Ce se intampla cu lumea asta?!!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Eu credeam ca e 15-16. Ai vreau link cu 13 ani? Glumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Eu credeam ca e 15-16. Ai vreau link cu 13 ani? Glumesc.


E 13, cel putin in Canada, nu stiu de restul.
http://www.babysitting-rates.com/babysitting-age.php

How mature a babysitter is for their age is often more important than their actual age.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Nu din taxele mele. Nu asta e. Toate lumea care vrea sa conduca o masina da examen, numai copiii se fac pe banda rulanta ca-i usor. Daca abandonezi un nr. de copii, sa zicem 2, mi se pare normal sa nu mai ai dreptul la reproducere. Daca traiesti din mila statului, mi se pare normal sa nu mai ai dreptul la reproducere. Nu e responsabilitatea mea sa cresc copiii altora si sa ajut la raspandirea genelor respectivilor.


oh, my! bine ca hitler nu a fost femeie, caci lumea ar fi aratat mult mai rau dupa el.

jesus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu vad multe campanii de ajutorare a familiilor sarace cu multi copii. Se duce mancare, haine..etc. parearea mea ca ar fi bine ca persoanele implicate sa incerce o campanie de informare despre contraceptie. Pe termen lung ar fi mai benfica asupra nivelului de trai si asupra sanselor copiilor respectivi de a face ceva cu viata lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sterilizarea este o interventie chirurgicala. Care comporta riscuri, ca orice interventie chirurgicala serioasa.

Nu au ce lege sa voteze prin care sa dea dreptul unui medic sa faca o interventie chirurgicala in asemenea conditii (nu vorbim de situatiile de urgenta) - fara acceptul pacientului. Nu ai de unde sa stii apriori daca il abandoneaza - si atunci cum se poate aplica, sa o gasesti ulterior pe mama, sa o internezi si sa o operezi fortat?

Suntem totusi in UE...nu poate functiona asa ceva. Maine poimaine se poate propune sa le taie penisul tatilor, etc. ca si asa, vad ca nu spune nimeni nimic de responsabilitatea tatalui (evident, cand stie ca e tata).

Totusi ar trebui instituite ceva pedepse pentru parintii copiilor abandonati (pentru amandoi, in egala masura): inchisoare, munca in folosul comunitatii, etc., asta in afara de obligativitatea de a participa la tot felul de seminare si consiliere prin care sa li se prezinte ce inseamna un copil, ce responsabilitati ai ca parinte, ce metode sunt ca sa te protejezi de o eventuala sarcina etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Sterilizarea este o interventie chirurgicala. Care comporta riscuri, ca orice interventie chirurgicala serioasa.

Nu au ce lege sa voteze prin care sa dea dreptul unui medic sa-ti faca o interventie chirurgicala in asemenea conditii (nu vorbim de situatiile de urgenta) - fara acceptul pacientului. Nu ai de unde sa stii apriori daca il abandoneaza - si atunci cum se poate aplica, sa o gasesti ulterior pe mama, sa o internezi si sa o operezi fortat?

Suntem totusi in UE...nu poate functiona asa ceva. Maine poimaine se poate propune sa le taie penisul la tati, etc. ca si asa, vad ca nu spune nimeni nimic de responsabilitatea tatalui (evident, cand stie ca e tata).

Totusi ar trebui instituite ceva pedepse pentru parintii copiilor abandonati (pentru amandoi, in egala masura): inchisoare, munca in folosul comunitatii, etc., asta in afara de obligativitatea de a participa la tot felul de seminare si consiliere prin care sa li se prezinte ce inseamna un copil, ce responsabilitati ai ca parinte, ce metode sunt ca sa te protejezi de o eventuala sarcina etc.




as vota si eu: toti barbatii cu varsta peste 25 ani, care nu dau semne de asezare la casa lor sa fie castrati, apoi sa se imperecheze cu cate femei vor in ce ritm vor...pe unde vor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Exact, de ce sa plateasca doar femeia? Ca amandoi sunt in egala masura vinovati (sau responsabili).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Nu din taxele mele. Nu asta e. Toate lumea care vrea sa conduca o masina da examen, numai copiii se fac pe banda rulanta ca-i usor. Daca abandonezi un nr. de copii, sa zicem 2, mi se pare normal sa nu mai ai dreptul la reproducere. Daca traiesti din mila statului, mi se pare normal sa nu mai ai dreptul la reproducere. Nu e responsabilitatea mea sa cresc copiii altora si sa ajut la raspandirea genelor respectivilor.


oh, my! bine ca hitler nu a fost femeie, caci lumea ar fi aratat mult mai rau dupa el.

jesus!


Bre, daca tu vrei sa intretii n copii, n-ai decat. Eu as vrea ca taxele mele sa se duca spre cauze mai bune, nu la X-ulica, 10 copiii cu 10 barbati diferiti. Care-l face acus si pe-al unspelea ca e mai usor sa faci copii decat sa muncesti.

Intre timp, aia prosti se sterilizeaza voluntar, cu pilule si prezervative si alte minuni, ca sa se duca la serviciu, sa fie sigura ca o sa aiba ce manca copilu' lu' lashanda sau a lu' palmolivu. O lume de kk, dar, bineinteles, daca nu esti de acord, e invocat hitler, care, saracu', a devenit un fel de bau bau la modul absolut, desi stalin a omorat mai sistematic, mai crud si mult mai multi. Dar asta e, aruncam cu clisee, ca e usor.

Mie mi se pare de bun simt sa nu faci copii daca nu ai cu ce sa-i cresti si sa nu vii sa-mi ceri mie mila pe urma. De-aia nu ma misca absolut deloc povesti cu ,,am 8 copii si nu am ce sa le dau de mancare". Stii cum, dar deloc. Ti-ai facut copiii, creste-i!

In SUA s-au revoltat astia care iau ajutor social ca trebuie sa faca un test antidrog inainte sa primesca banii. In schimb, la serviciu, e obligatoriu testul respectiv. Da' normal, daca ti se pare asta in neregula, esti Hitler, of course.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Sterilizarea mamelor care si-au abandonat copiii in randuri repetate ( 2,sa zicem ).




Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Ca pe vremea lu' hicler,nu? Facem si niste lagare si,in eventualitatea opunerii lor, sa le leam si sa le 'castram' fortat, ca pe vite..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Sterilizarea este o interventie chirurgicala. Care comporta riscuri, ca orice interventie chirurgicala serioasa.

Nu au ce lege sa voteze prin care sa dea dreptul unui medic sa faca o interventie chirurgicala in asemenea conditii (nu vorbim de situatiile de urgenta) - fara acceptul pacientului. Nu ai de unde sa stii apriori daca il abandoneaza - si atunci cum se poate aplica, sa o gasesti ulterior pe mama, sa o internezi si sa o operezi fortat?

Suntem totusi in UE...nu poate functiona asa ceva. Maine poimaine se poate propune sa le taie penisul tatilor, etc. ca si asa, vad ca nu spune nimeni nimic de responsabilitatea tatalui (evident, cand stie ca e tata).


Adina, ai dreptate, asa ceva nu se poate aplica cu forta (din pacate ).
Totusi, ce s-ar putea face, este consilierea femeii care a abandonat mai mult de (sa zicem) 2 copii in vederea oferirii operatiei de legare de trompe gratuit si un bonus de controale gratuite timp de o perioada de timp, un cartus de tigari si un bax de bere, ceva (asta parca se practica prin campaniile electorale). Serios vorbind, cumva ar trebui gasita o modalitate de a o face sa inteleaga ca mai bine sa-si lege trompele decat sa mai dea nastere la copii nedoriti.



Mergi la inceput