aspirante optimiste>20ani!(822)FELICITARI SilviaT!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lady_c spune:

Buna! Sunt si eu o aspiranta la titlul de MAMICA, insa cu o doza de optimism cam mica in momentul de fata. Am facut HSG luna aceasta si deci aveam mari sperante ca voi ramane natural. Am fost la eco de monitorizare a ovulatiei, totul ok, endo 9.3 (de obicei este mult mai mic), un folicul de 21, ovulatia urma sa se produca noaptea trecuta. Insa aseara au sosit si analizele hormonale de ovulatie. LH-ul este foarte mic, doar 9, in conditiile in care limita inferioara a intervalului de referinta pentru faza ovulatorie este 13, iar FSH-ul este in interval, dar chiar la limita inferioara. Nu stiu ce sa inteleg din asta. Oare nu ovulez luna asta?
Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Buna fetele,
Nu am mai intrat pt ca am avut de alergat cu,concediu medical iar azi am fost la eco.bebe e bine are 11sapt si 4 zile mi a favut masuratorile pt dublu tesy plus analiza d sange.
Problema e ca am primit analizele de trombofilie
. In afara de Mtfhr 677c heterozigot mi a mai iesit PAI 1 4g/4g homozogot :(
Mealex ai abut dreptate k mizezi pe PAI
. Dim cate am inteles acesta impune trat cu clexan,nu?maine ajung la dr U. Sper ca uscateasca nu asteapta sa ai antecedente sa ai sarcini oprite ca sa te bage pe clexan..nu mi este groaza de clexan cat imi este groaza sa le gasesc (sriu k se gasesv din ce in ce mai greu,mai ales daca le vrei compensate).
Voi c parere aveti de mutatiile mele? Va Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Angy eu am exact mutatiile tale si fac Clexan, eu am 2 sarcini oprite din evolutie . Mie mi-a explicat Dr hematolog ca nu este neaparat nevoie de Clexane la mutatiile mele, Aspenter e deajuns , dar cum am avut 2 SOE nu mai riscam nimic .

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Angy sunt curioasa ce o sa iti spuna Dr Uscatescu . Eu am vb cu ea prin email si mi-a spus ca de la test pozitiv Clexane.

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Cred ca iti va da Clexane, Angy. In ultimul timp a inceput sa isi schimbe parerea despre PAI, pana acum nu il prea lua in seama. Fa-ti un istoric, antecedente in familie: daca parintii sau bunicii au avut infarcte, accidente vasculare, varice, daca tu ai fumat sau ai luat anticonceptionale si cat timp...de cat timp incerci sa ramai gravida + mutatiile (le treci si pe ele pe foaie).
Da-mi o adresa de mail sau activeaza-ti PM.

Stai linistita, vei gasi si Clexane, important e sa previi problema.
Lady_C, cred ca ori erai aproape de ovulatie si atunci nivelul LH deja a scazut, ori ovulasesi deja...greu de spus...tot o ecografie te-ar lamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Felicitari Emilia pentru bebelina,sa fie cuminte si mami sa aibe lapte!
MeAlex tu nimic sau tot la stadiul de analize esti?
Mihaela vad k n-a mai intrat....sper sa fie bine cu sarcina.
Bafta la toate,sa "ploua" cu bebelasi pe aici
Fetitza mea e bine,creste(are deja 7kg la 3luni),am botezat-o deja
Va pup si va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna.
Emilia felicitari si aici, cred ca esti deja acasa cu bebelina langa tine, multa sanatate.
Angy bafta maine la Uscateasca, lasa ca se gaseste si clexane, eu 2 luni la inceput am cumparat cu bani apoi am luat reteta, luna asta nu gaseam si pe ultima suta de metri a adus la o farmacie, se rezolva, mai cu o atentie mai cu un suflet bun al unei farmaciste care a trecut si ea prin ce trecem noi, bebeii sa fie bine.
Ana ai fata mare de acum, ce frumusica e, un pup pentru voi.
Eu sunt bine, luni trebuie sa merg la eco, o sa am 19 saptamani atunci, daca era un caz care sa nu necesite atentie nu ne vedeam acum ci la 22 de saptamani la morfologie, dar doctorita mea a zis ca pentru linistea mea si sa tinem din scurt ne vedem la 3 saptamani.
Am facut dublu, triplu toate au iesit bine, baietelul nostru creste am inceput sa il simt cum misca dar trebuie sa fiu atenta,daca stau un pic mai mult in picioare sau fac ceva imediat am contractii.
Pup toate fetele si va doresc numai bine si am vazut multe berze saptamana trecuta, chiar prin sate pe marginea drumului si am zis sa vina si la voi ca daca nu le jumulesc.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

18+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Mihaela felicitari pt baietel si sarcina usoara in continuare

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Mealex nu stiu cum sa mi activez PM dpre rusinea mea.promit ca maine o sa mi "bag" nasul la setari. Email ul meu este mischianu_angela@yhoo.com. am luat 2 anti,mama are probl cu varicele insa nu stiam ca imi trebuie o scrisoare cu toate aspectele astea..credeam k i le pot spune eu..
Maria vad c avem cam aceleasi mutatii si ti a dat clexan..eu sincer m as bucura daca mi ar da clexan,as sta mai linistita tinand cont ca am o prietena care a pierdut l 5luni k nu a stiut..n as vrea sa risc nimic daca am tot descoperit ceva,prefer sa previn..Si cand ma gandesc ca ea ki a dat doar factorul xiii restul le am dacut de capul meu,citind p forum prin cate au trecut unele fete din pacate :(
O sa i cer preventiv si o a 2 reteta cu alt inlocuitor :))insa sper sa gasesc clexan..dd ce mi a fost frica n am scapat se pare..sper s fie bine p viit si maine sper sa scap si cu umblatu la fundeni ca am obosit d atatea drumuri.. va si va multumesc di suflet pt rasp. Pana sunt p un trat exact sunt zapacita rau asa ca imi cer scuze daca nu rasp unei fete la o anumit problema..voi recupera :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Mealex cred ca am reusit sa mi activez PM ul :) pup

Mergi la inceput