MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui andanii

Caress cat de rau pot fi cateva boabe de porumb si cateba patratele de morcov ??? ... sunt alte lucruri mult mai grave decat astea

andanii

2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)


Ce mi place de tine, esti asa de intelegatoare si permisiva...Oricum o sa le mananc goale si sa stabileasca d-l Monti, Dzeu sa il ierte, ce fel de masa va fi asta, glucidica sau lipidica.



Deci azi:

MD Iurt cu tarate de ovaz( mananc la cabinet, nu am chef inca)
G un paharel cu crema de branza cu zmeura,ramas de duminica( va dati seama ce mare amatoare de dulciuri sunt, da?)
P legume neconforme
G2 2 feliute de cascaval afumat
C mancarica de spanac cu ou ochi, ceai-am descoperit un ceai de la Lipton care e absolut delicios, cu fructe de padure.Si acum am avut revelatia ca are ceai negru!!!!!!.Asta e...o sa il mut la ora 4 si il beau oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Sunt si eu pe aici, in fuga... multa treaba!
Conforma am fost zilele astea... insa poate putin cantitativ mai mult! Sta cantarul...
Aseara am facut: musaca de vinete cu carne, 1 ou, putina telemea si la cuptor, fara ulei... bunicica! Si am fiert si 3 limbi pe care sa le fac cu ciuperci! E ok?
Azi la mine am iaurt 0% cu tarate, iar acasa ce am scris mai sus!
Succes la cele noi venite si sa speram ca o ia cantarul in jos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Intru repede sa va zic ca am vazut pozele.

Andanii esti superba. Dupa mine nu mai trebuie sa slabesti.

Caress de tine ce sa mai zic. Mai ia si de la mine niste sunci. Micutul din poza e baietelul tau?

Brindu ce ochi albastrii ai

Puisor sunteti o familie superba. Cretulina ta seamana teribil de mult cu Daria cand era mica.

Atat am apucat sa vad .

Puisor maine sunt in Cluj. Unde pot manca ceva super bun in centru? Am treaba la Arhivele Nationale. Poate ne vedem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

braza asta care o maninc eu e facuta de mama din lapte de la vacuta din curtea parintilor, e din lapte acru pus la incalzit si scurs bine in tifon, grasime nu cred ca are foarte multa fiindca mama aduna smantana inainte de a prepara branza
Am retinut nu o sa mai maninc branza in combinatie cu ou, goala sau cu rosie si castravete, asa e ok? fiindca piine nu pot fie ea si din tarate sau din ce o mai faceti voi
apoi da singura mea greseala e ca uneori pe Weekend ma i fac cite o mamaliguta si maninc si eu cu branza sau cu peste, o sa renunt sa vad daca se urneste cintarul, fiinca de duminica imi arata aceeasi greutate si ma nemultumeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani da stiu ca is grase alunele..dar totusi au IG mic...deci merge combinat...chiar si cu ceva cu Ig-ul peste 40..nu asa e regula??

carress culme e ca mama mea chiar o facut coliva cu fructoza...ca e educata de cand tin monti...acum nici ei nu mai mananc cartofi decat ffff rar si nici zahar nu baloteaza...decat miere sau fructoza

somnleac depinde de vreme si lumina culoarea ochilor mei...asa albastri ca in poza aia ii am cand e cerul senin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

carees ceva stii tu dar le-ai incurcat putin

branza normala e ok sa o mancam chiar si branza putin grasa , telemea scursa
branza degresata avem voie sa o combinam cu paine integrala
branza degresata nu avem voie sa o combinam cu grasimi pentru ca e glucida dar poti combina linistita o branza normala cu grasimi ca si oul

cat despre amestecul ala ce sa zic ... nu sunt permisiva , dar dupa cum te vad eu pe tine chiar cred sincer ca iti permiti cativa porumbi si morcovei .... la ciocolata cu lapte si alune nu te-as lasa , fii sigura

bebe branzica facuta de mama ta e ok sa o mananci mamaliga in schimb nu e voie .... doar eventual in faza a IIa combinata cu legume ,nu cu branza

claudia e ok meniul tau ... si musacaua si limba cu ciuperci .... si eu am azi pentru pranz limba cu sos de marar

Dragelor un sfat va dau ... NU VA MAI CANTARITI ZILNIC ... nu face bine la psihic sa tot vezi cum stagnezi ... nu se poate sa se dizolve grasimea de azi pe maine , constant, zi de zi, instant ... stiu ca va doriti rezultate rapide dar asa ceva nu se poate, nu exista ... ganditi-va in cat timp v-ati ingrasat ??? tot asa ati urmarit si depunerea kilogramelor ??? nu, nu cred .. tot asa trebuie sa priviti si procesul asta de slabit, ca un stil de viata , nu o corvoasa, nu puneti presiune asupra voastra, nu va concentrati toata atentia ca nu e bine ... va spun din experienta ca in perioadele in care doream cel mai mult sa slabesc si eram cocotata pe cantar zi de zi nu slabeam nici un gram

SOmleac te pup si-ti multumesc de aprecieri

puisorule te vezi cu somleac ??? mvaii si eu vreauuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Brandusik teoretic e asa e cum spui , practic nu stiu .... eu cand mananc coliva o consider rasfat de faza a IIa , asta e clar , si nu slabesc
acuma sa-ti fie de bine draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Andanii, vorbeam strict de branza de vaci, nu de branza in general.Din ceea ce imi aduc aminte, branza de vaci nedegresata este de evitat, ca si laptele nedegresat, fiind din start glucido lipidice ele in sine, deci nepermise in faza 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

na ...ca nu mai inteleg, caress dupa parerea ta cascavalul sau crema de branza pe care le ai tu in meniul de azi au grasime mai putina decit branza de vaci,
eu am citit pe etichete ca, cascavalul are peste 40 % grasime...
sau poate tu tii faza a 2 a dietei monti...
oricum sunt convinsa ca si branza mea nu e cu 0% grasime dar chiar nu stiu ce sa maninc dimineata ca sa-mi dea bine la stomac, avand in vedere ca ma trezesc cu foame fiindca seara dupa sase beau doar apa si ceai, paine fie ea si integrala nu pot, genuri de alea fara zahar inca nu am incercat fiindca vreau sa evit si fructoza si fiind dulci mai rau imi da senzatie de foame
cel mai bine ma impac cu branza si iaurt, dar cel cu 0% e cumplit la gust si cred ca nu e sanatos, e atat de cremos si cred ca are amidon desi pe eticheta nu scrie ...am luat ZUZU
asa ca ce mincati voi dimineata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Problema nu o reprezinta grasimea din branza, ci asocierea glucide rele(in speta lactoza din lapte, iaurt, branza de vaci, branzeturi cu mult zer) cu lipide.Cel putin in dieta Montignac.Branzeturile maturate, zvantate, scurse, zi-le cum vrei, NU CONTIN LACTOZA, ea a ramas in zer.Desertul meu, facut cu branza degresata dar care are si smantana lichida e doar un rasfat de weekend, nu e ceva ce pot manca in fiecare zi.Iar cascavalul e permis la orice masa lipidica, asociat cu carne, legume, ou, smantana,peste,salate, etc.Sper ca am fost mai clara de data asta.

PS Din toata dieta subiectul despre lactate si branzeturi mi se pare cel mai delicat.Posibil ca eu sa prefer strictete maxima tocmai pentru ca nu mi se pare suficient de bine dezvoltat, cel putin in prima carte, singura pe care am citit-o.Concluzia mea a fost asta: branza de vaci grasa, lapte integral si iaurt gras, excluse complet.Branza de vaci degresata, iaurtul degresat, laptele 0 % grasime doar la micul dejun sau gustari de sine statatoare, niciodata asociate cu lipide.Si mai rarut ca i mai dragut.:)

PPS Mi-am adus aminte ca exista chiar precizarea ca iaurtul, branza de vaci si laptele, fie ele si degresate, sunt factor de stagnare si in cazul in care se intampla asta sa fie eliminate complet.Sper sa nu bat campii...

Mergi la inceput