa raspund nedumeririi tale. Normal ca nu era vorba de tine. Cu tine vorbeam. Am dezbatut ideea, nu persoana care a emis-o. :)
Scuze daca am enervat prea rau, nu mi-a stat in intentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Mariuta, ai dreptate in ceea ce priveste Elvetia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Am citit prima jumatate a subiectului , adica peste 10 pagini
si mi-au ramas in minte cateva sfaturi bune :

primul : sfatul cu munca "de jos" bun, functional la un copil crescut in Berceni la scoala nr9.. (asa ca mine de exemplu), total nefunctinal la un copil ce frecventeaza o scoala de 10 000 euro pe an, asa ca al Giuliei sau la copil a carei mama nu se indura sa-l lase sa -si care geanta in spate un Km de la scoala pana acasa, asa ca si copilul meu de exemplu. Ei, copiii nostri vor simti clar ca e un banc. E doar o incercare disperata pentru a-i responsabiliza ( o noua incercare a parintilor dupa alte 50)

al doilea: cu sportul . E bun .Si eu am mers mult pe asta cu copiii mei, dar la 13 ani cat are acum pustiul din post, putin tarzior pentru inceputuri. Adica, cel putin in prima faza i se va parea greu (nimeni nu intra direct la echipa de campionat:) si nu va functiona pe post de recompensa. Prima oara cand i se va spune: nu citesti, nu mai mergi la sport, va alege a doua varianta. E nevoie de timp pentru a iubi chiar si un sport cu adevarat:)

Al treilea: cu gasitul unei firme , prieten , cunostinte ce l-ar putea lua pe langa el intr-un birou IT o ora pe zi de exemplu. Stiu ca e greu, eu personal nu as gasi cred nici cu plata asa ceva insa sincer, mi se pare cel mai functional lucru in cazul respectiv.Sigur l-ar incanta .Va intelege singur cate nu stie. Poate in Romania se poate asta la firme mai mici de exemplu.

Alt sfat (asta de la mine interesati-va putin mai mult care e politica scolii respective si incercati sa nu fiti in dezaord cu ea. Pentru un copil (adolescent) este foarte importanta simbioza intre ceea ce ofera scoala si ceea ce vor parintii sa ofere scoala. Daca exista divergente ele nu trebuie sa fie simtite de catre copil
Daca de la scoala nu i se cere sa lucreze suplimentar (si nu e exclus mai ales daca termina la 4) atunci oricat v-ar durea sufletul vazand golurile , trebuie sa aveti incredere in ei si sa procedati la fel. E greu, dar ei poate au un alt plan de studiu decat ceea ce credeti voi.Este important sa il cunoasteti. Finalitatea conteaza doar.O scoala atat de scumpa nu se poate sa fie nepasatoare in privinta nivelului elevilor ei.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sierra spune:

Nu tuturor le place scoala, si nu toti sunt sortiti sa faca scoli inalte; desigur intrebarea este de la ce punct incolo, si cine decide acel punct, copilul, parintii, scoala insasi, societatea? Eu cred ca aceea care decide in ultima instanta este mentalitatea, sau mai bine zis mentalitatile, care sunt mai greu de schimbat decat guvernele.

In Bucuresti cel putin (unde noi avem de renovat un apartament mamut) e mare cerere de instalatori, zugravi, electricieni, tamplari, tehnicieni autorizati in instalat centrale termice. Unii isi iau si fiii in ucenicie (sau fii de vecini, prieteni, rude), altii nu; desigur nu de la varsta de 13 ani, fiindca e vorba de mers prin casele oamenilor, iar ateliere de meserii nici nu stiu daca mai exista, dar vad ca ii iau in clasele mari sau dupa bac, si poate ca pe termen lung asta poate fi o optiune. Mi-a luat mult timp sa gasesc cate un om de incredere, specializat pe bucata lui in fiecare meserie, ii respectam fiindca sunt punctuali si priceputi, realizeaza lucruri pe care noi nu stim sa le facem si pe care ne-ar lua ani de zile sa le invatam, si tot de aceea ne respecta si ei.

Eu (crescuta in Romania) am lucrat abia de la 20 de ani, insa sotul meu care este american a lucrat de la 14 ani desi are un handicap(este hipoacuzic), ca ajutor de bibliotecar, programator etc. Socrul si fratele lui, ingineri, au muncit de adolescenti intr-o fabrica a a bunicului sotului, care nu avea studii, dar ulterior s-a dedicat sustinerii cauzei educatiei la varsta adulta. Cand ma uit la sotul meu, nu vad un profesor universitar, desi asta a ajuns intr-un final, ci un om caruia i s-a explicat de la inceput in familie ca va trebui sa munceasca dublu ca sa obtina ceea ce altii au prin nastere sau prin noroc. Ce este frumos, este ca valorile astea nu se regasesc numai in America; ele sunt si in Romania, doar ca acolo iti ia mai multa vreme sa le cauti, eu de aceea am si plecat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sierra

In Bucuresti cel putin (unde noi avem de renovat un apartament mamut) e mare cerere de instalatori, zugravi, electricieni, tamplari, tehnicieni autorizati in instalat centrale termice. Unii isi iau si fiii in ucenicie (sau fii de vecini, prieteni, rude), altii nu; desigur nu de la varsta de 13 ani, fiindca e vorba de mers prin casele oamenilor, iar ateliere de meserii nici nu stiu daca mai exista, dar vad ca ii iau in clasele mari sau dupa bac, si poate ca pe termen lung asta poate fi o optiune. Mi-a luat mult timp sa gasesc cate un om de incredere, specializat pe bucata lui in fiecare meserie, ii respectam fiindca sunt punctuali si priceputi, realizeaza lucruri pe care noi nu stim sa le facem si pe care ne-ar lua ani de zile sa le invatam, si tot de aceea ne respecta si ei.



Da,ai mare dreptate,este vorba de mentalitate,din pacate si sitemul sutzine aceasta mentalitate.

Romania va ajunge o tzara de "intelectuali",nu stiu cine va face muncile enumerate d etine in urmatorii ...10-15 ani.

Daca nu se schimba forma de invatzamint va fi jale .Mare!

Parerea mea personala este ca facultatea nu mai e cea fost,adica...chiar nu se mai merita sa faci o facultate decit daca vrei performantza intr-adevar.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vanzatoarea de la buticul din coltul strazii mele este: "mastierata in psicologie",asa cum se declara ea.a terminat psihologia la privat si un master in domeniu.
vanzatoarea de la buticul de job termina dreptul.
soferul de la un depozit de medicamente, il stiu bine,a terminat managementul nu stiu de care.
asistenta medicala de la medicul de familie a terminat si ea managementul tot nu stiu de care. asta numai din ce stiu eu.

frate,se fac "intelectuali' pe banda rulanta.
intre timp mecanicul auto pe care il stiu si-a facut o frumoasa vila,pt ca e f bun in meserie,tinichigeriul si vopsitorul auto la fel.

Mergi la inceput