MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Multumesc de primire. Sunteti tare dragute. Sper sa reusesc sa ma tin si, da, sa devina un stil de viata.

Recunosc cinstit ca o terorizez pe caress, probabil ca de la un moment dat in colo o sa imi intre in reflex ce combinatii pot face, deocamdata prefer sa nu risc si daca tot s-a inventat telefonul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hai mha andani di ce sa nu fie monti?? are Ig 15 nuca...graul fiert are undeva intre 20-40....deci nu inteleg unde apare problema?? ca nici macar nu is puse cantitati jumi juma...deci te rog lamureste-ma si pe mine

maine sa speram ca e ultima oara pentru cel putin viitorii 2ani cand am de suportat anestezia la dentist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

...sa fie din cauza zaharului, oare...?Ca ma indoiesc ca a facut-o cu fructoza..Daca o fi ca mama, care stie de peste 3 ani ca nu mananc carne de niciun fel, si imi da salata de boeuf cu carne, spunandu-mi senina ca nu a pus decat un piept de pui la ditamai ligheanul, si ma intreaba de fiecare data de Paste, dar cum, nici miel nu mananci??.Acum de cand cu Monti treburile sunt muuult mai complicate. Ca nu mai mananc nici placinta, nici cartofi, nici ciorba cu taitei, nici supa cu galuste, nici macar o cafea nu am vrut ca nu avea decofeinizata...saraca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Azi MD-2 iaurturi mici cu tarate de ovaz si cafea cu zaharina-intai cafeaua si apoi iaurturile...
G 1 mar
P saramura de peste-jumatate de macrou, cu o turtita de tarate
G2 un ceai, ca plecam la sala si nu mergea nimic
C- multravnitele urzici care aveau putina faina in sos, cu un ou ochi si inca o turtita(sau 2...? nu mai stiu).Vreau sa mentionez ca exista in apropiere si mamaliga, dar nu m-am atins de ea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va puppp

Caress tu de ce nu mananci carne ??? deloc ?? esti vegetariana ?
... zic si eu ca si puisorul ... putina faina in intreg sosul nu e un capat de tara ... cat revine in farfuria ta din acea faina te-ai intrebat ??

brandusik draga eu personal nu stiu indicele glicemic la grau fiert ... dar pastele din grau dur, faina din grau dur nu le putem combina cu grasimi ... se poate sa ma insel
nucile au grasimi destul de multe si combinate cu graul ... nu stiu , hai sa vedem ce spune puisorul de la doamnele de pe culinar.
Eu am citit acolo ca are indicele peste 50 dar punand cacao multa in coliva scazi considerabil ig ul graului iar graul trebuie fiert cat mai al dente sau chiar incoltit doar
Si mie-mi place coliva la nebunie ... eu am mai facut combinat cu migdale macinate in loc de nuca dar destul de rar

Carmen daca tu iti doresti cu adevarat sa faci din monti un stil de viatza asa se va intampla ... iar daca nu, nu cheia e la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Nu sunt vegetariana, doar carne nu mananc.Peste mananc, destul de putin si selectiv-predominant fructe de mare, somon si ton, macroul de ieri a fost o exceptie.Si mananc lactate si oua.

Astazi calc stramb constient, am un mix de legume tras la tigaie care are si morcov si porumb boabe.O fi foarte grav...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress cat de rau pot fi cateva boabe de porumb si cateba patratele de morcov ??? ... sunt alte lucruri mult mai grave decat astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Pai da morcovul si porumbul la o parte, nah.

Meniul de azi:
MD: cafea cu fructoza acasa; la servici o salatica de rosii cu castravete cu branza telemea uscata si o turtita de tarate mica; ceai de fructe neindulcit
G1: portocala
P: pui cu ciupercute, salata de rosii si castraveti si o turtita de tarate
G2: migdale crude si goji uscat (bleah, nu mai cumpar, are gust de sapun)
C: salata cu ceva, vad eu

e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Si eu sunt prin zona, va citesc dar nu am mai scris deoarece discutia alunecase spre retete de dulciuri si fainoase si ma depaseste...eu nu am mai pus gura pe ele de o luna jumate...
Eu tin regim desi nu stiu daca e monti 100%, inca nu imi sunt foarte clare combinatiile, o sa scriu ce maninc poate ma corecteaza careva daca gresesc,
in ultimile zile cintarul se incapatineaza sa stea pe loc, dupa ce am scazut binisor, si asa cum imi doream 1kg pe saptamina, as mai avea vrea 8 kg de dat jos sper sa reusesc, oricum fiindca am glicemia mare nu pot minca fainoase si dulciuri chiar daca ajung la greutatea dorita

cred ca am mincat putin cam prea mult de nu mai slabesc in ultimul timp
ieri de ex.
MD 2 oua fierte cu 100 grame branza de vaci si o rosie
P. mincarica de fasole verde cu usturoi si 2 bucati de piept de pui cam 150 de grame
C. ciorba de zarzavat, un ou ochi cu o bucatica de piept la gratar
azi
MD. branza de vaci nelipsita e ca un pansament gastric nu pot fara ea ma doare stomacul
P. doua oua fierte si o conserva de peste
C. varza cu carne slaba de porc fiarta cu suc de rosii ca o supa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

In dieta Monti branza de vaci permisa este doar cea degresata, si este considerata aliment glucidic, care nu se combina niciodata cu alimente lipidice(cum e oul).Ea poate fi consumata la MD cu alte glucide cu IG mai mic de 35-tarate, paine Monti, etc, si cu gem dietetic.Asta ar fi o greseala.In rest totul pare in regula, doar ca iti lipsesc gustarile.
Ceea ce ar trebui sa elimini complet este mamaliga din we, mai ales daca ti se pare ca stagnezi.

Mergi la inceput