cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

"Parasirea domiciliului conjugal" - :)))
Pai e parasirea domiciliului soacrei, mama draga. Ca daca vrea, sotul e liber sa se mute cu tine. Nu-l lasi pe dinafara.

Mai ai putin si te vaiti si ca o sa te acuze de abandon familial.

Hai ma, parasirea domiciliului conjugal.
Pai tu de ce nu-l acuzi de parasirea domiciliului conjugal daca e asa de usor??? Ca doar pleaca pe mare ...

Si in caruta si in teleguta nu se poate.

Si pana la urma nu mi-ai raspuns: cum ar trebui sa reactioneze sotul tau vis-a-vis de pisicile mamei lui?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Ce nu inteleg eu....de ce nu discuti cu el, sotul tau....sa va mutati voi, familia in apartamentul tau, sa stati linistiti....garantat o parte din problemele cu acre te confrunti vor disparea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Ce nu inteleg eu....de ce nu discuti cu el, sotul tau....sa va mutati voi, familia in apartamentul tau, sa stati linistiti....garantat o parte din problemele cu acre te confrunti vor disparea.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


zise femeia pe la pagina 3 ca sotul nu vrea sa o lase pe mama singura (ceea ce este chiar hilar pentru ca el e destul de mult plecat pe mare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Al cui este apartamentul acela? Nu cel al soacrei unde stati.
Ce adresa ai in cartea de identitate(buletin)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

pai cred ca a mentionat deja ca sotul nu vrea sa-si lase mama singura...asa ca atunci cand e el in voiaj si castiga banetu a lasat-o pe mama soacra in grija nevestei...
si ana ...nu tu nu ai zis ca vrei sa pleci si vrei sa sti care sunt etapele legale care te avantajeaza...ai zis ca vrei sa dregi casnicia ta...
sunt 2 probleme cu totul diferite...una e sa intrebi "care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurg daca vreau sa divortez, astfel incat sa nu am probleme" si alta e sa intrebi "considerati ca 2 carticele si un biletel pot schimba temperamentul si lipsa educatiei sotului meu"...asa ca poate ar fi bine sa te hotarasti ce vrei de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

adica il doare in partea dorsala de ce vrea nevasta si daca nevasta a acceptat?
unde-i problema.
ia-ti copii, du-te. dar, la primul scandal inainte sa pleci,fa-i reclamatie la politie sia tunci esti si cu patalama la mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Doamne ... dar am spus eu ca detin adevarul absolut ? ... nicidecum ... eu doar am vrut sa subliniez ca intr-o relatie nu se poate face numai intr-un fel ... este totusi o relatie ... unele lucruri se fac ca si de catre sot ... unele ca si de catre sotie ... iar unele in colaborare ... In familia noastra exista neconcordante ... majoritatea lucrurilor se fac dupa gandul sotului, unele dupa soacra ... si mai la sfarstit dupa mine .... Este oare corect ? ... este gresit ca strig si eu dupa drepturi? ... Poate o fac mai agresiv ... asta sa fie greseala mea ... De mutat ... niciodata nu o va face ... A cumparat de curand o casa ... tot " chipurile" la insistentele mele ... si care a fost reactia lui cand l-am intrebat daca ne mutam acolo ... " eu nu plec de acasa sa o las singura pe mama" ... pai atunci de ce a luat-o ? ... Din punctul meu de vedere ... este normal sa aiba grija de mama lui ... dar daca vede ca " sederea" ei langa noi ne face rau oarecum ... la amandoi ... de ce nu ia masuri ? ...
Cat despre pisici ... sincer nu m-as astepta sa ia masuri ... desi imi doresc ( ma gandeam ca respecta o cerinta a mea) ... asa a crescut ... este oarecum obisnuit ... Sii casa in care stam este proprietatea lui ... soacra are drept de habitatie viagera ... este o casa primita de la parintii lui ... in continuarea careia a facut una noua plus alte anexe ... ce mai " sa stea motanul in mustati" ... cum se lauda el ... Credeti ca ar lasa toate astea sa vina sa stea in casa nevestii ... mult mai saracacioasa ca a lui ? .... never ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

daca vrei sa pleci, sa iti salvezi copii, sa revii la demnitatea fireasca, fa-o.
daca nu, nu t eplange, fii constienta ca nimic nu veis chimba,ca pachetul de zece mii de euro vine cu rahat de pisica, soacra, bautura si scatoalce si astea niciodata nu vor disparea si nu se vor schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Ma declar depasita de situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ea vrea sa raman in relatie, sa ramana in tot iadul, cu iluzia schimbari vreunuia dintre agresori.
iluzii totale.
are casa, va avea o pensie alimentara ca depaseste venitul multor familii din romania.
dar nu.
e chestia aia din psihologie: da,DAR................

ea vrea sa caute modalitati de schimbare a ceva ce nu se va schimba nciodata.ma rog, pt variatiune te va blestema sotul si te va bat esoacra.
alte schimbari eu nu vad.
sunt dura pt ca ea ,cu acordul ei,taraste doi copii nevinovati in iadul asta.pt asta nu vei avea nicio scuza din lume si va veni nota de plata. in aceasi moneda.

Mergi la inceput