Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Paste fericit fetelor!

Miri, am una bucata intrebate. Mama a venit din Canada capsata ca vrea sa isi ia un pardesiu frumos, bun, de calitate ... In fine. Aici in Hanovra n-am decit un magazin P&C, in rest e cam jale. Ma gindeam sa fac o excursie cu ei marti pina in Hamburg, dar nu stiu unde sa ma duc, ca sa nu umblu 5 ore din magazin in magazin. Stii cumva vreun magazin care ar avea pardesie de lina elegante?

Cu gradinitele ... A mea merge la gradinita bilingva, platim 570 pe luna. E germana engleza. Scoala internationala e cumplit de scumpa, mai ales pentru gradinita, era 1000 euro pe luna si gradinita cu program pina la 12. I-am bagat undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Paste fericit fetelor!

Miri, am una bucata intrebate. Mama a venit din Canada capsata ca vrea sa isi ia un pardesiu frumos, bun, de calitate ... In fine. Aici in Hanovra n-am decit un magazin P&C, in rest e cam jale. Ma gindeam sa fac o excursie cu ei marti pina in Hamburg, dar nu stiu unde sa ma duc, ca sa nu umblu 5 ore din magazin in magazin. Stii cumva vreun magazin care ar avea pardesie de lina elegante?

Cu gradinitele ... A mea merge la gradinita bilingva, platim 570 pe luna. E germana engleza. Scoala internationala e cumplit de scumpa, mai ales pentru gradinita, era 1000 euro pe luna si gradinita cu program pina la 12. I-am bagat undeva.


Cristina in Hamburg sunt multe magazine si mai modeste si de lux si cam toate sunt in centru pe Mönckebergstraße: incepand de la Mango, Esprit, P&C si pana la Hugo Boss, Calvin Klein, etc
P&C din Hamburg e urias si gasesti si marci de lux la ei - Calvin Klein, Hugo Boss, Escada, etc. In rest, imi mai place Mango.

Si copii mei au mers la gradinita bilingva si mi-am bagat pixul in ea de scoala internationala (hehe, am uitat sa bag link-ul dar m-a orbit soarele, deh)

http://media.ishamburg.org/uploads/Schedule_of_Fees13-14.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

In Elvetia scoala de stat este ft buna, asa ca nu se merita sa dai copilul la scoala particulara/internationala. Scorurile sunt oricum ft mari (peste 2000 fr/luna). Am o colega care are fetita la scoala internationala si nu e multumita, profesorii sunt de slaba calitate (profa de germana de ex.facea greseli grave....ea e nemtoaica). Dar stiu ca in Germania scoala de stat e altfel, mai ales din cauza copiilor emigrantilor.

O saptamana frumoasa !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Paste fericit!

si la noi e soare, in sfarsit. azinoapte au fost minus 5 grade, nici acuma nu-i cald dar macar e soare!!! si va fi si in zilele urmatoare. asta ca sa prinda curaj ce-i cel cauta pe soare.

zilele viitoare vreau sa ma ocup cu improspatarea florilor, sper sa tina vremea cu mine.

Xio, deci ai fost la Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza!

Si aici e soareeee dar frig,zapada sta bine mersi!
Maine e ziua fetitei mele si de 11 ani,nu-mi amintesc vreun alt an cu temperaturi asa scazute si cu zapada .

Am citit ieri pe www.wetter.de ca de 130 de ani nu a mai fost un martie atat de rece ...sper sa avem vara cat de cat calduroasa macar!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Alina la multi ani fetitei tale

11 ani deja? Moaaama ce batrana esti (a mea are 10)


La noi e frig de intepenesti noaptea insa azi au fost 8 grade si ....

TA TA TA TAAAAA: SOARE!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Alina, la multi ani domnisoarei, ca fetita nu mai e.

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

11 ani deja? Moaaama ce batrana esti (a mea are 10)

Lasa-ma, a mea face abia 7 in vara, e drept ca am facut-o la 30+, dar recunosc ca am ramas socata azi dimineata cand, cautand ceva cu google si dand click pe un link la forumul revistei Chip imi vad ochii urmatoarele:
Ihr Klickverhalten im CHIP Forum lässt auf ein gereiftes Alter schließen. Vielleicht möchten Sie unseren Senioren-Bereich kennen lernen. Besuchen Sie uns im Oldies but Techies Forum.

Era sa fac infarct. De acu' inainte sa-mi ziceti saru-mana si cand va adresati mie sa o faceti cu dvs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

dragelor, asa angepisst n-am mai fost demult. tocmai am constatat ca am facut "cadou" statului 60%!!!! din prima de anut trecut. cu punct si virgula, pe calculate. statului, ciprului, turcului, italianului, cui o fi, ca e de unde. cum era cu inchiriatul casei? ca eu imi fac bagajele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

tocmai am constatat ca am facut "cadou" statului 60%!!!! din prima de anut trecut. cu punct si virgula, pe calculate.

Cum asa, ce s-a intamplat? Anul trecut nu a trecut asa de mult, esti sigura ca nu se mai poate "recupera" ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

tocmai am constatat ca am facut "cadou" statului 60%!!!! din prima de anut trecut. cu punct si virgula, pe calculate.

Cum asa, ce s-a intamplat? Anul trecut nu a trecut asa de mult, esti sigura ca nu se mai poate "recupera" ceva?

Christa


neatza!
primele pe anul trecut se dau in martie anul asta... nu stiu, nu cred, anul trecut am primit fantastica suma de 35€ sau cam asa ceva inapoi.

Mergi la inceput