Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

neatza!
primele pe anul trecut se dau in martie anul asta... nu stiu, nu cred, anul trecut am primit fantastica suma de 35€ sau cam asa ceva inapoi.

cristina


Cristina, primele (boni) au alt sistem de impozitare decat salariul. Banuiesc ca esti clasa V...pentru ca si eu am platit 60% impozit pe bonusul de anul trecut. Iar la salariu, iau fix jumate din brut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Miriluta si Christa,multumim mult de tot pt urari. Daaa,sunt si eu batrana pe langa ea .

CT,eu mai si un baietel la 30+ dar ma gandesc ca mai bine mai tarziu decat niciodata...

Aici e mohorat si frig .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Buna fetelor, ma bucur ca au trecut si Pastile. Daca le vom tine si pe cele ortodoxe nu stiu inca. De obicei le tineam pe amandoua, dar de data asta mai vedem.

Marcia03 eu am o prietena in Elvetia la Lausanne, care mi s-a plans de scoala de stat de-acolo. Ea s-a gandit sa-si transfere baiatul la o scoala privata.
Mi-a zis ca elevii nu primesc explicatii suficiente in clasa, ca materia se preda la un nivel foarte avansat si neadecvat varstei.
Ai putea sa-mi oferi cateva detalii in plus, in privinta invatamantului din Elvetia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT
Ihr Klickverhalten im CHIP Forum lässt auf ein gereiftes Alter schließen. Vielleicht möchten Sie unseren Senioren-Bereich kennen lernen. Besuchen Sie uns im Oldies but Techies Forum.

Christa





Poate ar trebui sa iti scriem de acum numai cu litere mari de tipar si eventual si rosii - ca voi astia oldies nu prea mai vedeti bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Servus fetele

Marcia e in clasa a-4a. Noua ni se pare sistemul de invatamant relaxant; adica nu invata asa cum invatam noi in Romania. Insa depinde de la canton la canton; fiecare canton isi face planul de invatamant (dupa o programa nationala). Din cate am inteles eu de la colegi elvetieni, scoala de stat este ft buna si nu se merita sa dai copilul la scoala particulara. Fetita unei colege este la scoala particulara si nu e deloc multumita (profesori slab pregatiti, care nu stiu sa se impuna in fata elevilor etc). Mie imi place ca nu streseaza copilul cu teme, se axeseaza ft mult pe lucruri practice. Dar e doar in clasa a-4a, asa ca nu stiu cum va fi mai tarziu. Clasele 1-3 au fost ft lejere, din clasa a-4a au ceva mai multe teme. Deci mie una imi place cum e scoala aici, dar depinde si de canton, de scoala, de profesor/i.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

neatza!
primele pe anul trecut se dau in martie anul asta... nu stiu, nu cred, anul trecut am primit fantastica suma de 35€ sau cam asa ceva inapoi.




Cristina, primele (boni) au alt sistem de impozitare decat salariul. Banuiesc ca esti clasa V...pentru ca si eu am platit 60% impozit pe bonusul de anul trecut. Iar la salariu, iau fix jumate din brut.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


welcome in the club da, mai, stiu, dar tot angepisst sunt... mai beau si n seara asta un cock-tale si-mi trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Poate ar trebui sa iti scriem de acum numai cu litere mari de tipar si eventual si rosii - ca voi astia oldies nu prea mai vedeti bine

Pe asta il stiti? Fix la el m-a dus gandul cand mi-am "luat-o" pe forumul cu pricina.

Für alle, die mal älter werden - Ein Komplott bedroht uns

Hallo zusammen - und liebe Altersgenossen ... Ein Komplott bedroht uns ... und es geschieht hier in unserem Land!!!

Hast du bemerkt, dass die Treppen jeden Tag steiler werden, Lebensmittel immer schwerer und Entfernungen immer weiter? Gestern ging ich aus dem Haus und war verblüfft, wie lang unsere Straße geworden ist!

Die Gravitation hat auch stark zugenommen in den letzten 30 Jahren. Ich spüre es besonders beim Aufstehen von meinem Sofa.

Und die Leute sind jetzt auch weniger rücksichtsvoll, besonders die jungen. Sie flüstern die ganze Zeit! Wenn du sie bittest, lauter zu sprechen, wiederholen sie die stille Nachricht mit der Lippensprache. Was denken die sich, bin ich vielleicht ein Lippenleser?

Die sind auch wesentlich jünger, glaube ich, als ich damals in dem Alter war. Andererseits, Leute in meinem Alter sehen älter aus als ich.

Unlängst habe ich eine alte Bekannte getroffen, und sie ist um vieles älter geworden, so dass sie mich nicht einmal erkannte. Ich selbst kann mein Spiegelbild erkennen. Aber irgendwie sind sogar die Spiegel nicht mehr so, wie sie früher waren.

Außerdem: jeder fährt heutzutage so schnell! Du riskierst Kopf und Kragen wenn du auf der Autobahn unterwegs bist. Alles bremst sich hinter dir ein, ich sehe sie schreien und gestikulieren im Rückspiegel. Ihre Bremsen müssen einen furchtbaren Verschleiß haben.

Auch die Hersteller von Kleidung sind zur Zeit weniger seriös. Warum bezeichnen sie plötzlich Größe 36 oder 38 als Kleid der Größe 48 und 50? Glauben sie, dass es keiner bemerkt?

Ebenso unseriös sind die Hersteller von Personenwaagen! Denken die wirklich, dass ich glaube, was ich auf der Skala sehe? HA! Ich habe mir nie was aus den Zahlen gemacht! Wen wollen diese Leute reinlegen?

Ich wollte jemandem anrufen und berichten, was da vorgeht, aber die Telekom ist auch bei dem Komplott dabei. Sie haben die Telefonbücher in so kleiner Schrift herausgegeben, dass keiner jemals eine Nummer dort finden kann! Alles, was ich machen kann, ist, diese Warnung weiter zu schicken:

Wir sind angegriffen! Wenn nicht bald was Entscheidendes passiert, wird jeder diese furchtbare Entwürdigung erleiden müssen.
Bitte, schicke dies an alle und so bald wie möglich, dass wir dieses Komplott stoppen können!!

PS: Ich schicke diese Nachricht in extragroßen Buchstaben, denn mit der Schrift in meinem Computer ist auch was passiert: sie ist kleiner, als sie früher einmal war!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Ieri am facut rahatul praf...si anume mi-am facut zob telefonul de serviciu (un Galaxy S3). Vorbeam la telefon si jonglam in acelasi timp cu chela de la masina, cheia de la birou, portofelul cu acte si agenda. Rezultatul a fost ca telefonul a facut poc...rau de tot incat e praf. IT Managerul mi-a tinut o prelegere despre toate "Weiber" care nu sunt in stare sa umble cu telefoane...si m-a anuntat sec ca dureaza cel putin 2 saptamani pana primeste unul nou

Ieri si azi dimineata - parca imi lipsea o mana si un picior fara telefon


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Marcia iti multumesc pentru raspuns. O sa-i transmit noutatile si prietenei mele. Sunt chiar curioasa ce-mi va raspunde.
In cazul ei, problemele cu copilul au inceput din clasele primare, mai precis din clasa a doua, cand s-a pus si problema repetarii ei.
Din cele povestite de prietena mea, se pare ca la ei acolo, parintii sunt chiar incurajati sa-si trimita copiii la scoli private.
Doctorita la care lucreaza si care este elvetianca, i-a confirmat ca la fel au patit si ei cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Fetelor, nu mai gasesc pagina cu linkul pt casatoria in Danemarca. E cineva ataaaat de draguta incat sa poata posta inca o data aici? Va multumesc! :D

Mergi la inceput