Ce se intampla cu lumea asta?!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

si uite cum ne da semantica una peste cap

da, statul roman suntem toti. nu toti suntem autoritatile si organele adminsitrative ale statului roman.

asa ca sa nu ne mai impiedicam in cuvinte.

autpritatile si organele administrative ale statului roman nu isi justifica existenta in foooorte multe cazuri.

si please sa nu ma intrebati pe mine ce as face eu. doar cand o sa candidez la alegeri :D




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Cred ca ar trebui ca statul sa nu se mai limiteze la a lua copiii in grija ci, sa ii puna sa munceasca sa plateasca intretinerea acestor copii pana cand sunt majori.


Si cum anume ai face daca ai fi tu statul roman? Concret.


Abandonul copiilor de catre parinti ar trebui introdus in sfera penalului, pedepsit cu cazier, amenda penala, inchisoare, pentru punerea in pericol a nou-nascutului / copilului.

Daca eu as fi un organ de decizie al statului, as face in felul urmator:

- daca parintele care a abandonat un copil (mama si/sau tata) lucreaza cu un contract de munca, i-as opri un procent pentru cresterea copilului abandonat, nu pana la 18 ani, ci pana la 23 ani, facultatea platita de parinte inclusa.
- daca parintele care a abandonat un copil nu lucreaza, l-as obliga sa lucreze, prin orice mijoace, oriunde se cere. De oase rupte se gaseste, statul are destule munci joase de facut, de curatat strazi, de plantat copacei, de ingrijit parcuri, de spalat batrani la fund prin azile de stat, de spalat podele si WC-uri in spitale, scoli, etc, ORICE. Obligat, altfel, la puscarie.
- o mama care isi abandoneaza copilul in spital si nu si-l revendica intr-un anumit interval de timp (scurt) si nu-si asuma rasponsabilitatea cresterii lui, as steriliza-o. Punct. Nu exista drepturile omului pentru o persoana care nu stie sa respecte drepturile copilului sau nascut.
- as introduce in scoli materii si obiecte de studiu precum: educatie sexuala, educatie sanitara.
- daca persoana care a comis infractiunea de abandon al unui minor este asistat social, i-as suspenda toate drepturile. Iar daca persoana lucreaza cu contract de munca, i-as mari impozitele.





_
The hand that rocks the cradle rules the nation. - Abraham Lincoln
_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive


Asta imi place ... acest gen de raspuns. Ce as face eu.... cum as face eu daca... de asta este nevoie.
Criticile fara nimic in spate sunt zero pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Cred ca ar trebui ca statul sa nu se mai limiteze la a lua copiii in grija ci, sa ii puna sa munceasca sa plateasca intretinerea acestor copii pana cand sunt majori.


Si cum anume ai face daca ai fi tu statul roman? Concret.


Abandonul copiilor de catre parinti ar trebui introdus in sfera penalului, pedepsit cu cazier, amenda penala, inchisoare, pentru punerea in pericol a nou-nascutului / copilului.

Daca eu as fi un organ de decizie al statului, as face in felul urmator:

- daca parintele care a abandonat un copil (mama si/sau tata) lucreaza cu un contract de munca, i-as opri un procent pentru cresterea copilului abandonat, nu pana la 18 ani, ci pana la 23 ani, facultatea platita de parinte inclusa.
- daca parintele care a abandonat un copil nu lucreaza, l-as obliga sa lucreze, prin orice mijoace, oriunde se cere. De oase rupte se gaseste, statul are destule munci joase de facut, de curatat strazi, de plantat copacei, de ingrijit parcuri, de spalat batrani la fund prin azile de stat, de spalat podele si WC-uri in spitale, scoli, etc, ORICE. Obligat, altfel, la puscarie.
- o mama care isi abandoneaza copilul in spital si nu si-l revendica intr-un anumit interval de timp (scurt) si nu-si asuma rasponsabilitatea cresterii lui, as steriliza-o. Punct. Nu exista drepturile omului pentru o persoana care nu stie sa respecte drepturile copilului sau nascut.
- as introduce in scoli materii si obiecte de studiu precum: educatie sexuala, educatie sanitara.
- daca persoana care a comis infractiunea de abandon al unui minor este asistat social, i-as suspenda toate drepturile. Iar daca persoana lucreaza cu contract de munca, i-as mari impozitele.





_
The hand that rocks the cradle rules the nation. - Abraham Lincoln
_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive


De acord.
In prezent exista reglementata in codul penalinfractiunea de abandon de familie. Eu as inaspri pedeapsa pentru aceasta infractiune si as nuanta un pic in privinta abandonului copiilor. Daca un individ poate fi condamnat penal pentru ca plateste pensia alimentara, de ce nu ar fi sanctionat si pentru abandonarea copilului?

Mai exista si infractiunea de rele tratamente aplicate minorului, unde iarasi se poate lucra un pic. trebuie doar putin curaj din partea autoritatilor.

In plus de ce ai spus tu, as modifica legea adoptiei, dar modificari pe bune, in avantajul copiilor abandonati (as reduce mult termenele care exista acum, as scoate complet idiotenia aia cu cerutul acordului rudelor pana la gradul IV pentru a declara copilul adoptabil), as sanctiona drastic functionarii care nu-si fac treaba la timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu sunt destul de furioasa pe acest stat roman (a se citi functionarimea sictirita si incompetenta, in marea ei majoritate, care vrea si salarii mari, si program de lucru "ca la stat" si loc de munca caldut si sigur pana la pensie). Si nu vad de ce tot eu mi-as bate capul cu solutiile. Acestea fiind spuse, am terminat cu criticile neconstructive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Acesti copii s-ar putea salva doar cu legea adoptiei imbunatatita......parintilor ce sa le faci?
Daca ii condamni crezi ca pe viitor nu o mai comit?
Ne inselam....educatia lasa mult de dorit in sensul acesta,au abandonat unul,vor mai abandona.........nu-i sperie legea prea mult,daca nu exista un pic de constient educat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianama

Acesti copii s-ar putea salva doar cu legea adoptiei imbunatatita......parintilor ce sa le faci?
Daca ii condamni crezi ca pe viitor nu o mai comit?
Ne inselam....educatia lasa mult de dorit in sensul acesta,au abandonat unul,vor mai abandona.........nu-i sperie legea prea mult,daca nu exista un pic de constient educat.


Eu nu sunt absolut deloc de acord cu atitudinea asta.
Parintii sunt primii care trebuie trasi la raspundere, tocmai pentru a descuraja declinarea responsabilitatii.
Oamenii trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru actele lor. Deja se vad rezultatele neasumarii responsabilitatii si iresponsabilitatii acelor oameni care-si abandoneaza copiii. Se vad si rezultatele neasumarii responsabilitatii celor din jur, prin necrearea unui cadru legislativ in interesul copiilor si prin nepedepsirea acestor scursuri care se auto-numesc oameni.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Un fel de a reactiona:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177975

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu as pleca mai de la radacina :
- incepand cu clasa a 6 a ora de educatie sexuala obligatorie, alaturi de aia de sport, religie, biologie ...etc.
- metode de contraceptie gratuite in toate gaurile Romaniei ...dim punct de vedere al statului, e mai ieftin un prezervativ decat sa cresti un copil.
- intreruperea de sarcina gratuit in toate pesterile Romaniei.
- Pedepse pentru cei ce abandoneaza si nu vor sa le dea drumul in adoptie.
- imbunatatirea procedurii de adoptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Eu as pleca mai de la radacina :
- incepand cu clasa a 6 a ora de educatie sexuala obligatorie, alaturi de aia de sport, religie, biologie ...etc.
- metode de contraceptie gratuite in toate gaurile Romaniei ...dim punct de vedere al statului, e mai ieftin un prezervativ decat sa cresti un copil.
- intreruperea de sarcina gratuit in toate pesterile Romaniei.
- Pedepse pentru cei ce abandoneaza si nu vor sa le dea drumul in adoptie.
- imbunatatirea procedurii de adoptie.




Un like mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am pus "de acord", dar cu exceptie punctul cu intreruperea de sarcina,

Mergi la inceput