Ce se intampla cu lumea asta?!!!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Parasiti in spitale e o bagatela, avand in vedere articolul citit ieri. Mai pe scurt, diverse danse din tari civilizate si-au inchis copiii in casa si-au plecat cu lover-ul ba la mare, ba la munte, cateva saptamani. Cand au revenit, copiii (niste varste mici, 3, 6 ani) murisera de inanitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

frateee,simt ca explodez de revolta
picatura chinezeasca nu ar fi suficienta pentru fiinte ca astea...
nu stiu cum se face ca oficialii nostri dau ordonante de urgenta pe banda rulanta ca sa fenteze constitutia si alte drepturi fundamentale,de ajung sa se bata cap in cap,dar nu pot sa dea o lege prin care sa le sterilizeze pe respectivele,la al doi-lea copil abandonat,ADIK FORTAT,FARA ACCEPTUL "INCUBATORULUI"(ca nu se poate numi mama)
orice om greseste(nu in sensul ca toti si-au abandonat un copil),dar sa repeti a doua oara,aceeasi greseala mi se pare o prostie...
iar puiutii aia nevinovati,care nu au cerut sa vina pe lume ca sa fie abandonati si lipsiti de dragoste parinteasca,ar trebui sa fie adoptati pana la varsta de 1 an,cu acte in regula.
oricum,vor fi si copii greu adoptabili(din varii motive),dar piedica celor "4 spite" si bagatul copilului pe gat unor parinti care si-au exprimat clar dorinta de a scapa de el, atunci cand l-au abandonat,nu ar trebui sa se numere printre piedici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Si apoi ce ? Auschwitz ?

Eu cred ca statul trebuie sa se ocupe de copii abandonati si da, decaderea aproape imediata din drepturile parintesti ptr abandonul copilului, urgentarea procedurii de adoptie - termen limita clar, n-am zis neaparat simplificarea acesteia, dar sterilizarea mi se pare o masura demna de Hitler. 100 copii daca face femeia aia si pe toti ii abandoneaza, statul trebuie sa se ocupe de ei. Asta e.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Si apoi ce ? Auschwitz ?

Eu cred ca statul trebuie sa se ocupe de copii abandonati si da, decaderea aproape imediata din drepturile parintesti ptr abandonul copilului, urgentarea procedurii de adoptie - termen limita clar, n-am zis neaparat simplificarea acesteia, dar sterilizarea mi se pare o masura demna de Hitler. 100 copii daca face femeia aia si pe toti ii abandoneaza, statul trebuie sa se ocupe de ei. Asta e.

Alexandra Maria
14.12.2007


De ce TREBUIE statul sa se ocupe de ei si cu ce resurse? Oare nu cei care ii fac TREBUIE sa se ocupe de ei? De ce sa i se permita unei inconstiente sa condamne la nefericire 100 de copii? Poate ar trebui sa-i dea statul si o medalie pentru titlul de mama eroina nu. Eventual si cu ceva avantaje materiale.
Daca sterilizarea e o metoda demna de Hilter, abandonarea copiilor,lasarea lor pe lacolturi de strazi sau in tomberoane sa fie mancati de caini e demna de....cine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

statul trebuie sa se ocupe de aceste cazuri pentru ca : statul este familia mica...asa ne-au indoctrinat pe unii dintre noi, statul face , statul drege, statul sprijina...etc.

autoritatile statului in raport cu simplul cetatean sunt echivalentul parintilor, pe forumul asta se manifesta o armata de adulti experti in parenting care fac declaratii de genul, imi voi iubi, sustine si sprijini copilul indiferent ce va face si indiferent de ce greseli va comite in viata lui, nu il voi lega, nu il voi maltrata si nici schilodi doar ca sa il tin departe de erori.....

in schimb statului ii cerem alte masuri


apoi nu vad diferenta intre un parinte care isi abandoneaza copilul in spital (sa zicem) si unul care il abuzeaza emotional si fizic de la nastere in vederea obtinerii unui adult responsabil (prin captuisrea bucilor cu palmute si cu urlete la vederea unui pahar sapart...alt exemplu)

sa fie sterilizat isi parintii care nu isi tin nervii in frau (propunerea mea!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nu statul e obligat sa se ocupe de copiii pe care o cretina ii naste pe banda si-i abandoneaza. Nu statul a stat la fundul cretinei cand s-a "calutit" si nici acelasi stat nu i-a umflat burta.
Un accident, o situatie nefericita e atunci cand fata/femeia ramane gravida prima data,nu poate creste copilul, cand mai are 3-4-5 acasa ,nu-i poate hrani si decat sa-i moara si asta de foame mai bine-l da, cand e violata si de groaza nu poate tine copilul pentru ca i-ar aminti zilnic prin ce a trecut, cand si-a inselat barbatul si o joaca ala in picioare( nu e acceptabil dar...se mai intampla), nu cand toarna unul dupa altul fara s-o intereseze si-i abandoneaza pe toti, nu cand isi da seama dupa ce naste ca de fapt ei nu-i trebuie copil, nu cand il lasa in spital si vine dupa n timp ca primeste nu stiu ce ajutoare. Nu e obligatia statului. Obligatia statului e sa educe, sa ajute cand e cazul, sa ofere conditii, nu sa le scape de problema.
Ar trebui sa le fie luate orice drept de a mai procrea. Au mii de sanse pentru a face ceea ce trebuie. Pentru ce sa sufere un copil nevinovat atat de mult pentru ca pe dobitoaca a durut-o-n cur sa semneze actele de adoptie sau se trezeste peste 1-2-3 ani ca a nascut ceva intr-o zi cu soare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:




http://observator.tv/social/bebelus-abandonat-pe-un-pres-in-scara-unui-bloc-din-capitala-96792.html


Alt bebelus abandonat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Si mai e o chestie. Prin afara, pustoaicele incepand de la 10-11 ani sunt solicitate ca baby-sitter la rude si cunostinte. Sunt cursuri pe care ele le pot urma pentru a se pune in tema cu ceea ce inseamna sa ai grija de un copil mic, incepand de la schimbarea scutecului si pana la first aid. Mie mi se pare o chestie extraordinara si un prilej perfect pentru ele sa vada pe viu ce inseamna responsabilitatea si grija pentru un copil. La noi, bona trebuie sa fie profesoara pensionata, cu scoala de nursing si abilitati de canto si actorie ca sa poata fi angajata ca bona.


10-11 ani e o virsta mult prea frageda, unde in ce tara e asta? Sint tari in care pina la 12 ani nu ai voie sa lasi copiii singuri acasa, nicidecum sa-i lasi sa aiba grija de alti copii mai mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Si apoi ce ? Auschwitz ?

Eu cred ca statul trebuie sa se ocupe de copii abandonati si da, decaderea aproape imediata din drepturile parintesti ptr abandonul copilului, urgentarea procedurii de adoptie - termen limita clar, n-am zis neaparat simplificarea acesteia, dar sterilizarea mi se pare o masura demna de Hitler. 100 copii daca face femeia aia si pe toti ii abandoneaza, statul trebuie sa se ocupe de ei. Asta e.

Alexandra Maria
14.12.2007



Nu din taxele mele. Nu asta e. Toate lumea care vrea sa conduca o masina da examen, numai copiii se fac pe banda rulanta ca-i usor. Daca abandonezi un nr. de copii, sa zicem 2, mi se pare normal sa nu mai ai dreptul la reproducere. Daca traiesti din mila statului, mi se pare normal sa nu mai ai dreptul la reproducere. Nu e responsabilitatea mea sa cresc copiii altora si sa ajut la raspandirea genelor respectivilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Si mai e o chestie. Prin afara, pustoaicele incepand de la 10-11 ani sunt solicitate ca baby-sitter la rude si cunostinte. Sunt cursuri pe care ele le pot urma pentru a se pune in tema cu ceea ce inseamna sa ai grija de un copil mic, incepand de la schimbarea scutecului si pana la first aid. Mie mi se pare o chestie extraordinara si un prilej perfect pentru ele sa vada pe viu ce inseamna responsabilitatea si grija pentru un copil. La noi, bona trebuie sa fie profesoara pensionata, cu scoala de nursing si abilitati de canto si actorie ca sa poata fi angajata ca bona.


10-11 ani e o virsta mult prea frageda, unde in ce tara e asta? Sint tari in care pina la 12 ani nu ai voie sa lasi copiii singuri acasa, nicidecum sa-i lasi sa aiba grija de alti copii mai mici.


Am gresit, da, e de la 13 ani. Ideea este aceeasi, si a inteles-o toata lumea.
Nu stiu ce m-as face eu fara tine, iti multumesc ca ma citesti cu interes.


Mergi la inceput