La "Human body" ducem si copii?

La "Human body" ducem si copii? | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Buna.

As dori sa vizitez aceasta expozitie de la muzeul Antipa si ma intreb daca pot duce si copii (13 ani si 8 ani)?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Strict din punctul meu de vedere, nu l-as duce si nu ma duc nici eu. In primul rand pentru ca este o expozitie imorala, persoanele expuse nu si-au dat acordul, sunt condamnati chinezi si au fost cumparati de la statul chinez. Daca ar fi fost americani, francezi etc se dadea lumea cu fundul de pamant discutand despre etica, dar asa, este doar o expozitie "educativa".
In rest, e morbid si cam atat. Ce sa explici unui copil de muschii aia batuti de vant si de pozitiile stranii in care au impaiat niste oameni? Mi se pare ca i-as incarca memoria si imaginatia cu niste orori, dar, cum ziceam, asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Incerc si eu sa ajung sa vad expozitia, sper sa ajung prin mai si voi lua si copilul (va avea aproape 5 ani atunci).

Este, dupa parerea mea, ata o expozitie stiintifica cat si una de arta, n-am nicio teama vis-a-vis de reactia copilului, voi sti cu siguranta sa-i explic ce vede.

Am fost anul trecut in vara la antipa, la exponatele curente, si pe langa dinozaut, rechini si pinguini, cea mai interesata a fost de exponatele de la etajul doi cu anatomie umana. Avea 4 ani si o luna si a inteles ce-a vazut si i-a placut mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca as fi in Bucuresti (sau pe aproape), m-as duce categoric si cu copiii. E o ocazie de a invata, de a intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mie mi se pare un freak show.

Imi este greu sa inteleg de ce o persoana obisnuita trebuie musai sa invete pe un cadavru. Adica setea mea de cunoastere (ca exponent al omului obisnuit :)) nu poate fi potolita de niste reproduceri de plastic, are nevoie de 'realitate'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Eu sigur nu m-as duce. Clar nu as duce copiii sub 10 ani.
Nu e o experienta educativa, este o expozitie de cadavre.

Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cred ca un copil are capacitatea de a intelege multe lucruri si e bine sa nu fie tinut intr-un clopot de sticla, asa ca dupa o anumita varsta inteleg ca poate vedea cadavre fara sa se sperie.
Ce nu inteleg eu este cum sa incurajezi o asemenea mizerie, sa dai bani unora care au cumparat niste cadavre ale unor oameni care nu si-au dat acordul pentru asta, nu si-au donat ei corpurile sa fie expuse! Daca sunt chinezi si sunt multi nu se pune? Daca Ceausescu vindea niste corpuri ale unor detinuti tot asa senin erau priviti amaratii aia disecati pentru "stiinta"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! Categoric ...

Eu am vazut-o aici, este fascinanta ... nu sunt expuse cadavre, sunt expuse organe si alaturi postere mari cu explicatii despre cum functineaza aceste organe ...

5 ani e cam mic sa inteleaga ceva ...cred ca 10 ani e o varsta buna. S-ar putea sa nu le placa, sa nu rezoneze cu genul asta de informatie ... nu-i nimic ...dar trebuie incercat.

Eu am fost singura, barbata-meu a zis ca el nu se poate uita la asa ceva.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eu una nu m-as duce nici daca m-ar plati cu toate incasarile lor pana la sfarsitul expozitiei
Pe copii,nici atat nu i- as duce,darcdaca ar avea peste 14-15 ani si ar vrea sa mearga singuri....n- ar avea decat sa mearga.Dar eu,cu buna stiinta sa merg cu copil sub aceasta varsta...no way

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Acum am vazut pozele ... parca nu erau asa de multe corpuri intregi cand am vazut-o eu.

Mie mi-a placut ... MULT. Daca in loc de corpuri umane, prezervate intr-un mod special, ati avea manechini de plastic, vi s-ar mai parea asa cutremuratoare ?
Numai pozele de pe net nu prea spun nimic, dar expozitia e plina de detalii, panouri intregi cu explicatii, exemple, comparatii ...este fantastica.

Deci eu as incerca marea cu sarea cu copiii ...de altfel in vara vin in Romania si o sa-i trimit acolo. Nu le place, asta este ... exista si maturi care nu gusta genul asta de stiinta.

Mergi la inceput